Sprzedaż detaliczna dużo powyżej oczekiwań
W listopadzie sprzedaż detaliczna wzrosła w ujęciu realnym o 3,1% r/r, powyżej 1,3% r/r z października. Wynik znacznie przewyższył zarówno naszą prognozę 0,5% r/r, jak i oczekiwania rynku (0,8% r/r). To drugi z rzędu wynik lepszy od prognoz. Uznajemy go za dowód, że stan krajowej konsumpcji pozostaje dobry, a także za wsparcie dla postawionej przez nas w ostatnim MAKROskopie tezy, że słabe wyniki konsumpcji w III kw. stanowiły jedynie przejściowe odchylenie od jej wzrostowego trendu, a nie jego strukturalną zmianę. Grudniowe badanie koniunktury gospodarczej GUS nie wykazało radykalnych zmian nastrojów i nie zmienia naszego poglądu o generalnie pozytywnych perspektywach gospodarczych Polski. W listopadzie ceny skupu produktów rolnych wzrosły o 1,7% m/m i był to czwarty miesiąc wzrostowy z rzędu.
Mocniejszy rynek pracy, produkcja wciąż szarpana
Listopadowe dane z gospodarki przyniosły pozytywne zaskoczenie ze strony rynku pracy z nieco mniejszym spadkiem zatrudnienia i wyższą dynamiką wynagrodzeń od oczekiwań. Dość dobrze wypadła produkcja budowlana, choć nadal wykazuje spadki bliskie 10% r/r. Produkcja przemysłowa po raz kolejny w tym roku potwierdziła, że po mocnym wyniku w jednym miesiącu trzeba się liczyć raczej ze słabością w kolejnym, niż na kontynuację odbicia. W jej nowym odczycie cieszy jedynie to, że nie całe spektakularne październikowe odbicie m/m zostało zniwelowane listopadowym osłabieniem. Dane z rynku mieszkaniowego zapowiadają wzrosty liczby mieszkań oddanych do użytkowania w przyszłym roku, a aktywność rynku utrzymuje się na solidnym poziomie. Inflacja PPI podeszła do -3,7% r/r, jak oczekiwaliśmy.
Inflacja nieco wyższa niż się wydawało
Finalne dane o CPI pokazały, że ceny wzrosły w listopadzie o 0,5% m/m i 4,7% r/r, czyli o +0,1 punkt procentowy wyżej niż we wstępnym odczycie. Szczegóły ujawniły zaskakująco silny wzrost cen łączności (+1,8% m/m), odzieży i obuwia (0,5% m/m) oraz mniejszy od oczekiwań wzrost cen w rekreacji i kulturze (-0,3% m/m), alkoholu i tytoniu (-0,1% m/m) oraz w "pozostałych". Dzisiejsze dane utwierdzają nas w przekonaniu, że RPP utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie w pierwszej połowie 2025 r. i nadal utrzymujemy lipiec 2025 r. jako najbardziej prawdopodobny moment obniżki stóp procentowych.