Jak działa konto oszczędnościowe w banku?
przeczytasz w 5 minut
Oszczędzanie to klucz do finansowego bezpieczeństwa. Dzięki regularnemu odkładaniu pieniędzy, możesz nie tylko zrealizować swoje plany, ale także zabezpieczyć przyszłość swoją i swojej rodziny. Sprawdź, dlaczego warto oszczędzać i jak najlepiej wykorzystać konto oszczędnościowe.
Spis treści:
Dlaczego warto oszczędzać
Oszczędności pozwalają spokojnie patrzeć w przyszłość. Najlepiej odkładać regularnie małe kwoty - dzięki temu nie tylko szybciej zgromadzisz zaplanowaną kwotę, ale także mniej odczujesz, ze odkładasz. Sprawdź, dlaczego warto zacząć oszczędzać już dziś.
Bądź przygotowany na czarną godzinę
Posiadanie rezerwy finansowej da Ci poczucie bezpieczeństwa i pewność, że poradzisz sobie nawet z nieplanowanymi wydatkami. Poduszkę finansową możesz wykorzystać, gdy niespodziewanie zepsuje się samochód lub zachorujesz. Jak to obliczyć? Może warto spróbować od poduszki finansowej, która wynosi tyle, ile wydajesz w ciągu 6 miesięcy, oczywiście im większa tym lepsza. Jeżeli nie wiesz ile wynosi załóż, że chcesz odłożyć 5.000 zł – w końcu od czegoś trzeba zacząć.
Pomyśl o przyszłości
Regularne odkładanie pozwoli Ci zbudować kapitał, który może Ci pomóc w realizacji ważnych celów. W ten sposób, możesz zaoszczędzić np. na zakup mieszkania, edukację dzieci czy spokojną emeryturę.
Żyj tak jak lubisz
Odłożone pieniądze pomogą Ci realizować pasje i marzenia - podróże, czy zakup wymarzonego samochodu. Co najważniejsze, żeby je zrealizować, nie musisz zaciągać kredytu.
Tak naprawdę każda odłożona złotówka przybliża Cię do finansowej niezależności.
Przeczytaj też: Jak oszczędzać pieniądze? – 5 sposobów na oszczędzanie bez wyrzeczeń
Najpopularniejsze produkty oszczędnościowe
Jeśli zastanawiasz się, jak najlepiej zacząć oszczędzać, sprawdź proste rozwiązania: cele oszczędnościowe, lokaty bankowe i konto oszczędnościowe. Czym się różnią?
Cele oszczędnościowe Uruchomi się w nowym oknie to dobry wybór, aby zacząć. Określasz na co chcesz odłożyć i włączasz metody, które odkładają za Ciebie. Wpisując, że chcesz odłożyć np. na „wakacje” będziesz mieć większą motywację do tego, aby nie korzystać z tych pieniędzy, bo wiesz co stracisz.
Lokata Uruchomi się w nowym oknie to dobry wybór, jeśli masz konkretną sumę pieniędzy, którą możesz zamrozić na określony czas. Dzięki temu nie tylko zabezpieczysz swoje oszczędności, ale również zarobisz na odsetkach.
Z kolei konto oszczędnościowe Uruchomi się w nowym oknie daje większą elastyczność – możesz zarabiać na odsetkach, ale jednocześnie masz dostęp do swoich środków, gdyby zaszła taka potrzeba.
Powyższe produkty są bezpiecznym sposobem na odkładanie. Twoje pieniądze są zgromadzone w Banku i objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym.
Przeczytaj też: Ile można zarobić na koncie oszczędnościowym?
Lokata, cel, a może konto oszczędnościowe
Zastanawiasz się, co wybrać – cel, lokatę czy konto oszczędnościowe? Oto kilka różnic, które mogą pomóc Ci podjąć decyzję.
- Cel oszczędnościowy
Gdy zakładasz cel, określasz na co odkładasz. Bank pomaga Ci wyświetlając nazwę Twojego celu oraz Twój progres. Jeżeli chcesz, możesz włączyć jedną z metod automatycznych, aby odkładać po każdym zakupie ( u nas metoda „Końcówek transakcji”) lub po każdym wpływie (u nas metoda „Procent od wpływu”) lub po prostu stałą kwotę co miesiąc. - Lokata
Gdy zakładasz lokatę, wpłacasz określoną kwotę na ustalony z góry czas, np. 6 miesięcy. W zamian za to bank oferuje Ci atrakcyjne oprocentowanie. Jednak, jeśli zdecydujesz się wypłacić pieniądze przed końcem lokaty, zazwyczaj stracisz naliczone odsetki. - Konto oszczędnościowe
To rozwiązanie daje Ci zysk oraz swobodę. Możesz wpłacać i wypłacać pieniądze w dowolnym momencie, nie tracąc przy tym odsetek. To idealne rozwiązanie, gdy zależy Ci na elastyczności – np. przy niespodziewanych wydatkach lub gdy czekasz na okazje. Konto oszczędnościowe nie wymaga deklaracji, jak długo chcesz oszczędzać, a pieniądze możesz dokładać w dowolnym momencie. Pamiętaj jednak, że standardowo tylko jeden przelew w miesiącu jest bezpłatny (tak jest w naszym banku). Za kolejne przelewy zwykle bank nalicza opłatę – wszystko zależy od oferty konkretnego banku.
