Analiza techniczna

7stycznia2021

Wsparcie dla EURPLN wyznaczy NBP

Serwis ekonomiczny | Analiza techniczna

W grudniu największe wahania w regionie obserwowaliśmy w przypadku złotego i forinta, podczas gdy korona i rubel były stabilne. Krajowa waluta zyskiwała do połowy zeszłego miesiąca, ale wtedy na rynku pojawił się NBP i spowodował szybki wzrost EURPLN. W ślad za tracącym złotym, osłabiać zaczął się też forint.

Pojawienie się NBP na rynku i zapowiedź możliwości wystąpienia kolejnych interwencji przez prezesa Glapińskiego sprawia, że analiza techniczna nie będzie potrzeba by przewidzieć najbardziej prawdopodobny kierunek zmian EURPLN. Jeśli zaś chodzi o inne waluty regionu, krótkoterminowy układ sprzyja forintowi, EURCZK waha się w trendzie bocznym, a rubel może oddać część ostatnich zysków w wyniku umocnienia dolara.

7grudnia2020

Bez wspólnego trendu

Serwis ekonomiczny | Analiza techniczna

Tytuł listopadowego wydania Analizy technicznej wskazywał na szanse na lekkie umocnienie walut CEE, ale pojawienie się informacji o szczepionkach na Covid-19 spowodowało, że na początku grudnia złoty, korona, forint oraz rubel są nie lekko, ale dużo mocniejsze niż się spodziewaliśmy.

Analiza techniczna podpowiada, że potencjał do dalszej aprecjacji walut regionu jest raczej ograniczony, szczególnie złotego, a największy potencjał na kontynuowanie aprecjacji przynajmniej przez chwilę jest dla rubla. Korona tymczasem już się trochę osłabiła.

3listopada2020

Z szansami na chwilowe umocnienie

Serwis ekonomiczny | Analiza techniczna

Gwałtowny wzrost liczby nowych przypadków Covid-19 w największych rozwiniętych gospodarkach świata, jak również w krajach CEE zainicjował kolejną falę deprecjacji walut naszego regionu. Kursy złotego i forinta do euro zbliżyły się do marcowych maksimów, podczas gdy korona radziła sobie relatywnie najlepiej.

Analiza techniczna sugeruje, że w krótkiej perspektywie są szanse na przynajmniej korekcyjne umocnienie walut CEE. EURCZK wzrósł najmniej spośród innych kursów w regionie i ryzyko osiągnięcia marcowego szczytu w dalszym horyzoncie jest relatywnie niewielkie. Na przeciwległym biegunie są forint i rubel, w przypadku których po krótkiej korekcie możliwe jest dalsze osłabienie.

28maja2020

Przesłanki za osłabieniem

Serwis ekonomiczny | Analiza techniczna

Podczas marcowej fali awersji do ryzyka waluty regionu CEE straciły od ok. 10% w przypadku złotego, korony i forinta, po ponad 30% w przypadku rubla. Kolejne tygodnie również przyniosły zróżnicowane zmiany. Forint oraz rubel odrobiły największą część strat (55-60%), złoty około połowy, a korona niecałe 40%. Rosyjska waluta korzystała ze wzrostu cen ropy (których wcześniejszy gwałtowny spadek mocno są osłabił), podczas gdy czeska została w tyle z powodu obniżenia przez tamtejszy bank centralny stóp do najniższego poziomu w regionie.

Analiza techniczna sugeruje, że kursy walut regionu CEE dotarły w okolice poziomów, z których rozpocząć się może korekta. Umocnienie złotego w ostatnich dniach było największe i najszybsze od 5 lat, a kursy EURHUF i USDRUB zbliżają się do wierzchołków klinów zniżkujących – formacji zapowiadających odwrócenie trendu.

4września2019

Analiza techniczna CEE - Waluty mogą odetchnąć

Serwis ekonomiczny | Analiza techniczna

Sierpień nie był korzystnym miesiącem dla walut CEE, które podobnie jak większość walut z rynków wschodzących były w minionym miesiącu pod presją. Największy wpływ na notowania miał wzrost awersji do ryzyka pod wpływem napięcia na linii USA-Chiny i obawy o sytuację w Argentynie.

Analiza techniczna sugeruje, że przyszedł czas na korektę lub przynajmniej stabilizację po sierpniowej deprecjacji. We wrześniu odbędzie się posiedzenie EBC, na którym rynek oczekuje przynajmniej obniżenia stopy depozytowej. Widzimy ryzyko przejściowego osłabienia walut CEE jeżeli bank centralny rozczaruje, ale szybko rynek powinien ponownie zacząć wyceniać podjęcie zdecydowanych decyzji w kolejnych tygodniach, co mogłoby być korzystne dla walut CEE, zwłaszcza dla złotego i czeskiej korony.

Sprawdź Archiwum

Archiwum analiz