przeczytasz w 5 minut

Pracujesz lub uczysz się za granicą? Wyjeżdżasz na egzotyczne wakacje? A może spłacasz kredyt w obcej walucie? W każdym z tych przypadków przyda Ci się konto walutowe. Umożliwi Ci ono wypłacanie pieniędzy z bankomatów za granicą, płacenie w sklepach czy otrzymywanie przelewów w walucie innej niż złotówki bez opłat i prowizji za przewalutowanie. Dowiedz się, jak działa konto walutowe.

Spis treści:

Czym jest konto walutowe

Konto walutowe Uruchomi się w nowym oknie to rachunek bankowy prowadzony w obcej walucie (innej niż złotówki). Możesz na nim przechowywać swoje pieniądze oraz wykonywać przelewy w  obcej walucie. Można też wyrobić sobie do niego kartę i wypłacać pieniądze z zagranicznych bankomatów, bez kosztów przewalutowania. Taką kartą można też płacić za zakupy w sklepach, restauracjach i hotelach. 

Konta walutowe Uruchomi się w nowym oknie oferujemy dla Ciebie aż w 12 walutach: 

  • euro (EUR),
  • dolar amerykański (USD),
  • funt brytyjski (GBP),
  • frank szwajcarski (CHF),
  • korona norweska (NOK),
  • korona szwedzka (SEK),
  • korona duńska (DKK),
  • korona czeska (CZK),
  • jen japoński (JPY),
  • forint węgierski (HUF),
  • dolar australijski (AUD),
  • dolar kanadyjski (CAD).

Jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, konto walutowe otworzysz w naszych placówkach, a konto w euro (EUR), dolarach amerykańskich (USD), funtach brytyjskich (GBP) przed zalogowaniem do aplikacji mobilnej lub na stronie santander.pl.

Jak korzystać z konta walutowego? Możesz na przykład wpłacić walutę w naszej placówce – sprawdź listę placówek, w których przyjmujemy wpłaty w walucie.  Będzie Ci jednak wygodniej skorzystać z naszego kantoru (Kantor Santander) w aplikacji Santander mobile. Korzystasz z niego w dowolnym miejscu - 24/7. Jeśli chcesz zasilić swoje konto walutowe, zaloguj się do aplikacji, wybierz Kantor Santander. Następnie wybierz walutę i konto, z którego pobierzemy pieniądze w złotówkach i przewalutujemy je po danym kursie. Ta kwota znajdzie się na Twoim koncie walutowym. U nas możesz skorzystać z darmowego konta walutowego, jeśli w każdym miesiącu będziesz mieć na koncie walutowym średnie saldo min. 20 jednostek danej waluty np. 20 euro albo 20 funtów brytyjskich. Przy płatności kartą lub wypłacie waluty z bankomatu za granicą, gdy na Twoim rachunku nie będzie wystarczających środków, pobierzemy je z konta osobistego w złotówkach. Wówczas nastąpi przewalutowanie, które może być dla Ciebie dodatkowym kosztem. Dlatego warto sprawdzić przed wypłatą, ile mamy pieniędzy na koncie walutowym. Najwygodniej zrobisz to w naszej aplikacji Santander mobile.

Kiedy warto otworzyć konto walutowe w banku

Konto walutowe jest przydatne w co najmniej w kilku sytuacjach:

  1. Wyjazd za granicę – jeśli wyjeżdżasz na wakacje, albo jedziesz w podróż służbową, przyda Ci się konto walutowe. Dzięki niemu zapłacisz przelewem, kartą lub gotówką pobraną z bankomatu za granicą m.in. za nocleg, zakupy, jedzenie w restauracji czy bilety komunikacji miejskiej w lokalnej walucie, bez opłat za przewalutowanie.
  2. Praca za granicą – konto walutowe jest niezbędne, gdy pracodawca przelewa Ci wypłatę w obcej walucie. Przyda się też, gdy z jakichś innych powodów dostajesz przelewy z zagranicy, na przykład od bliskich, którzy mieszkają poza granicami Polski.
  3. Zakupy przez internet w zagranicznych sklepach – z kontem walutowym nie zapłacisz za przewalutowanie gdy zrobisz zakupy online i zapłacisz za nie z konta walutowego. To lepsza opcja niż przelew z konta w złotówkach.
  4. Spłata kredytu w walucie obcej – jeżeli masz kredyt we frankach (CHF), euro (EUR) i spłacasz go w obcej walucie, możesz założyć u nas konto walutowe.

Jak płacić za granicą? Kartą walutową!