Nie musisz wybierać między tymi produktami, bo zazwyczaj są bezpłatne. Decydując się gdzie ulokujesz pieniądze, zastanów się na czym Ci zależy: wyższym oprocentowaniu, czy elastycznym dostępie do środków, a może po prostu chcesz, aby samo się odkładało.
Jak założyć konto oszczędnościowe
Otwarcie konta oszczędnościowego Uruchomi się w nowym oknie w naszym banku jest szybkie i proste. Możesz to zrobić na kilka wygodnych sposobów. Pamiętaj, że nie musisz posiadać u nas konta osobistego. Oczywiście to ułatwia sprawę, ale nie ma takiego wymogu.
- Przez internet
Konto oszczędnościowe założysz bez wychodzenia z domu. Wejdź na naszą stronę, zaloguj się do bankowości internetowej, a następnie w zakładce „Oferta” wybierz opcję założenia konta oszczędnościowego. Cały proces zajmie Ci kilka chwil, jeżeli jesteś już klientem banku. - W aplikacji mobilnej
Już wkrótce będzie można założyć konto oszczędnościowe przez naszą aplikację. Wystarczy, że się zalogujesz, wybierzesz zakładkę „Oferta”, a następnie Oszczędności i będziesz postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie. - W oddziale banku
Jeśli wolisz bezpośredni kontakt, odwiedź nasz najbliższy oddział. Doradca pomoże Ci założyć konto oszczędnościowe i odpowie na Twoje pytania.
Niezależnie od metody, którą wybierzesz, Twoje konto oszczędnościowe będzie gotowe do użytku niemal od razu, a Ty możesz nadać mu nazwę, aby wiedzieć na co chcesz odłożyć.
Zalety konta oszczędnościowego
Zastanawiasz się, czy konto oszczędnościowe to opcja dla Ciebie? Zdecydowanie tak, jeśli:
- Nie wiesz kiedy będziesz potrzebować pieniędzy
- Planujesz dopłacać do już odłożonych środków
- zależy Ci na dopisywaniu odsetek co miesiąc,
chcesz wypłacać i wpłacać środki bez utraty odsetek.
W przypadku konta oszczędnościowego, możesz elastycznie zarządzać swoimi pieniędzmi. Dodatkowo, jest to bezpieczny sposób na pomnażanie oszczędności, a dostęp do środków zgromadzonych na koncie masz zawsze pod ręką. To idealne rozwiązanie dla każdego, kto ceni sobie swobodę finansową, która jest większa niż w przypadku lokaty.
Oszczędzanie to krok w stronę stabilności finansowej i realizacji planów. Najlepsze konto oszczędnościowe pomoże Ci regularnie odkładać pieniądze. Dzięki temu zyskasz większą kontrolę nad swoimi finansami i pewność, że żadna sytuacja Cię nie zaskoczy. Zacznij oszczędzać już dziś i ciesz się spokojem ducha na przyszłość.
zespół Bluerank
Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Artykuł Bluerank został przygotowany na nasze zlecenie. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje, które podejmiesz na jego podstawie.
Stan na 12.02.2025 r.
Szczegóły oferty, informacje o opłatach, prowizjach i oprocentowaniu dostępne są w placówkach banku oraz na: santander.pl oraz pod numerem 1 9999 (opłata zgodna z taryfą operatora).
Słowniczek pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych, wynikających z rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie wykazu usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, dostępny jest na stronie santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.
- Konto osobiste, konto oszczędnościowe to rachunek płatniczy.
- Rachunek Moje cele to rachunek do celowego oszczędzania w bankowości internetowej/mobilnej
- Aplikacja Santander mobile i bankowość internetowa to usługi bankowości elektronicznej.
- Infolinia to usługa bankowości telefonicznej.
Bibliografia:
https://www.money.pl/gospodarka/czy-oszczedzanie-naprawde-prowadzi-do-bogactwa-6933255992179648a.html