Najczęściej benchmarki są oparte o różnego rodzaju indeksy akcji np. indeks WIG (pojęcie wyjaśnione poniżej) i papierów dłużnych oraz wskaźniki referencyjne stóp procentowych, takie jak np. WIBOR (wyjaśniamy to pojęcie poniżej). Benchmarki mogą być konstruowane w oparciu o wiele wskaźników jednocześnie, np. gdy fundusz inwestuje na kilku rynkach.
Info
Informację o tym, czy interesujący Cię subfundusz Santander posiada benchmark, jaki jest jego skład i stopy zwrotu znajdziesz np. w karcie subfunduszu.
WIG to główny indeks warszawskiej giełdy. Obecnie obejmuje wszystkie spółki notowane na Głównym Rynku GPW, które spełnią bazowe kryteria uczestnictwa w indeksach.
WIBOR to w uproszczeniu stopa, po jakiej banki w Polsce są skłonne udzielić pożyczek innym bankom. Ustalana jest w każdy dzień roboczy. WIBOR jest często podstawą naliczania oprocentowania w umowach kredytowych oraz obligacjach zmiennokuponowych.
Benchmark w funduszu (subfunduszu) może pełnić kilka funkcji, w tym:
fundusz (subfundusz) może być zarządzany aktywnie bądź pasywnie w odniesieniu do benchmarku,
wynik funduszu (subfunduszu) do benchmarku może stanowić podstawę naliczania opłaty za wyniki inwestycyjne (więcej informacji na ten temat w karcie 23).
Co znaczy, że fundusz (subfundusz) jest zarządzany aktywnie bądź pasywnie w odniesieniu do benchmarku.
1. W funduszu (subfunduszu) zarządzanym aktywnie zarządzający dąży do uzyskania stopy zwrotu przewyższającej przyjęty benchmark, przy założonym poziomie ryzyka.
Jeśli porównasz stopę zwrotu benchmarku do stopy zwrotu funduszu (subfunduszu), zobaczysz czy zarządzający, w danym okresie, wypracował dodatkowy zysk dla uczestników (zysk ponad benchmark).
Podstawę składu portfela funduszu (subfunduszu) stanowią często instrumenty finansowe, które wchodzą w skład benchmarku. Zarządzający ma zwykle również możliwość nabywania innych instrumentów, których nie ma w składzie benchmarku.
Wszystkie subfundusze Santander, które mają benchmark zarządzane są aktywnie.
Źródłem stopy zwrotu ponad benchmark może być ustalenie udziałów wybranych składników w portfelu (klas aktywów, spółek, sektorów) na poziomie wyższym lub niższym od ich udziału w benchmarku. W przypadku funduszy (subfunduszy) dłużnych dodatkowa stopa zwrotu może być uzyskana np. poprzez zmniejszenie lub zwiększenie wartości duration portfela w stosunku do duration benchmarku. W funduszu (subfunduszu) zarządzanym aktywnie ważne są zatem umiejętności zarządzającego w zakresie selekcji pomysłów inwestycyjnych. |
2. W funduszu pasywnym celem zarządzającego jest wypracowanie stopy zwrotu jak najbardziej zbliżonej do wyniku przyjętego benchmarku. Zarządzający buduje portfel np. dążąc do odwzorowania składu benchmarku.
Wybierz temat, który Cię interesuje
Materiał jest prezentowany w celach marketingowych, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa.
Materiał nie powinien być wyłączną podstawą podejmowania decyzji inwestycyjnych.
Wartość aktywów netto niektórych subfunduszy funduszy Santander cechuje się dużą zmiennością ze względu na skład portfela inwestycyjnego. Niektóre subfundusze mogą inwestować więcej niż 35% aktywów w papiery wartościowe emitowane, gwarantowane lub poręczane przez Skarb Państwa lub NBP.
Korzyściom wynikającym z inwestowania w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka. Opis czynników ryzyka, dane finansowe oraz informacje na temat opłat znajdują się w prospektach informacyjnych, dokumentach zawierających kluczowe informacje oraz tabelach opłat dostępnych w języku polskim na Santander.pl/TFI/dokumenty i u dystrybutorów funduszy Santander. Streszczenie praw inwestorów znajduje się w prospekcie informacyjnym (Rozdział III, pkt 4).
Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego, a przyszłe wyniki podlegają opodatkowaniu, które zależy od sytuacji osobistej każdego inwestora i które może ulec zmianie w przyszłości. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej uczestnik powinien wziąć pod uwagę opłaty związane z subfunduszem oraz uwzględnić ewentualne opodatkowanie zysku. Uczestnik musi liczyć się z możliwością straty przynajmniej części wpłaconych środków.
Inwestując w fundusze inwestycyjne uczestnik nabywa jednostki uczestnictwa tych funduszy, a nie aktywa bazowe będące przedmiotem inwestycji samego funduszu.
Stan na 21.01.2025 r.