Komentarz ekonomiczny

9maja2024

Dzisiaj posiedzenie RPP

W dzisiejszym Codzienniku:

- Dzisiaj posiedzenia RPP oraz Banku Anglii, oczekiwany jest brak zmian stóp
- Stopa bezrobocia rejestrowanego w dół do 5,1% w kwietniu
- Obłożenie obiektów turystycznych w lutym mniejsze niż rok wcześniej
- EURPLN poniżej 4,30, niewielkie ruchy na rynku stopy procentowej

30kwietnia2024

Inflacja odbiła z dołka mniej niż zakładano

Według wstępnego szacunku GUS, inflacja wzrosła w kwietniu do 2,4% r/r (1% m/m) z 2,0% w marcu, tj. poniżej konsensusu rynkowego na poziomie 2,5% i naszego szacunku 2,7%. Niespodzianka w dół w porównaniu z naszymi szacunkami wynikała głównie z cen żywności, ale również ceny paliw i energii były nieznacznie niższe niż zakładaliśmy. Duży wzrost cen żywności w ujęciu miesięcznym wynikał głównie z powrotu wyższej stawki VAT na żywność. Nasza prognoza inflacji bazowej nieznacznie się obniżyła do 4,1%. Zakładamy, że wyższy VAT może stopniowo przekładać się na ceny żywności zbierane przez GUS również w kolejnych miesiącach. Nasz scenariusz bazowy zakłada stopniowy wzrost inflacji do 2,8% w maju i w okolice 5% na koniec roku. Zakładamy, że inflacja bazowa pozostanie w przedziale 3,9-4,8% do końca przyszłego roku, co powstrzyma RPP przed szybkimi obniżkami stóp. 

23kwietnia2024

Sprzedaż nie jest zła, ale liczyliśmy na więcej

Sprzedaż detaliczna wzrosła w marcu o 6,1% r/r, bez zmian wobec lutego i poniżej oczekiwań (rynek: 6,9% r/r, my: 9,5% r/r). W ujęciu odsezonowanym sprzedaż spadła o 0,2% m/m. Efekt zakupów przed Wielkanocą i normalizacją stawek VAT okazał się słabszy od naszych prognoz, a negatywny efekt dni roboczych nie służył sprzedaży dóbr trwałych.

Mimo słabszych od prognoz danych w marcu, w całym I kw. 2024 r. sprzedaż detaliczna wzrosła o 5,0% r/r, czyli wyraźnie szybciej niż w IV kw. 2023 r. (0,0% r/r). Pozostajemy dość optymistyczni jeśli chodzi o perspektywy popytu konsumpcyjnego w najbliższych kwartałach ze względu na dobre nastroje konsumentów i silny wzrost płac realnych. Po danych o sprzedaży detalicznej i produkcji widzimy ryzyko w dół dla naszej prognozy wzrostu PKB w I kw. 2024 r. (2,1% r/r).
 

Sprawdź Archiwum

Archiwum komentarzy