Poznaj wskazówki dotyczące płatności kartą za granicą
przeczytasz w 6 minut
Wybierasz się w podróż i zastanawiasz się, jak płacić w innym kraju, aby uniknąć dodatkowych opłat? Dowiedz się więcej na temat płatności kartą za granicą!
Spis treści:
Na co uważać podczas płatności kartą za granicą?
Karta płatnicza jest praktycznym narzędziem zarówno na co dzień, jak i na wyjeździe poza granicami kraju. Jednak podczas płatności kartą za granicą istnieje kilka pułapek. Warto się na nie przygotować, zanim wyruszysz w podróż:
- DCC (Dynamic Currency Conversion), czyli przewalutowanie – to jest usługa operatora bankomatu / terminala a nie banku. Polega ona na przewalutowaniu płatności na PLN. To oznacza, że jeśli masz połączoną kartę z kontem walutowym i zaakceptujesz DCC to rezygnujesz z wielowalutwości, bo transakcja przyjdzie do banku w PLN.
- Opłaty – używanie karty płatniczej za granicą może wiązać się opłatami dodatkowymi. Niektóre bankomaty lub terminale płatnicze mogą doliczać dodatkowe opłaty do transakcji, czyli tzw. surcharge.
Płatności za granicą a konto walutowe – jakie są zalety wielowalutowości?
Konto walutowe może okazać się pomocne podczas wyjazdów za granicę. Konto walutowe w Santander Bank Polska możesz otworzyć w 12 walutach obcych: EUR, USD, GBP, CHF, CZK, NOK, SEK, DKK, JPY, AUD, CAD, HUF. Oto kilka sytuacji, w których takie konto Ci się przyda:
- Częste podróże za granicą – jeżeli podróżujesz lub mieszkasz za granicą, konto walutowe umożliwi Ci robienie przelewów, płatności kartą lub gotówką pobraną z bankomatu za granicą. Dzięki temu możesz zapłacić za nocleg, zakupy, jedzenie w restauracji czy bilety komunikacji miejskiej w lokalnej walucie – bez opłat za przewalutowanie.
- Zakupy w zagranicznych sklepach internetowych – nie zapłacisz za przewalutowanie również, gdy zrobisz zakupy online i opłacisz je z konta walutowego, jeśli transakcja będzie zrealizowana w walucie danego konta.
- Praca za granicą i wynagrodzenie w obcej walucie – konto walutowe jest niezbędne, gdy pracodawca przelewa Ci wypłatę w obcej walucie.
Jakie zalety niesie konto walutowe?
- Jeśli zawrzesz umowę Santander online możesz wygodnie korzystać online z konta walutowego, co daje Ci swobodę i wygodę zarządzania swoimi finansami z dowolnego miejsca na świecie.
- Bez problemu dodasz swoją kartę (Dopasowaną lub Visa Select) do kont w walutach EUR, GBP, USD, CHF, CZK, NOK, SEK, DKK.
- Różnorodność walut – możesz posiadać konto walutowe w 12 walutach, między innymi w euro, funt brytyjski, dolary amerykańskie oraz franki szwajcarskie.
- Brak opłat za prowadzenie konta – nie musisz płacić, jeśli zadbasz o to, aby na Twoim koncie walutowym zawsze znajdowały się środki w wysokości 20 jednostek danej waluty. W przeciwnym wypadku opłata miesięczna za prowadzenie konta wynosi 10 zł.
- Brak opłat za przewalutowanie – dzięki połączeniu karty (Dopasowana lub Visa Select) z kontem walutowym, unikniesz opłat za przewalutowanie podczas realizacji transakcji w obcej walucie, jeśli transakcja jest realizowana w tej samej walucie co konto walutowe. Jeśli na koncie walutowym zabraknie Ci pieniędzy, całą kwotę pobierzemy z konta w złotówkach, wraz z prowizją za przewalutowanie.
- Karta walutowa – przy płatnościach kartą w walucie konta możesz korzystać z karty walutowej, która jest dostępna w dolarach, euro lub funtach.
Konto walutowe jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują wygodnego konta do zarządzania swoimi finansami w obcych walutach. W wybranych oddziałach banku Santander, możesz skorzystać z obsługi gotówkowej dla walut EUR, GBP, USD, CHF. Oddziały, które obsługują gotówkę, znajdziesz w wyszukiwarce placówek i bankomatów.
Przeczytaj również: Co to jest i jak działa konto walutowe?
Jak otworzyć konto walutowe w Santander?
Aby otworzyć konto walutowe w Santander, wystarczy kilka prostych kroków:
- Wypełnij wniosek: Przygotuj ważny dowód osobisty i podaj niezbędne dane do otwarcia konta. Możesz to zrobić online na stronie banku Santander lub w aplikacji mobilnej.