Część osób, wybierając się na wakacje, wymienia w kantorze złotówki na walutę obowiązującą w kraju, do którego jedzie i zabiera gotówkę. Możesz wtedy kontrolować stan swoich finansów w podróży. Takie rozwiązanie ma też pewne minusy. Przede wszystkim ktoś może Cię okraść. Dodatkowo jeśli będziesz nosić ze sobą wypchany portfel nie jest to zbyt wygodne, zwłaszcza gdy zwiedzamy czy spędzamy czas na plaży.

Jaka jest alternatywa dla gotówki na wakacjach? Możesz oczywiście płacić swoją kartą do konta w PLN, której używasz na co dzień. Wiąże się to jednak z przewalutowaniem. Możesz też płacić kartą walutową powiązaną z danym kontem.

Ale możesz też wybrać prostsze i wygodniejsze rozwiązanie i połączyć kartę do konta w złotówkach z kontem walutowym. Taka usługę nazywamy u nas wielowalutowością. Gdy będziesz za granicą, przy płatności tą kartą rozpoznamy płatność w walucie i pobierzemy walutę z konta walutowego, jeśli będziesz mieć na nim wystarczającą kwotę. Dzięki temu nie musisz wymieniać waluty dla każdej transakcji, bo waluta już znajduje się na Twoim koncie walutowym, wymieniona po takim kursie, który Ci odpowiada.

Swoją kartę do konto w PLN (kartę Dopasowaną, kartę Visa Select, kartę Visa Private Banking) możesz połączyć z kontem walutowym w walucie: euro (EUR), dolary amerykańskie (USD), funty brytyjskie (GBP), franki szwajcarskie (CHF), koronę norweską (NOK), koronę szwedzką (SEK), koronę duńską (DKK), koronę czeską (CZK).

Praca za granicą a konto walutowe – co musisz wiedzieć

Dostajesz pensję w obcej walucie i chcesz uniknąć kosztów przewalutowania? Załóż konto walutowe. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno, gdy pracujesz w Polsce, ale wynagrodzenie otrzymujesz w walucie np. euro. To także dobra opcja, gdy wyjeżdżasz do pracy za granicą. Wtedy najlepiej otworzyć takie konto przed wyjazdem. Możesz oczywiście otworzyć też konto walutowe w zagranicznym banku, ale bez adresu stałego pobytu i innych wymaganych dokumentów, konto może nie mieć wszystkich funkcjonalności, jakich oczekujesz.

Jak pracodawca może wpłacić pieniądze na konto walutowe? Musi podać m.in. dane odbiorcy, w tym numer konta w formacie IBAN, tytuł przelewu oraz kod BIC – Bank Identifier Code (kod naszego banku to: WBKPPLPP).

Jak założyć konto walutowe. Jak sprawdzić jego stan

Założenie konta walutowego jest proste. W naszym banku otworzysz rachunek na kilka sposobów:

Stan konta walutowego sprawdzisz wygodnie o każdej porze dnia i nocy, gdy zalogujesz się do aplikacji Santander mobile lub bankowości internetowej. Masz tam też dostęp do internetowego kantoru Santander, dzięki któremu szybko i bezpiecznie kupisz oraz sprzedasz waluty po bieżącym kursie.

zespół Bluerank

 

Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Artykuł Bluerank został przygotowany na nasze zlecenie. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie tego artykułu. Stan na 24.06.2024 r.


Dodatkowe źródła:

  • https://poradnikpracownika.pl [dostęp:] 13.06.2023.
  • https://www.bankier.pl [dostęp:] 13.06.2023.

Szczegóły oferty oraz informacje o opłatach i prowizjach dostępne są w oddziałach i na Santander.pl oraz pod numerem 1 9999 (opłata zgodna z taryfą operatora).


Konto walutowe, prowadzone jest za darmo pod warunkiem utrzymania średniego salda równego lub wyższego niż 20 EUR, USD, CHF, GBP. Korzystanie z Kantoru Santander w usługach Santander online dostępne jest dla klientów, którzy zawarli z bankiem umowę Santander online.


Słowniczek pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych, wynikających z rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie wykazu usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, dostępny jest na stronie santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.

  • Konto, konto walutowe to rachunek płatniczy.
  • Aplikacja Santander mobile i bankowość internetowa to usługi bankowości elektronicznej.
  • Infolinia to usługa bankowości telefonicznej.
  • Przelew to polecenie przelewu wewnętrznego
  • Płatność kartą za granicą na terenie krajów EOG poza Polską, to transgraniczna transakcja płatnicza przy użyciu karty debetowej do płatności bezgotówkowych.
  • Wypłata gotówki kartą za granicą na terenie krajów EOG poza Polską, to transgraniczna transakcja płatnicza przy użyciu karty debetowej do płatności gotówkowych.
  • Przewalutowanie transakcji płatniczej to usługa obsługi karty debetowej.