Informacje zawarte na stronie mogą zawierać treści reklamowe. Te informacje nie są umową ani dokumentem informacyjnym wymaganym przez przepisy prawa. Nie wystarczą też do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnych zapoznaj się z prospektem informacyjnym funduszu, który zawiera między innymi szczegółową listę ryzyk.

Pierwsze kroki w inwestycjach

Od czego zacząć, jakie są podstawowe zasady inwestowania.

Zanim zaczniesz inwestować
– pamiętaj o sześciu podstawowych zasadach

  1. Na inwestycje przeznaczaj pieniądze, z których nie będziesz korzystać w najbliższym czasie. Mogą to być zgromadzone już oszczędności lub kwoty, które możesz odłożyć z Twoich bieżących dochodów.
  2. Nie potrzebujesz dużych pieniędzy, aby inwestować. Nawet 100 zł miesięcznie, odkładane regularnie przez dłuższy okres czasu, pozwoli Ci zbudować znaczącą sumę pieniędzy.
  3. Miej zawsze odłożoną pulę pieniędzy do wykorzystania w sytuacji kryzysowej – jeśli coś pójdzie nie po Twojej myśli. Pieniądze te inwestuj w odpowiednie do tego celu produkty finansowe.
  4. Rozwijaj swoją wiedzę dotyczącą inwestowania. Pamiętaj jednak, że zaawansowana wiedza dotycząca rynków finansowych nie jest Ci niezbędna, jeśli korzystasz z odpowiednich dla Ciebie produktów finansowych i przestrzegasz podstawowych zasad inwestowania.
  5. Podstawą sukcesu w inwestycjach jest dobrze zaplanowana strategia i dyscyplina w jej realizacji. Inwestowanie to nie jest sposób na szybkie zarobienie pieniędzy. Nie ma tu również miejsca na podejmowanie decyzji pod wpływem emocji.
  6. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Zawsze istnieje możliwość, że wartość Twojej inwestycji będzie niższa niż wartość zainwestowanych pieniędzy, w konsekwencji niekorzystnej sytuacji rynkowej.

Inwestowanie - od czego zacząć

 Określ swoje cele inwestycyjne i czas, w jakim chcesz je osiągnąć.

Każdy z nas ma swoje cele i marzenia, do których dąży. To co nimi będzie, zależy wyłącznie od Ciebie. Najczęściej inwestujemy, aby zgromadzić pieniądze na:

  • utrzymanie komfortu życia na emeryturze,
  • określone zakupy – np. dom, samochód, wakacje,
  • wsparcie finansowe bliskich – np. mieszkanie dla dziecka,
  • edukację dzieci,
  • ważne wydarzenia rodzinne – np. wesele,
  • nieplanowane wydatki – remonty i naprawy, koszty medyczne i inne nieprzewidziane sytuacje.

 Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu inwestowania spróbuj odpowiedzieć sobie na te trzy pytania

Pamiętaj, że na zdolność do podjęcia wysokiego ryzyka inwestycyjnego wpływają takie czynniki jak:

  • starszy wiek lub inwestycja planowana na krtótki okres,
  • posiadane kredyty i inne zobowiązania finansowe,
  • niskie oszczędności i dochody,
  • osoby na Twoim utrzymaniu albo potrzebujące Twojego wsparcia finansowego,
  • brak wiedzy finansowej
  • cele, które chcesz zrealizować – dla celów, które są dla Ciebie priorytetem, nie warto podejmować wysokiego ryzyka, zwłaszcza gdy nie planujesz inwestycji na długi okres. Z kolei dla celów, których osiągniecie nie jest dla Ciebie absolutnie niezbędne, możesz założyć wyższe ryzyko.

Wypełnij ankietę.

Nie istnieje jedna, uniwersalna droga do osiągnięcia celów inwestycyjnych, która jest odpowiednia dla każdego. Jesteśmy w różnym wieku, mamy różne potrzeby, różną sytuację finansową i poziomy oszczędności. Posiadamy też różną wiedzę finansową, tolerancję ryzyka i zakładany czas, na jaki możemy przeznaczyć posiadane środki na inwestycje. To wszystko wpływa na to jakie inwestycje są dla nas odpowiednie.

Oczywiście każdy chce zarobić jak najwięcej. Jednak wysoka oczekiwana stopa zwrotu z inwestycji wiąże się z dużym ryzykiem. Nie każdy powinien takie ryzyko podejmować.

Dlatego przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu inwestowania zachęcamy Cię do wypełnienia ankiety inwestycyjnej.

