Serwis ekonomiczny

Raporty i analizy ekonomiczne

30października2024

Deficyt budżetu po nowelizacji rośnie do 240 mld zł

Serwis ekonomiczny | Codziennik

W dzisiejszym Codzienniku:
 
- Dzisiaj dane o PKB w USA i strefie euro za III kw., w kraju rewizja danych PKB za 2023 i 2024 r.
- Nowelizacja budżetu podnosi deficyt w 2024 r. z 184 do 240 mld zł
- Wydatki B+R w Polsce wzrosły do 1,56% PKB w 2023 r.  
- Umocnienie złotego

25października2024

Inflacja na piątkę z plusem

Serwis ekonomiczny | Tygodnik

W najbliższym tygodniu, skróconym przez piątkowe święto Wszystkich Świętych, kalendarz publikacji krajowych jest krótki, ale treściwy: w środę GUS opublikuje zaktualizowane kwartalne szacunki PKB za lata 2023-2024, a w czwartek poda wstępne dane o październikowej inflacji. (...) Przewidujemy wzrost inflacji CPI w październiku do 5,1% r/r, z 4,9% we wrześniu, w czym miał swój udział większy niż przed rokiem wzrost cen żywności, ale też nadal podwyższone momentum inflacji bazowej, wspierane dodatkowo przez wyraźne osłabienie złotego do dolara, podnoszące z kolei koszty dóbr importowanych. (...)

29października2024

Panta rhei – o oczekiwanym wzroście płynności

Serwis ekonomiczny | Komentarz ekonomiczny

Mimo zbliżającego się okresu kulminacji zapadalności obligacji skarbowych z bilansu NBP spodziewamy się dalszego wzrostu płynności sektora bankowego w Polsce w kolejnych latach. Szacujemy przyrost płynności łącznie o ok. 150-200 mld zł do 2028 r, w tym głównie w najbliższych 2 latach. Zakładamy, że ta tendencja wzrostowa będzie głównie efektem dalszego znacznego przyrostu rezerw walutowych. Stopniowo zapadalne obligacje w portfelu NBP będą ograniczać przyrost płynności sektora bankowego podobnie jak dalszy przyrost gotówki w obiegu. Wzrost nadpłynności wobec redukcji sumy bilansowej EBC może działać w kierunku słabszego złotego, ale ten efekt będzie w najbliższych kwartałach najprawdopodobniej z nawiązką niwelowany przez inne czynniki jak choćby wzrost dysparytetu stóp wobec strefy euro.

17września2024

Powrót na zieloną wyspę

Serwis ekonomiczny | MAKROskop

W sierpniu globalne rynki finansowe przeszły przez krótkotrwałą, acz dość gwałtowną korektę, której źródłem był ponowny wzrost obaw o recesję w USA, wywołany słabszymi danymi z rynku pracy. W naszej ocenie nadal bazowym scenariuszem dla światowej gospodarki jest tzw. soft landing: łagodne i kontrolowane hamowanie w USA, powolne wychodzenie z dołka w strefie euro, strukturalne spowolnienie w Chinach. (...) Pomimo wymagającego otoczenia zewnętrznego, polska gospodarka rozpędza się zgodnie z przewidywanym przez nas od dłuższego czasu scenariuszem. W II kwartale br. Polska zanotowała najszybszy wzrost PKB w całej UE i jako jedyny kraj regionu CEE zaskoczyła wynikiem pozytywnie, wykazując dużą odporność na przeciągającą się dekoniunkturę w Niemczech. (...)

7stycznia2021

Wsparcie dla EURPLN wyznaczy NBP

Serwis ekonomiczny | Analiza techniczna

W grudniu największe wahania w regionie obserwowaliśmy w przypadku złotego i forinta, podczas gdy korona i rubel były stabilne. Krajowa waluta zyskiwała do połowy zeszłego miesiąca, ale wtedy na rynku pojawił się NBP i spowodował szybki wzrost EURPLN. W ślad za tracącym złotym, osłabiać zaczął się też forint.

Pojawienie się NBP na rynku i zapowiedź możliwości wystąpienia kolejnych interwencji przez prezesa Glapińskiego sprawia, że analiza techniczna nie będzie potrzeba by przewidzieć najbardziej prawdopodobny kierunek zmian EURPLN. Jeśli zaś chodzi o inne waluty regionu, krótkoterminowy układ sprzyja forintowi, EURCZK waha się w trendzie bocznym, a rubel może oddać część ostatnich zysków w wyniku umocnienia dolara.