Pilne!
Ostrzegamy – uważaj na fałszywe wiadomości i wykradanie danych. Więcej na naszej stronie >

Serwis ekonomiczny

Raporty i analizy ekonomiczne

20grudnia2024

Wesołych Świąt!

Serwis ekonomiczny | Codziennik

W dzisiejszym Codzienniku:
  
- Dzisiaj krajowa sprzedaż detaliczna, w USA wydatki i nastroje konsumentów, inflacja PCE
- Płace, zatrudnienie i produkcja budowlana mocniejsze od prognoz, spadek w przemyśle
- Dalsze umocnienie złotego, odbicie stóp rynkowych

20grudnia2024

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

Serwis ekonomiczny | Tygodnik

Najbliższe dwa tygodnie to okres świąteczno-noworoczny, w którym liczba nowych publikacji będzie bardzo ograniczona, a płynność i aktywność na rynkach mniejsza. W krajowym kalendarzu w najbliższy poniedziałek pojawią się dane o listopadowej podaży pieniądza i nowy Biuletyn Statystyczny GUS, a kolejne istotne dane poznamy dopiero po Nowym Roku: 2 stycznia przemysłowy PMI, a 3 stycznia wstępną inflację CPI za grudzień. Za granicą również niezbyt rozbudowana lista wydarzeń, w tym dane z USA nt nastrojów konsumentów, sprzedaży domów, zamówień na dobra trwałe; a na początku stycznia wstępne indeksy PMI dla wielu krajów. (...)

20grudnia2024

Sprzedaż detaliczna dużo powyżej oczekiwań

Serwis ekonomiczny | Komentarz ekonomiczny

W listopadzie sprzedaż detaliczna wzrosła w ujęciu realnym o 3,1% r/r, powyżej 1,3% r/r z października. Wynik znacznie przewyższył zarówno naszą prognozę 0,5% r/r, jak i oczekiwania rynku (0,8% r/r). To drugi z rzędu wynik lepszy od prognoz. Uznajemy go za dowód, że stan krajowej konsumpcji pozostaje dobry, a także za wsparcie dla postawionej przez nas w ostatnim MAKROskopie tezy, że słabe wyniki konsumpcji w III kw. stanowiły jedynie przejściowe odchylenie od jej wzrostowego trendu, a nie jego strukturalną zmianę. Grudniowe badanie koniunktury gospodarczej GUS nie wykazało radykalnych zmian nastrojów i nie zmienia naszego poglądu o generalnie pozytywnych perspektywach gospodarczych Polski. W listopadzie ceny skupu produktów rolnych wzrosły o 1,7% m/m i był to czwarty miesiąc wzrostowy z rzędu.

18grudnia2024

Perspektywy 2025: Konsument nie śpi, inwestycje się budzą

Serwis ekonomiczny | MAKROskop

Bazując na obecnie dostępnej wiedzy możemy powiedzieć, że scenariusz gospodarczy, który zrealizował się w 2024 r. był bliski tego, którego spodziewaliśmy się rok temu. Pomimo niesprzyjającego otoczenia zewnętrznego i przedłużającej się dekoniunktury w strefie euro, krajowa gospodarka wróciła na ścieżkę wzrostu bliskiego 3%, w czym kluczową rolę odegrał solidny popyt krajowy, w tym konsumpcja, wspierana szybko rosnącymi dochodami gospodarstw domowych. Wyniki III kwartału były sporym rozczarowaniem, ale traktujemy to jak przejściowe zaburzenie trendu, a nie zapowiedź jego zasadniczej zmiany.  (...)

7stycznia2021

Wsparcie dla EURPLN wyznaczy NBP

Serwis ekonomiczny | Analiza techniczna

W grudniu największe wahania w regionie obserwowaliśmy w przypadku złotego i forinta, podczas gdy korona i rubel były stabilne. Krajowa waluta zyskiwała do połowy zeszłego miesiąca, ale wtedy na rynku pojawił się NBP i spowodował szybki wzrost EURPLN. W ślad za tracącym złotym, osłabiać zaczął się też forint.

Pojawienie się NBP na rynku i zapowiedź możliwości wystąpienia kolejnych interwencji przez prezesa Glapińskiego sprawia, że analiza techniczna nie będzie potrzeba by przewidzieć najbardziej prawdopodobny kierunek zmian EURPLN. Jeśli zaś chodzi o inne waluty regionu, krótkoterminowy układ sprzyja forintowi, EURCZK waha się w trendzie bocznym, a rubel może oddać część ostatnich zysków w wyniku umocnienia dolara.