Możesz to zrobić w bankowości internetowej – Santander Internet lub oddziale banku.

wynik ankiety / Zbiór możliwości

W ankiecie są pytania dotyczące Twojego doświadczenia inwestycyjnego i wiedzy finansowej, a także horyzontu inwestycyjnego, celu inwestycji, sytuacji finansowej i tolerancji ryzyka.

Wynik ankiety pomoże Ci odpowiedzieć na pytanie, jaką cześć Twoich aktywów warto zainwestować w produkty o niższym ryzyku inwestycyjnym, a jaką w produkty o wyższym ryzyku. Oczywiście, ostatecznie możesz zdecydować, że chcesz inwestować inaczej, niż wskazuje na to Twój wynik ankiety.

Wybierz produkty inwestycyjne, które są dla Ciebie odpowiednie.

Jeśli chcesz inwestować w fundusze inwestycyjne , możesz zdecydować się na jeden produkt, który jest odpowiedni dla Twoich potrzeb (np. fundusz stabilnego wzrostu albo zrównoważony), lub zbudować portfel produktów składający się w odpowiednich proporcjach z kilku funduszy (np. akcji i obligacji).

Na bieżąco monitoruj swoje inwestycje

  • Aby zrealizować swoje cele finansowe, musisz nie tylko zaplanować i rozpocząć inwestycje, ale także utrzymać je w założonym okresie, monitorować i jeśli zajdzie taka potrzeba, korygować.
  • Pamiętaj, że Twoje cele inwestycyjne oraz profil inwestora mogą się zmienić wraz z upływem czasu i w wyniku różnych zdarzeń w Twoim życiu, np. otrzymania spadku, a poszczególne inwestycje przestać spełniać Twoje oczekiwania.
  • Udział poszczególnych klas aktywów w portfelu Twoich inwestycji może ulec zmianie w wyniku zmian cen rynkowych. Np. portfel, który na początku składał się w 20% z funduszy akcji i w 80% z funduszy dłużnych, po pewnym czasie może stać się portfelem składającym się w 30% z funduszy akcji i w 70% z funduszy dłużnych. Aby utrzymać przyjęty wcześniej profil Twojej inwestycji, należy w tej sytuacji zamienić część funduszy akcji na fundusze dłużne.
  • Utrzymanie inwestycji przez cały założony okres może okazać się najtrudniejszym zadaniem. Pamiętaj jednak, że:
    • zakończenie inwestycji w okresie dekoniunktury, po dużym spadku jej wartości
      lub
    • częste przenoszenie środków pieniędzy pomiędzy różnymi inwestycjami, w celu osiągniecia wyższych stóp zwrotu, kończy się w wielu przypadkach rozczarowaniem i zniechęceniem do inwestowania.

Materiał jest prezentowany w celach marketingowych, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa.

Materiał nie powinien być wyłączną podstawą podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Wartość aktywów netto niektórych subfunduszy funduszy Santander cechuje się dużą zmiennością ze względu na skład portfela inwestycyjnego. Niektóre subfundusze mogą inwestować więcej niż 35% aktywów w papiery wartościowe emitowane, gwarantowane lub poręczane przez Skarb Państwa lub NBP.

Korzyściom wynikającym z inwestowania w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka. Opis czynników ryzyka, dane finansowe oraz informacje na temat opłat znajdują się w prospektach informacyjnych, dokumentach zawierających kluczowe informacje oraz tabelach opłat dostępnych w języku polskim na Santander.pl/TFI/dokumenty i u dystrybutorów funduszy Santander. Streszczenie praw inwestorów znajduje się w prospekcie informacyjnym (Rozdział III, pkt 4).

Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego, a przyszłe wyniki podlegają opodatkowaniu, które zależy od sytuacji osobistej każdego inwestora i które może ulec zmianie w przyszłości. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej uczestnik powinien wziąć pod uwagę opłaty związane z subfunduszem oraz uwzględnić ewentualne opodatkowanie zysku. Uczestnik musi liczyć się z możliwością straty przynajmniej części wpłaconych środków.

Inwestując w fundusze inwestycyjne uczestnik nabywa jednostki uczestnictwa tych funduszy, a nie aktywa bazowe będące przedmiotem inwestycji samego funduszu.

2025 © Santander Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Spółka Akcyjna. Wszelkie prawa zastrzeżone. Nazwa Santander i logo „płomień” są zarejestrowanymi znakami towarowymi.

Stan na 21.01.2025 r.