Komentarz ekonomiczny

15kwietnia2025

Inflacja i inflacja bazowa w marcu utrzymały poziom

Marcowa inflacja CPI w Polsce wyniosła 4,9% r/r, tyle samo co w styczniu i lutym. Miesięczna dynamika cen została zrewidowana do 0,2% m/m z 0,1% m/m pokazanego we wstępnym odczycie. Inflację bazową po wyłączeniu cen energii szacujemy na 3,6% r/r – nieco więcej niż po wstępnym odczycie. Ceny usług spowolniły do 6,4% r/r z 6,6% r/r, a towarów przyśpieszyły do 4,4% r/r z 4,3% r/r.
Oczekujemy, że dynamika CPI spadnie w kwietniu do 4,2-4,3% r/r. Kolejny znaczący spadek inflacji jest bardzo prawdopodobny w lipcu. Pod koniec roku inflacja CPI powinna naszym zdaniem być zbliżona do 3,5% r/r. Taki przebieg inflacji sprzyja obniżce stóp procentowych, która naszym zdaniem nastąpi już w maju, co zakładamy na podstawie ostatniego gołębiego zwrotu w wypowiedziach członków RPP. Według nowej publikacji GUS, tempo wzrostu produkcji usług wyniosło w styczniu br. 7,7% r/r, powyżej 4,1% r/r w grudniu i średniej na poziomie niecałych 4% r/r w całym 2024 r.

7kwietnia2025

Cła na towary z USA nie byłyby groźne dla inflacji

Początek prezydentury Donalda Trumpa w USA przyniósł duże zmiany w polityce handlowej, w tym szersze zastosowanie ceł. (...) Według naszych szacunków, wpływ ceł już zapowiedzianych przez UE na inflację CPI jest pomijalny, gdyż dotyczy jedynie ok. 10% produktów importowanych przez Polskę z USA. Natomiast potencjalne cła w wysokości 10% obejmujące wszystkie towary importowane z USA dodałyby w krótkim okresie 0,2 punktu procentowego do wskaźnika CPI, przy założeniu dość silnego przełożenia cen importu na detaliczne. Potencjalnie największy efekt pochodziłby z sektora energetycznego (ok. połowa), przy czym oclenie nośników energii oceniamy jako bardzo mało prawdopodobne.
 

3kwietnia2025

Pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp

Prezes NBP rozpoczął konferencję od stwierdzenia, że RPP zmieniła swoje stanowisko na gołębie.  Powiedział, że pojawiła się przestrzeń, aby w najbliższym czasie obniżyć stopy, ale RPP potrzebuje więcej danych, aby to zrobić. RPP może zdecydować się na obniżki, jeśli kolejny zestaw danych również okaże się słaby, co odczytujemy jako sugestię, że maj nie jest wykluczony. Glapiński dodał też, że preferuje dostosowanie stóp, a nie rozpoczęcie cyklu i że chciałby ruchu o 25pb lub 50pb, w zależności od danych. Stwierdził, że wyobraża sobie dwie obniżki o 50pb, a następnie przerwę i kolejny ruch w tym roku.

Po konferencji NBP nie możemy wykluczyć, że pierwszy ruch nastąpi w maju, ale będzie to uzależnione od danych. Sądzimy, że nadchodzący zestaw statystyk z gospodarki nie potwierdzi pesymistycznych sygnałów z lutego, ale z drugiej strony inflacja CPI zapewne wyraźnie spadnie, więc nie mamy jednoznacznej odpowiedzi, jak te dane wpłyną na RPP.
 

Sprawdź Archiwum

Archiwum komentarzy