Komentarz ekonomiczny

15lipca2024

Ostatni miesiąc inflacji w celu

GUS potwierdził wzrost inflacji CPI do 2,6% r/r w czerwcu z 2,5% r/r w maju. Jej nieznaczny wzrost wynikał głównie z wyraźnego odbicia inflacji cen żywności z 1,6% r/r do 2,5% r/r, przy wzroście cen w ujęciu miesięcznym o 0,7%. Przyśpieszenie inflacji zostało zarejestrowane w większości głównych kategorii produktów spożywczych i mogło stanowić efekt trwającej w Polsce suszy, globalnych wzrostów cen, czy dalszego przekładania kwietniowej podwyżki podatku VAT na ceny żywności. Niezbyt istotne z punktu widzenia zmian we wskaźniku inflacji okazały się ceny nośników energii, które spadły w czerwcu o 0,1% m/m. Szacujemy, że ceny w kategoriach bazowych wzrosły o ok. 0,2% m/m, czyli relatywnie niewiele. Wskaźnik inflacji bazowej w ujęciu rocznym wyniósł według naszych szacunków 3,7% r/r. (...)

5lipca2024

Sezon ogórkowy

Pod względem publikacji danych ekonomicznych kolejny tydzień to będzie prawdziwy sezon ogórkowy. W kraju zupełny brak istotnych danych i wydarzeń gospodarczych, za granicą też bardzo niewiele: pojawią się m.in. wskaźniki inflacji na Węgrzech, w Czechach, Niemczech i USA, dane o niemieckim eksporcie. Trochę ożywienia w środku tygodnia może wprowadzić półroczne sprawozdanie szefa Fed J. Powella nt. polityki pieniężnej przed amerykańskim Senatem (wtorek) i Izbą Reprezentantów (środa). W USA rozpoczyna się też sezon publikacji wyników kwartalnych spółek. Tydzień znowu rozpocznie się jednak od analizy wyników wyborów we Francji (...)

4lipca2024

Zapomnijcie o obniżkach

Główny przekaz z lipcowej konferencji prezesa NBP Adama Glapińskiego jest następujący: o obniżkach stóp procentowych możemy na razie zapomnieć, a przestrzeń do złagodzenia polityki pieniężnej może się pojawić najwcześniej w 2026 r. 
Prezes NBP zdradził, że według szacunków NBP wyższe ceny energii podniosą inflację CPI w lipcu o ok. 1,6 p.p., a następnie ponownie w styczniu 2025 r. o ok. 1,3 p.p. po wygaśnięciu rządowego programu ochronnego – dlatego nowa projekcja NBP pokazała znacznie wyższą inflację w 2025 r. (co potwierdza nasze przypuszczenia, o których napisaliśmy w porannym raporcie). (...)

Sprawdź Archiwum

Archiwum komentarzy