Pilne!
Ostrzegamy – uważaj na fałszywe wiadomości i wykradanie danych. Więcej na naszej stronie >

 przeczytasz w 4 minuty

Pamiętasz świnkę skarbonkę? Sumiennie odkładaliśmy do niej część kieszonkowego. Każda kolejna moneta przybliżała nas do wymarzonej rzeczy. Oszczędzanie to jeden z nawyków, które warto w sobie pielęgnować. Dodatkowe pieniądze na koncie oszczędnościowym lub lokacie na wypadek utraty pracy czy nieplanowanych wydatków, to nie tylko pieniądze. To bezpieczeństwo. Dlatego warto mieć prosty plan oszczędzania, dzięki któremu będziesz lepiej gospodarować własnymi pieniędzmi. Chcesz zacząć oszczędzać pieniądze, ale nie wiesz jak?
Tu podpowiadamy, od czego zacząć.

Spis treści:

Pierwsze kroki - jak zacząć oszczędzać pieniądze?

Oszczędzanie pieniędzy to proces. Dlatego, jeśli dopiero rozpoczynasz układać swój plan finansowy, zacznij od małych kroków. Wprowadzenie drobnych zmian pomoże wyrobić Ci nawyk oszczędzania, a przede wszystkim nie zniechęci Cię. Odkładanie pieniędzy powinno stać się stałym elementem Twojego domowego budżetu. Zaraz obok wydatków na codzienne potrzeby takie jak jedzenie, dom, samochód i opłaty za rachunki, wpisz na swoją listę dodatkową pozycję "oszczędności". Pamiętaj jednak, by odłożonych pieniędzy nie traktować jak dodatkowych pieniędzy, z których możesz w dowolnej chwili skorzystać.

Ale jak oszczędzać pieniądze? Systematycznie. Najważniejsza jest regularność. To tak jak z nauką języka obcego lub ćwiczeniami na siłowni. Raz, drugi odpuścisz i coraz trudniej będzie Ci się zmotywować do powrotu.

Staraj się wystrzegać pułapki odkładania pieniędzy "na koniec miesiąca". Jeśli nie odłożysz od razu określonej kwoty, to bardziej niż pewnie, że wszystko wydasz. Ręką do góry, komu zdarzyło się przeznaczyć rezerwy finansowej na niespodziewane wydatki? A te niestety zdarzają się częściej, niż tego chcemy.

Jak wyznaczać cele oszczędnościowe?

Potrzebujesz pieniędzy na konkretną okazję na przykład ślub? Chcesz mieć na koncie poduszkę finansową, która zapewni Ci miękkie lądowanie po niespodziewanej sytuacji życiowej? Określenie celu to zdecydowanie najprzyjemniejsza część naszego planu. Twój cel powinien być realny, mierzalny i przede wszystkim dostosowany do Twoich możliwości finansowych. Taki najbardziej zmotywuje Cię do działania. Jeśli wiesz, dokąd zmierzasz, będzie Ci łatwiej trzymać się ustalonego planu. Brak celu i konkretnych ram czasowych może pozbawić Cię zapału, a oszczędzanie pieniędzy zacznie kojarzyć Ci się z przykrym obowiązkiem.

Sprawdź swój budżet domowy

Gdy już poznasz swoje cele finansowe, oszacuj swoje wydatki i przeanalizuj budżet domowy. Możesz wykorzystać do tego tradycyjnie kartkę i długopis. Jednak dużo wygodniej będzie Ci oszacować wydatki, gdy skorzystasz z gotowych rozwiązań dostępnych w bankowości np. historii transakcji lub analizy finansów. My także udostępniamy taką funkcjonalność w naszej bankowości elektronicznej. Dzięki temu szybciej przeanalizujesz wszystkie swoje wydatki w ostatnim czasie np. w podziale na kategorie: rachunki za dom, jedzenie, ubrania, paliwo, rozrywka, edukacja itd.

