Pilne!
Ostrzegamy – uważaj na fałszywe wiadomości i wykradanie danych. Więcej na naszej stronie >

 przeczytasz w 4 minuty

Masz wrażenie, że czas Cię goni? Idziesz biegać, masz małą torebkę i nie chcesz wychodzić z domu z portfelem? Możesz płacić za zakupy – szybko i wygodnie - telefonem albo wykorzystać swój smartwatch. Sprawdź, jak to zrobić oraz czego potrzebujesz, aby zacząć płacić zbliżeniowo.

Spis treści:

Płacenie telefonem lub zegarkiem jako alternatywa dla portfela

Każdy ma swój poranny rytuał. Niektórzy zaczynają dzień od treningu. Inni, zamiast biec w adidasach na siłownię, spieszą się do pracy. Są też tacy, którym rytm poranka wyznacza odjeżdżający autobus. Różnimy się od siebie. Mamy różne nawyki, cele i marzenia. A jednak jest coś, co nas łączy – każdy z nas w ciągu doby ma 1440 minut. Niewykorzystane minuty nie przechodzą na kolejny dzień – warto więc zadbać o to, by wykorzystać je jak najlepiej. Dziś kilka z nich możesz poświęcić na lekturę tego tekstu. A kolejnych parę na aktywację płatności zbliżeniowej telefonem lub zegarkiem. Spytasz, po co?

Gdyby się zastanowić, to z gotówki moglibyśmy zrezygnować na dobre. Na palcach jednej ręki, policzysz miejsca, gdzie spotkasz jeszcze napis „płatność tylko gotówką”. Możesz pójść o krok dalej i oprócz gotówki, w domu zostawić również portfel. Swoją plastikową kartę możesz zamienić na wirtualną i nosić ją przy sobie – płacić zegarkiem lub telefonem. Rozwój technologii sprzyja oszczędności czasu przy jednoczesnym wzroście naszej efektywności. Gdy podczas porannego joggingu odczujesz pragnienie, za wodę zapłacisz zegarkiem. Kawa? Kupisz ją w kilka sekund, zbliżając telefon do terminala płatniczego. Dzięki karcie w telefonie i w zegarku pieniądze masz w zasięgu swojego kciuka. Po prostu, płacisz, jak chcesz i to bez podawania kodu PIN!

Jak płacić telefonem krok po kroku?

Płatność tradycyjna wydaje Ci się mniej skomplikowana? Nic bardziej mylnego. Za zakupy zapłacisz telefonem w sklepie tak jak zwykłą kartą płatniczą Uruchomi się w nowym oknie.  Jak płacić zbliżeniowo telefonem?
W dużym skrócie potrzebujesz smartfon z:

  • odpowiednim oprogramowaniem (iOS lub Android, sprawdź w tabeli, która metoda płatności mobilnych jest dostępna na Twój telefon),
  • technologią NFC (która umożliwia płacenie zbliżeniowo telefonem),
  • aplikacją wybranej przez Ciebie metody płatności.

Następnie do aplikacji Google Pay, Apple Pay dodajesz swoje karty płatnicze i możesz iść na zakupy bez portfela. Cały proces nie zajmie Ci więcej niż kilka minut. Robisz to tylko raz, a potem płacisz telefonem lub zegarkiem, kiedy chcesz! Możesz też od razu dodać swoje kart do bankowej aplikacji Uruchomi się w nowym oknie np. Santander mobile.

Czy płacenie zbliżeniowe telefonem lub zegarkiem jest bezpieczne?

W zależności od metody płatności, którą wybierzesz, autoryzacja transakcji wygląda inaczej. 

Apple Pay Uruchomi się w nowym oknie korzysta z wbudowanych funkcji zabezpieczeń na Twoim urządzeniu. Płacąc zbliżeniowo telefonem, każdą transakcję potwierdzasz Touch ID (czyli swoim odciskiem palca) lub Face ID (twarzą). 

Gdy korzystasz z aplikacji Google Pay Uruchomi się w nowym oknie, płatność telefonem lub zegarkiem powyżej 100 PLN potwierdź odblokowaniem ekranu w swoim telefonie. I już. Zapłacone. Szybko, łatwo i bezpiecznie. 

