Pamiętaj, że inwestowanie w instrumenty finansowe i korzystanie z usług maklerskich wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków, a nawet koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Poziom ryzyka jest zróżnicowany i zależy od rodzaju instrumentu finansowego, który jest przedmiotem usługi maklerskiej lub inwestycji. Na cenę instrumentów finansowych ma wpływ wiele czynników, które są lub mogą być niezależne od emitentów i wyników ich działalności. Można do nich zaliczyć m.in. zmieniające się warunki ekonomiczne, prawne, polityczne i podatkowe. Inwestycja w zagraniczne instrumenty finansowe związana jest nie tylko z ryzykiem inwestycyjnym, ale również z ryzykiem walutowym, tj. ryzykiem negatywnego wpływu zmiany ceny jednej waluty wobec innych walut na wycenę transakcji oraz na sytuację finansową inwestora.
Do głównych czynników ryzyka związanych z korzystaniem z usługi doradztwa inwestycyjnego zaliczamy:
- ryzyko nieodpowiednich rekomendacji – rekomendacje inwestycyjne przygotowywane są na podstawie informacji przekazanych przez klienta Santander Biuro Maklerskie poprzez wypełnienie odpowiedniej ankiety służącej do przeprowadzenia oceny odpowiedniości, której celem jest dostosowanie świadczonych usług do indywidualnej sytuacji klienta i tym samym działanie w najlepiej pojętym interesie klienta; istnieje ryzyko, iż przekazywane klientowi rekomendacje inwestycyjne nie będą uwzględniały jego indywidualnej sytuacji; ryzyko takie powstaje w szczególności w przypadku wystąpienia istotnej zmiany w zakresie dotyczącym wiedzy, doświadczenia inwestycyjnego, sytuacji finansowej lub celów inwestycyjnych klienta oraz niepoinformowania o niej Santander Biuro Maklerskie;
- ryzyko niewłaściwie oszacowanej wartości lub ryzyko nietrafionej oceny kierunku zmian ceny rekomendowanego instrumentu finansowego (w tym założonego okresu inwestycyjnego, w którym zmiana ceny powinna się dokonać) – niewłaściwie oszacowana wartość, nietrafiona ocena dot. kierunku zmian cen lub przyjęcie niewłaściwego horyzontu czasowego inwestycji i związane z tym zalecone zachowanie inwestycyjne mogą powodować, iż wyniki z inwestycji będą gorsze od oczekiwanych; w szczególności istnieje możliwość poniesienia straty pierwotnie zainwestowanego kapitału;
- ryzyko dezaktualizacji rekomendacji – istnieje ryzyko związane z ograniczoną w czasie aktualnością rekomendacji inwestycyjnej przekazanej klientowi.
Jeśli korzystasz z usługi doradztwa inwestycyjnego, to podejmując decyzję inwestycyjną, musisz mieć na uwadze ryzyko związane z tą usługą. Miej także na uwadze to, że przedmiotem rekomendacji inwestycyjnej są wyłącznie instrumenty finansowe, które są w ofercie Santander Biuro Maklerskie lub instrumenty finansowe, w których obrocie Santander Biuro Maklerskie pośredniczy.
Więcej informacji o ryzyku związanym z inwestowaniem w instrumenty finansowe zamieściliśmy w dokumencie „Informacje wstępne”.
Informacje dotyczące sprzedaży krzyżowej/wiązanej w Santander Biuro Maklerskie.
Sprzedaż wiązana oznacza, że po zawarciu Umowy o świadczenie usług maklerskich świadczymy na jej podstawie usługi:
- przyjmowania i przekazywania lub wykonywania zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych;
- sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych.
Ponadto zawarcie Umowy oświadczenie usług maklerskich jest niezbędne w celu skorzystania z dyspozycji rozszerzających tę umowę o inne usługi.
Z analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych możesz korzystać bez dodatkowych kosztów.
Abyśmy mogli świadczyć usługę przyjmowania i przekazywania oraz wykonywania zleceń, musisz mieć w Santander Biuro Maklerskie rachunek inwestycyjny, na który składa się rachunek papierów wartościowych i służący do jego obsługi rachunek pieniężny.
Koszty usług wynikające ze sprzedaży krzyżowej, w porównaniu do kosztów poszczególnych usług, gdybyśmy świadczyli je na podstawie odrębnych umów, ustalilibyśmy na tym samym poziomie lub wyższym (w przypadku usługi świadczonej bez posiadania rachunku inwestycyjnego w Santander Biuro Maklerskie).
Ryzyko wynikające ze sprzedaży krzyżowej w porównaniu do ryzyka opisanego dla poszczególnych usług, gdybyśmy świadczyli je na podstawie odrębnych umów nie zmienia się, z zastrzeżeniem, iż w przypadku sprzedaży krzyżowej stanowi ono sumę ryzyk poszczególnych usług.
Ryzyko wynikające z korzystania z usługi prowadzenia rachunku inwestycyjnego to ryzyko przechowywania instrumentów finansowych lub środków pieniężnych w jednej instytucji.
Santander Biuro Maklerskie jest uczestnikiem Systemu Rekompensat prowadzonego przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A., który gwarantuje ochronę aktywów zapisanych na rachunkach lub przechowywanych w depozycie prowadzonym przez Santander Biuro Maklerskie i wypłatę środków na zasadach i do wysokości określonej w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz.U. z 2022 roku, poz. 861 – t.j. z późn. zm.).
Szczegółowe informacje o kosztach, opłatach i ryzykach wynikające z zawarcia umowy sprzedaży krzyżowej znajdziesz na stronie internetowej www.inwestor.santander.pl w zakładce Taryfa opłat i prowizji oraz w Informacjach wstępnych (dostępnych w zakładce Regulamin świadczenia usług maklerskich).
Santander Biuro Maklerskie jest wyodrębnioną organizacyjnie jednostką Santander Bank Polska S.A. z siedzibą w Warszawie, przy al. Jana Pawła II 17, 00–854 Warszawa, zarejestrowanego w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr. KRS 0000008723, NIP: 896–000– 56–73, wysokość kapitału zakładowego 1 021 893 140 zł, wysokość kapitału wpłaconego 1 021 893 140 zł. Właściwym organem odpowiedzialnym za nadzór nad Santander Bank Polska S.A. – Santander Biuro Maklerskie jest Komisja Nadzoru Finansowego, ul. Piękna 20, 00–549 Warszawa.
To nie jest oferta w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego.
Materiał ten nie jest poradą inwestycyjną czy rekomendacją. Pełni funkcję informacyjną oraz promocyjną i nie może być wyłączną podstawą podejmowania decyzji inwestycyjnych.