Określ, jaką kwotę jesteś w stanie odkładać miesięcznie. Może znajdziesz jeszcze jakieś wydatki, z których możesz zrezygnować lub je ograniczyć? Najlepiej z góry ustal konkretną kwotę (np. 300 zł) albo procentową część Twojego wynagrodzenia (np. 10%), którą będziesz przelewać na konto od razu po wypłacie. Aby ułatwić sobie zadanie, zaloguj się do usług bankowości elektronicznej i utwórz zlecenie stałe. To automatyczny przelew, który wyślemy z Twojego konta. Wystarczy, że zadbasz o to, by na dzień przed terminem zlecenia, na Twoim rachunku znalazły się pieniądze i gotowe. Ty na chwilę „zapomnisz” o oszczędzaniu, a po jakimś czasie na Twoim koncie uzbiera się niezła suma.

Sposoby na oszczędzanie — który wybrać

Gdzie odkładać pieniądze, które już zaoszczędziliśmy? Na początek postaw na dwa najprostsze rozwiązania – konto oszczędnościowe lub lokatę.

  • Konto oszczędnościowe to bankowy odpowiednik świnki skarbonki. Przyda Ci się, jeśli chcesz regularnie odkładać pieniądze. Swoje oszczędzanie możesz rozpocząć już od najmniejszych kwot. Niewątpliwą zaletą konta jest to, że możesz swobodnie korzystać z pieniędzy, które się na nim znajdują. Dowiedz się więcej o Koncie Max oszczędnościowym Uruchomi się w nowym oknie
  • Lokata jest dobrym pomysłem, jeśli już masz nieco większy kapitał (min. 1 000 zł). To gwarantowany zysk po określonym czasie – najczęściej zakładasz ją na okres kilku miesięcy. W tym czasie nie możesz swobodnie korzystać ze swoich środków, ponieważ wypłata całości lub części pieniędzy zgromadzonych na lokacie przed końcem okresu umownego oznacza jej zerwanie.

Zarówno konto oszczędnościowe, jak i lokata nie wiążą się z żadnym ryzykiem. Masz pewność, że zawsze wypłacisz tyle, ile wpłacisz. Jeśli dopiero zaczynasz oszczędzać, zacznij od konta. Odkładaj pieniądze regularnie, a gdy uzbierasz odpowiedni kapitał, skorzystaj z lokaty. Jeżeli uzbroisz się w cierpliwość, po pewnym czasie odsetki od zaoszczędzonej kwoty, mogą stać się całkiem spore. Konto i lokatę dopasuj do swoich potrzeb, sprawdź nasze rozwiązania i wybierz dla siebie najlepszą ofertę.

Jak zaoszczędzić pieniądze? Z głową!

Oszczędzanie to proces (często długi), ale odkładanie pieniędzy nie musi być trudne. Zacznij od małych kroków. Określ swoje cele, przeanalizuj wydatki i po prostu zacznij oszczędzać pieniądze. Zobaczysz, że z miesiąca na miesiąc będziesz Ci lepiej szło. Odłożone pieniądze pomogą Ci zrealizować cele. Możesz też zainwestować je z zyskiem! Ty śpij spokojnie, a Twoje pieniądze – niech pracują i zarabiają dla Ciebie!

Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje, które podejmiesz na jego podstawie.
Stan na 28.10.2022 r.


Szczegóły oferty, informacje o opłatach, prowizjach i oprocentowaniu dostępne są w placówkach banku oraz na: santander.pl.

Wyjaśnienia pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym objętych tym materiałem znajdziesz na: santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.

  • Konto osobiste i oszczędnościowe to rachunek płatniczy.

  • Moje cele to rachunek to celowego oszczędzania.

  • Santander internet i mobile to usługi bankowości elektronicznej.

  • Przelew to polecenie przelewu lub polecenie przelewu wewnętrznego.