Numer konta bankowego – jak sprawdzić, ile ma cyfr?
przeczytasz w 5 minut
Numer konta bankowego to ciąg cyfr ułożonych według określonego schematu (każda z nich ma swoje znaczenie). Może mieć dwa formaty: NRB – używany do przelewów krajowych oraz IBAN – do wykonywania transakcji międzynarodowych. Dowiedz się, jakie informacje można odczytać, gdy znasz numer konta bankowego oraz jak sprawdzić poprawność numeru rachunku.
Spis treści:
Co to jest konto bankowe
Konto bankowe to wirtualny portfel obsługiwany przez bank, który umożliwia zarządzanie pieniędzmi. To tam może wpływać Twoja pensja, dzięki czemu możesz załatwiać bieżące sprawy, na przykład robić przelewy, płacić kartą za zakupy czy wypłacać pieniądze z bankomatu. Konto jest też narzędziem, które pozwala na kontrolowanie wydatków.
Istnieje kilka rodzajów kont bankowych Uruchomi się w nowym oknie, m.in.: osobiste, oszczędnościowe, walutowe. Może je założyć niemal każdy, nawet osoba, która nie ma stałych dochodów lub jest obcokrajowcem. Może to zrobić również rodzic dla swojego dziecka, aby zabezpieczyć jego przyszłość. Każde konto bankowe ma unikalny numer, który pozwala na identyfikację właściciela rachunku (osoby lub instytucji).
Ile cyfr ma numer konta bankowego
NRB, to numer rachunku bankowego, składa się z 26 cyfr podzielonych na grupy:
- liczba kontrolna – to 2 pierwsze cyfry NRB, określają, czy jest on prawidłowy,
- numer banku – pozycje od 3 do 10 to identyfikator instytucji bankowej oraz oddziału (ciąg trzech zer oznacza przeważnie centralę danego banku),
- numer konta – cyfry od 11 do 26 to numer rachunku bankowego klienta.
Wzorcowy NRB będzie miał więc następujący format: CC AAAAAAAA BBBBBBBBBBBBBBBB. Warto wspomnieć, że spacje stosuje się dla przejrzystości zapisu, formalnie numer zapisuje się bez odstępów.
Czym jest IBAN
Szukając swojego numeru konta, możesz natknąć się też na IBAN (International Bank Account Number). Co oznacza to pojęcie? Jest to międzynarodowy numer rachunku bankowego. Został stworzony w latach 90. XX wieku, żeby ułatwić płatności między państwami Unii Europejskiej. Używa się go do przelewów zagranicznych, możesz go też potrzebować np. do wpłacenia pieniędzy na konto prowadzone poza terytorium naszego kraju.
Numer IBAN zbudowany jest tak samo jak NRB, czyli ma 26 cyfr, ale przed nimi znajduje się symbol kraju. Jeśli posiadasz rachunek w banku w Polsce, jego format IBAN będzie wyglądał tak: PL CC AAAAAAAA BBBBBBBBBBBBBBBB. Co ważne, ta reguła dotyczy tylko kont prowadzonych w polskich bankach – różne krają mają inną długość NRB, a więc i IBAN. Na przykład rachunek norweski w formacie IBAN będzie miał tylko 15 cyfr, ale już w Brazylii będzie to 29 liczb. Jeśli masz wątpliwości, jak powinien on wyglądać, skorzystaj z kalkulatora NRB IBAN Uruchomi się w nowym oknie.
Jak sprawdzić numer konta bankowego
Niewiele osób zna numer swojego konta na pamięć. Nie ma się co dziwić, trudno zapamiętać ciąg 26 cyfr, zwłaszcza, jeśli nie używa się go regularnie. Chcesz, żeby ktoś przelał Ci pieniądze, ale nie pamiętasz swojego numeru konta? Jest na to kilka sposobów:
- zaloguj się do bankowości internetowej lub,
- użyj bankowej aplikacji mobilnej lub,
- idź do oddziału banku lub,
- sprawdź umowę.
Jak sprawdzić do kogo należy numer konta bankowego
Dane właścicieli kont są chronione tajemnicą bankową, co oznacza, że bank może je udostępniać tylko organom ścigania w uzasadnionych przez prawo przypadkach. Znalezienie właściciela danego rachunku może być więc trudne, a nawet niemożliwe.
Gdy robisz przelew, nie musisz podawać adresu osoby, która ma otrzymać pieniądze – wystarczy, że znasz numer jej konta (system bankowy nie weryfikuje, czy numer należy do odbiorcy wpisanego przez nadawcę). Ma to swoje plusy i minusy. Zaletą jest krótszy czas potrzebny na wykonanie operacji. Wadą jest fakt, że łatwiej można się pomylić. Co w takim razie się stanie, jeśli zrobisz przelew na zły numer rachunku? Zawiadom o tym fakcie swój bank – poinformuje on odbiorcę o zaistniałej pomyłce i poda specjalny numer rachunku do zwrotu środków. Jeżeli nie dostaniesz pieniędzy w ciągu miesiąca, bank przekaże Ci dane tej osoby. Możesz uzyskać dane tej osoby w sądzie.
Czy można rozpoznać bank po numerze konta
Numer rachunku bankowego składa się z określonych grup cyfr – jest zbudowany na podstawie tego samego wzoru. Dzięki temu łatwo można rozpoznać, w jakim banku zostało założone konto (każda instytucja posiada swój indywidualny numer i jest on niezmienny). Kody poszczególnych banków z łatwością znajdziesz w internecie.
Ważną informacją dla osób, które planują wykonywać międzynarodowe transakcje, jest to, że często, oprócz IBAN, trzeba posiadać kod SWIT, który identyfikuje bank odbiorcy. Większość banków posiada swój unikalny kod SWIFT, który składa się z ciągu 8 lub 11 znaków (4 pierwsze określają instytucję finansową, 2 kolejne są kodem państwa, a 2 ostatnie to zazwyczaj kod lokalizacji). Kod SWIFT/BIC zwykle jest niezbędny przy transakcjach międzynarodowych.
Czy, gdy znasz numer konta bankowego, można się na nie włamać
Podawanie numeru konta co do zasady jest bezpieczne (nie można włamać się na konto, znając sam numer rachunku). Twoją czujność powinna wzbudzić jednak sytuacja, w której ktoś prosi Cię też o podanie danych, które nie są potrzebne do zrobienia przelewu.
Kiedy jeszcze nie należy przekazywać komuś numeru rachunku?
- Gdy dostajesz maila z taką prośbą od nieznajomej osoby,
- kiedy ktoś dzwoni do Ciebie i podaje się za pracownika banku,
- gdy ktoś prosi Cię o podanie danych do logowania.
Zyskaj do 500 zł na start z Kontem Santander
Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Artykuł Bluerank został przygotowany na nasze zlecenie. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie tego artykułu. Stan na 21.07.2023 r.
Szczegóły oferty oraz informacje o opłatach i prowizjach dostępne są w oddziałach i na Santander.pl oraz pod numerem 1 9999 (opłata zgodna z taryfą operatora).
Słowniczek pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych, wynikających z rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie wykazu usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, dostępny jest na stronie santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.
- Konto, konto bankowe to rachunek płatniczy.
- Bankowa aplikacja mobilna i bankowość internetowa to usługi bankowości elektronicznej.
- Przelew to polecenie przelewu lub polecenie przelewu wewnętrznego