- Podpisz umowę: Jeśli otwierasz konto online, umowę otrzymasz na podany adres e-mail.
- Aktywuj konto: Otwarcie konta nastąpi po poprawnej weryfikacji Twoich danych podczas składania wniosku.
- Korzystaj z konta: Jeśli zamówisz kartę do konta, wyślemy ją pocztą. Możesz nią płacić jeszcze przed otrzymaniem plastikowej karty – wystarczy, że dodasz ją do portfela cyfrowego Apple Pay lub Google Pay. Kartę aktywujesz w Santander internet lub Santander mobile.
Konto walutowe w Santander możesz zasilić za pomocą przelewu bankowego, wpłacając środki bezpośrednio na swoje konto walutowe. Możesz również przelać środki z innego konta w Santander, jeśli masz więcej niż jedno. Możesz tez skorzystać z Kantoru online, gdzie wymienisz waluty niezależnie od miejsca i czasu.
Przeczytaj również: Wymiana walut online - jak działa kantor internetowy
Dlaczego warto połączyć kartę w PLN z kontem walutowym?
Dzięki opcji wielowalutowości możesz płacić jedną kartą z wielu kont walutowych – za granicą i w internecie. Bez prowizji za przewalutowanie!
Aby płacić za zakupy za granicą bezpośrednio z Twojego konta walutowego, wystarczy połączyć kartę do konta w PLN z kontem walutowym, na którym są odpowiednie środki. Dodatkowo waluta wykonywanych transakcji musi być taka sama jak waluta konta i nie można wybierać usługi DCC w POS-ie. Dzięki temu unikasz opłat za przewalutowanie. Jeśli nie masz wystarczających środków na koncie walutowym, transakcja zostanie automatycznie rozliczona z Twojego konta w PLN. To oznacza opłatę z przewalutowanie zgodnie z TOiP. Dlatego warto połączyć kartę do konta w złotówkach z Kontem24 walutowym. Dzięki opcji wielowalutowości możesz płacić jedną kartą z wielu kont walutowych – za granicą i w internecie. Bez prowizji za przewalutowanie!
Ta funkcja jest dostępna dla karty Dopasowanej, Visa Select i dotyczy kont walutowych takich jak EUR, GBP, USD, CHF, CZK, NOK, SEK, DKK.
Najlepszy czas na połączenie karty w PLN do konta walutowego to moment, kiedy planujesz podróż, rozpoczynasz pracę za granicą lub zaczynasz prowadzić transakcje w różnych walutach. Możesz to zrobić za darmo.
Przeczytaj również: Karta wielowalutowa czy kantor internetowy - jak zaoszczędzić na wakacjach?
Konto walutowe – sposób, aby płacić kartą za granicą bez opłat
Płatności kartą za granicą mogą być wygodne i bezpieczne, pod warunkiem że jesteś na nie odpowiednio przygotowany. Pamiętaj o sprawdzeniu typu karty, opłat za transakcje, wyborze waluty i zabezpieczeniu swoich dokumentów. Bezpiecznej podróży!
Przeczytaj również: Jak płacić na feriach za granicą? lub Finanse w podróży
zespół Bluerank
Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Artykuł Bluerank został przygotowany na nasze zlecenie. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie tego artykułu. Stan na 07.08.2024 r.
Kantor Santander dostępny dla osób pełnoletnich z umową Santander online. Aby korzystać z wielowalutowości połącz kartę Dopasowaną, Visa Select, Visa Private Banking z kontem w USD, EUR, GBP, CHF, NOK, SEK, DKK, CZK. Jeśli zabraknie Ci waluty obcej na płatność, rozliczymy ją z konta w złotych, co wiąże się z kosztem kursu walutowego. Pobierzemy prowizję za przewalutowanie zgodnie z Taryfą opłat i prowizji. Na terminalu wybierz lokalną walutę, nie akceptuj przeliczenia transakcji na złote.
Źródła:
www.bankier.pl
www. direct.money.pl
Szczegóły oferty oraz informacje o opłatach i prowizjach dostępne są w oddziałach i na Santander.pl oraz pod numerem 1 9999 (opłata zgodna z taryfą operatora).
Słowniczek pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych, wynikających z rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie wykazu usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, dostępny jest na stronie santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.
-
Konto to rachunek płatniczy.
-
Karta Dopasowana, karta Visa Select to debetowa karta płatnicza.
-
Przewalutowanie transakcji płatniczej to usługa obsługi karty debetowej
-
Wypłata gotówki kartą na terenie krajów EOG poza Polską, jest transgraniczną transakcją płatniczą przy użyciu karty debetowej do płatności gotówkowych.
-
Płatność kartą na terenie krajów EOG poza Polską to transgraniczna transakcja płatnicza przy użyciu karty debetowej do płatności bezgotówkowych.