Sprawdziliśmy ile o pieniądzach wiedzą dzieci i młodzież! Poznaj wyniki badań
Trwa Rok Edukacji Ekonomicznej – to świetna okazja, żeby więcej rozmawiać o pieniądzach. Także w domu - z rodziną i dziećmi.
Trwa Rok Edukacji Ekonomicznej – to świetna okazja, żeby więcej rozmawiać o pieniądzach. Także w domu - z rodziną i dziećmi.
Badania, czyli z kim i o czym
Nie jest zaskoczeniem, że interesują nas pieniądze, finanse i ludzie. Dlatego przeprowadziliśmy badania i sprawdziliśmy, jak w polskich domach wygląda edukacja finansowa. Rozmawialiśmy z rodzicami dzieci między 7. a 12. rokiem życia oraz młodzieżą w wieku od 10. do 18. lat. Chcieliśmy się dowiedzieć, kto czuje się odpowiedzialny za edukacje finansową oraz jaki stosunek do pieniędzy mają dzieci i młodzież. Co myślą i wiedzą m.in. o zaciąganiu zobowiązań, podatkach, ubezpieczeniach.
Wyniki w skrócie - kto i co
Dorośli czują się odpowiedzialni za edukację finansową swoich dzieci, ale często nie są pewni swojej wiedzy. Natomiast większość nastolatków mówi, że rodzice jedynie czasami pomagają im podejmować decyzje finansowe, kontrolują ich wydatki, czy w ogóle rozmawiają z nimi o pieniądzach. Dzieci i nastolatki chcą mieć pieniądze na własne wydatki i przyjemności.
Ponad 80% nastolatków otrzymuje na nie pieniądze, a około 40% ma regularnie wypłacane kieszonkowe. Część badanych dostaje pieniądze np. za drobne prace domowe. Pośród badanych prawie połowa ma swoje konto, 15% ma subkonto na koncie rodziców, a reszta nie posiada własnego rachunku w banku.
Aż 94% badanej młodzieży uważa, że oszczędzanie jest ważne, a 86% deklaruje, że ma oszczędności. Młodzi chcą być niezależni, żeby nie prosić rodziców o pieniądze. Najczęściej odkładają na jakiś większy zakup. To co zaskakuje w tej grupie wiekowej, to oszczędzanie na wszelki wypadek.
Finansiaki – szczegółowe wyniki badań
Wnioski z badań opisaliśmy w artykułach, które są dostępne na stronie projektu Finansiaki:
- „Praca przepisem na udane wakacje? Co 3. nastolatek w Polsce dorabia do kieszonkowego”. undefined
- „Czy da się kupić dzieciom szczęście? Polscy rodzice próbują”. undefined
Pod artykułami znajdziecie szczegółowe raporty z badań „Postawy dzieci i młodzieży wobec finansów” oraz „Socjalizacja ekonomiczna w polskich domach”. Na stronie projektu Finansiaki znajdziecie artykuły i materiały dla dzieci, rodziców i nauczycieli. Pomogą w edukacji czy odpowiedzi na trudne finansowe zagadnienia.
Disclaimer
Badania ilościowe zrealizowane w maju 2024 r. na zlecenie Santander Bank Polska:
- „Postawy dzieci i młodzieży wobec finansów” , z udziałem ogólnopolskiej próby 2055 dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat, zrealizowane techniką CAWI przez Fundację Instytut Edukacji Pozytywnej przy wsparciu Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna.
- „Socjalizacja ekonomiczna w polskich domach”, z udziałem ogólnopolskiej próby 1013 rodziców dzieci w wieku 7-12 lat, zrealizowane techniką CAWI na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna.