Cła, inflacja, stopy procentowe
W krajowym kalendarzu ekonomicznym na najbliższy tydzień znajdują się cztery pozycje: publikacja wstępnej marcowej inflacji w poniedziałek, przemysłowy PMI za marzec i wstępny szacunek deficytu finansów publicznych za 2024 r. we wtorek, decyzja Rady Polityki Pieniężnej w środę.
Nasza prognoza CPI wskazuje na stabilizację na poziomie ze stycznia-lutego tj. 4,9% r/r, przy wzroście cen konsumpcyjnych o 0,2% m/m. Na taki wynik składa się m.in. dość niska jak na ten miesiąc zmiana cen żywności (wg naszych szacunków 0% m/m) i spadek cen paliw o ok 2% m/m, przy podwyższonym rozpędzie cen w kategoriach bazowych (ok. 0,6% m/m). Mediana prognoz w ankiecie Bloomberga wynosi 5,1% r/r, przy rozpiętości prognoz między 4,8% a 5,6% r/r. Niepewność szacunków jest podwyższona faktem, że po zmianie wag w koszyku inflacyjnym nie dysponujemy jeszcze bardziej szczegółowymi danymi z GUS, które pozwoliłyby na większą precyzję w obliczeniach rocznej dynamiki CPI. (...)
Chłodny początek wiosny
Przyszła wiosna , nastroje konsumentów i firm się poprawiają, ale w ostatnich „twardych” danych z gospodarki powiało chłodem – produkcja przemysłowa i budowlana oraz wzrost płac w lutym były wyraźnie słabsze od prognoz, co (w połączeniu z wcześniejszymi informacjami o niższej od oczekiwań inflacji) rozbudziło rynkowe oczekiwania obniżek stóp.
Po weekendzie pojawi się jeszcze parę wskaźników ekonomicznych z lutego, m.in. sprzedaż detaliczna i podaż pieniądza w poniedziałek, bezrobocie rejestrowane we wtorek. Spodziewamy się, że dynamika sprzedaży nieco przyhamuje po zaskakująco mocnym wzroście w styczniu, ale pozostanie na przyzwoitym poziomie, ok. 3% r/r. (...)