Wspólne konto bankowe - jak działa i kto może założyć
przeczytasz w 4 minuty
Wspólne konto w banku to interesująca propozycja m.in. dla małżeństw oraz par, które często robią razem zakupy, płacą rachunki i dzielą domowy budżet. Jakie są zalety prowadzenia wspólnego konta? Co dzieje się w przypadku śmierci współposiadacza? Jakie prawa mają posiadacze? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.
Spis treści:
Czym jest wspólny rachunek bankowy
Konto wspólne to rachunek płatniczy, przeznaczony dla co najmniej dwóch osób. Rachunek tego typu może być u nas otwarty jedynie dla rezydentów (a więc osób fizycznych, których miejscem zamieszkania jest Polska) z pełną zdolnością do czynności prawnych. Zwykle na konto wspólne decydują się małżonkowie, którzy współdzieląc domowy budżet, chcą w ten sposób ułatwić sobie zarządzanie nim. W praktyce jednak konto wspólne to świetna opcja także dla innych członków rodziny (np. syna i ojca, rodzeństwa itd.), par żyjących w nieformalnym związku, przyjaciół i innych, również niespokrewnionych ze sobą osób. Współposiadacz konta wspólnego mogą być jedynie osoby, które płacą podatki w Polsce. Pamiętaj również, że każdy współposiadacz konta może wypowiedzieć umowę i każdy może składać dyspozycje, o ile nie ma odpowiedniego (znanego nam) prawomocnego orzeczenia sądu, które mu tego zakazuje.
Konto dla dwojga – dla kogo jest wspólne konto bankowe
Wbrew pozorom wspólne konto undefined więcej bankowe nie jest przeznaczone wyłącznie dla małżonków czy par, które żyją w związkach partnerskich. To rozwiązanie skierowane do zdecydowanie szerszej grupy odbiorców, np. do osób, które chcą ułatwić sobie zarządzanie wspólnymi finansami.
Jeśli łączą Was:
- dom – w takim przypadku wspólny rachunek bankowy ułatwi Wam zarządzanie domowym budżetem. Jeśli będziecie mieć współdzielone konto, zarządzanie łączącymi Was wydatkami będzie o wiele prostsze. Możesz więc założyć taki rachunek zarówno z bliskim członkiem rodziny, z którym mieszkasz, jak i ze znajomymi, z którymi wynajmujesz mieszkanie. Dzięki temu zyskacie możliwość wygodnego opłacania rachunków i zakupów oraz łatwego kontrolowania Waszych finansów. Współposiadaczem konta może więc zostać Twój małżonek, życiowy partner, rodzic, babcia lub dziadek, siostra lub brat itd.;
- pasja lub inne sprawy – wspinaczka, spontaniczne podróże, wyjazdy na koncerty – jeśli hobby (lub jakakolwiek inna rzecz) jest czymś, co szczególnie łączy Cię z drugą osobą, pomyślcie o założeniu wspólnego konta bankowego. To proste rozwiązanie pozwoli Wam szybko i wygodnie opłacić noclegi, przejazdy czy kupić bilety na Wasze ulubione atrakcje.
Współposiadacz konta - co może robić
Posiadacze wspólnego rachunku mają zapewniony równy oraz nieograniczony dostęp do środków zgromadzonych na koncie. Jeśli będą chcieli skorzystać z karty płatniczej czy bankowości elektronicznej, każdy ze współposiadaczy otrzyma, odpowiednio, swoją kartę płatniczą oraz swój login i hasło do bankowości elektronicznej. Każdy z nich może też:
- płacić kartą,
- wpłacać i wypłacać pieniądze,
- płacić przez internet,
- ustawiać zlecenia stałe,
- w dowolnym momencie wypowiedzieć umowę i podjąć wszystkie pieniądze z rachunku.
Konto dla dwojga a solidarna odpowiedzialność za działania lub zaniechania
W przypadku konta wspólnego, jeśli jeden ze współposiadaczy wnioskuje, np. o limit w koncie to wszyscy współposiadacze odpowiadają za ewentualne zadłużenie na rachunku.
O tym, jak wygląda kwestia korzystania z konta wspólnego w sytuacji, gdy jeden z posiadaczy jest dłużnikiem objętym postępowaniem komorniczym, piszemy więcej w sekcji:
zajęcia egzekucyjne undefined więcej
Wspólne konto bankowe a śmierć współposiadacza
Co dzieje się, gdy posiadacz rachunku umiera? W przypadku śmierci jednego z właścicieli konta, podpisana z nami umowa nie przestaje obowiązywać. Oznacza to, że konto jest dalej prowadzone dla pozostałych posiadaczy. W praktyce tak przykra sytuacja nie wymusza konieczności podpisywania aneksu lub nowej umowy, a wszystkie środki zgromadzone na wspólnym rachunku, pozostają niezmiennie do dyspozycji żyjącego współposiadacz (bądź współposiadacz, jeśli rachunek należał do więcej niż dwóch osób).
Co ważne, do naszego konta wspólnego nie można złożyć dyspozycji wkładem na wypadek śmierci. Nie ma również możliwości, by pokryć z niego koszty pogrzebu.
zespół Bluerank
Zyskaj do 500 zł na start z Kontem Santander
Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Artykuł Bluerank został przygotowany na nasze zlecenie. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie tego artykułu.
Stan na 3.11.2023 r.
Dodatkowe źródło:
-
Regulamin kont dla klientów indywidualnych (dostęp: 28.04.2023) undefined szczegóły
-
https://www.najlepszekonto.pl/limit-w-koncie-czy-karta-kredytowa-co-wybrac
-
https://www.bankier.pl/smart/wspolne-konto-bankowe-zasady-wspolnego-konta-dla-par
-
https://direct.money.pl/artykuly/porady/profil-zaufany-ulatwia-zycie-sprawdz-czym,29,0,2414621
Szczegóły oferty oraz informacje o opłatach i prowizjach dostępne są w oddziałach i na Santander.pl oraz pod numerem 1 9999 (opłata zgodna z taryfą operatora).
Słowniczek pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych, wynikających z rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie wykazu usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, dostępny jest na stronie santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.
-
Konto, konto bankowe, konto osobiste to rachunek płatniczy