Indywidualne rachunki podatkowe do rozliczeń z urzędem skarbowym
Od 1 stycznia 2020 r. obowiązują nowe zasady wysyłania przelewów podatkowych do urzędu skarbowego.
Co to dla Ciebie oznacza
Jeśli chcesz opłacić podatek PIT, CIT lub VAT, musisz zrobić przelew do urzędu skarbowego. Do tej pory (do 31.12.2019 r.) jako numer odbiorcy musiałeś podać numer konta właściwego dla Ciebie urzędu skarbowego. W bankowości internetowej i mobilnej Santander Bank Polska wystarczyło, że wybrałeś odpowiedni urząd skarbowy, a numer konta podstawił się sam.
Teraz, żeby zrobić przelew podatkowy za PIT, CIT oraz VAT, w miejscu numeru konta odbiorcy, musisz podać Twój indywidualny rachunek podatkowy (możesz spotkać się również z nazwą mikrorachunek podatkowy lub IRP). Indywidualny rachunek podatkowy to numer konta przypisany do danego podatnika, także do Ciebie. Możesz go uzyskać na stronie Ministerstwa Finansów Uruchomi się w nowym oknie lub w dowolnym urzędzie skarbowym. Aby to zrobić potrzebujesz swój NIP (w przypadku firm) lub PESEL (w przypadku klientów indywidualnych).
Pozostałe typy podatków (KP, SD, PCC, AKCYZA) opłacisz przelewem tak, jak dotychczas, czyli na numer konta właściwego dla Ciebie urzędu skarbowego.
Jeśli nie masz NIP-u ani PESEL-u, ponieważ np. jesteś nierezydentem, to wszystkie przelewy podatkowe również zrobisz według dotychczasowych zasad, czyli na numer rachunku właściwego dla Ciebie urzędu skarbowego.
Numer konta Twojego urzędu skarbowego po 1 stycznia 2020 r. mógł się zmienić. Jednak nie musisz się tym martwić – jeśli Twój urząd skarbowy ma nowy numer konta, to zaktualizowaliśmy go w bankowości internetowej i mobilnej.
Jakie są korzyści dla Ciebie
Dzięki indywidualnym rachunkom podatkowym sprawniej opłacisz podatki PIT, CIT, VAT. Masz jeden numer konta, który zależy od Twojego NIP-u lub PESEL-u. W związku z tym nawet, jeśli zmienisz miejsce zamieszkania lub siedzibę firmy, to numer się nie zmieni. Dodatkowo urząd skarbowy będzie mógł szybciej rozliczyć Twoją zapłatę podatku.
Co musisz zrobić
Jeśli na liście Twoich zaplanowanych przelewów, masz przelew do urzędu skarbowego z datą wykonania po 31 grudnia 2019 r., to może on zostać odrzucony. Usuń zaplanowany przelew podatkowy i zleć go ponownie. Jeśli przelew dotyczy:
- zapłaty za PIT, CIT lub VAT, to uzupełnij go o prawidłowy numer konta (IRP);
- zapłaty za pozostałe podatki, to wystarczy, że w trakcie zlecania przelewu wybierzesz właściwy urząd skarbowy, a my uzupełnimy numer konta, na który powinien zostać wysłany.
Informacje o indywidualnych rachunkach podatkowych znajdziesz również w naszym Banku Porad.