Pamiętaj, że Apple Pay i Google Pay nie udostępniają sprzedawcy prawdziwego numeru Twojej karty. Podczas płatności telefonem z funkcją NFC (Near Field Communication) wykorzystywany jest jej niepowtarzalny, wirtualny numer.
 

Jak płacić zegarkiem za zakupy?

Tutaj sprawa wygląda podobnie. Z tym że telefon jest Ci potrzebny tylko na początku — do dodania karty i połączenia go z zegarkiem. W tym przypadku urządzeniem, którym płacisz, jest smartwatch lub opaska. 

Podczas pierwszej płatności telefonem aktywujesz swój cyfrowy portfel. Zanim przyłożysz urządzenie do terminala, wybierz kartę i wpisz hasło. 

Urządzenie reaguje na Twoje tętno. Jeśli ściągniesz je z ręki lub wyłączysz funkcję sprawdzania tętna, to przy następnej płatności zegarkiem ze względów bezpieczeństwa musisz ponownie wpisać wcześniej ustawiony PIN. 

Płacenie zbliżeniowo telefonem lub zegarkiem - porównanie mobilnych płatności

 

  PŁATNOŚCI ZBLIŻENIOWE
TELEFON ZEGAREK
METODA
PŁATNOŚCI
Google Pay Apple Pay Garmin Pay Fitbit Pay Xiaomi SwatchPay!
APLIKACJA
MOBILNA 

Portfel Google

(pobierzesz ją ze
sklepu Google Play)

Wallet

(masz już ją w swoim
urządzeniu Apple)

Garmin Connect Mobile

(pobierzesz ją ze
sklepu Google Play
i App Store)

Fitbit

(pobierzesz ją ze
sklepu Google Play,
App Store i Windows)

MiFitness

(pobierzesz ją ze
sklepu Google Play
i App Store)

SwatchPay! by wearonize

(pobierzesz ją ze
sklepu Google Play
i App Store)

SYSTEM
OPERACYJNY
TELEFONU 
Android
(5.0 lub nowszy)
iOS Android i iOS Android, iOS, Windows Android i iOS Android i iOS
DODATKOWE
WYMAGANIA
NFC w telefonie NFC w telefonie NFC w zegarku NFC w zegarku NFC w zegarku NFC w telefonie do aktywacji
KARTA Karta debetowa i kredytowa 
MIEJSCA
AKCEPTUJĄCE
PŁATNOŚĆ
sklepy, aplikacje sklepy, aplikacje, internet sklepy sklepy sklepy sklepy

AUTORYZACJA
PŁATNOŚCI 

Transakcję w sklepie powyżej
potwierdzasz odblokowaniem ekranu telefonu
Touch ID,
Face ID
Na zegarku wpisujesz
4-cyfrowe hasło,
podczas pierwszej płatności
Na zegarku wpisujesz
4-cyfrowe hasło,
podczas pierwszej płatności
Na zegarku wpisujesz
4-cyfrowe hasło,
podczas pierwszej płatności
PIN do karty
dla płatności powyżej 100 zł

Tabela przedstawia wybrane płatności telefonem lub zegarkiem i ogólne informacje na ich temat. Dowiedz się więcej na temat wybranej metody płatności Uruchomi się w nowym oknie.

Nie trać czasu i płać telefonem z NFC lub zegarkiem

Dzisiejszy świat ma wiele do zaoferowania. Gdy korzystasz z cyfrowych portfeli, zaoszczędzisz wiele czasu. Możesz go spożytkować na coś przyjemniejszego niż szukanie drobnych lub zastanawianie się przed treningiem, jak upchnąć 10 zł do skarpetki. Płać telefonem lub zegarkiem i nie daj się ograniczać - portfel zostaw w domu!

Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje, które podejmiesz na jego podstawie. Szczegóły oferty, informacje o opłatach, prowizjach i oprocentowaniu dostępne są w placówkach banku oraz na Santander.pl.
Stan na 24.03.2023 r.


Lista zgodnych urządzeń i oprogramowania wymaganego do używania portfeli cyfrowych oraz karty mobilnej znajduje się na www.santander.pl/ms/plac-mobilnie.

Wyjaśnienia pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych objętych tym materiałem znajdziesz na santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.

  • Aplikacja mobilna to usługi bankowości elektronicznej. 
  • Płatność, płatność zbliżeniowa to m.in. transgraniczna transakcja płatnicza przy użyciu karty debetowej do płatności bezgotówkowych.