przeczytasz w 5 minut

Terminal płatniczy nie jest obowiązkowy. Jednak zgodnie z Polskim Ładem przedsiębiorcy mają obowiązek oferować klientom płatności bez użycia gotówki. Dlatego warto rozważyć wprowadzenie terminala w swoim salonie. Dowiedz się, co dzięki temu zyskasz.

Spis treści:

Obowiązkowe terminale płatnicze w branży beauty

Branża beauty należy do grupy podatników, którzy stosują kasy rejestrujące i prowadzą ewidencję sprzedaży. Zgodnie z Polskim Ładem każdy salon stacjonarny i mobilny musi przyjmować płatności bezgotówkowe.

Jako przedsiębiorca użyjesz terminala płatniczego, przyjmiesz płatności przelewem i BLIKIEM. Jeśli nie masz terminala ani innych metod bez użycia gotówki, niektóre przywileje mogą Cię ominąć. O tym, jakie są skutki braku terminala i innych alternatyw dla gotówki, piszemy poniżej.

Szybkie płatności z terminalem płatniczym

Terminal płatniczy służy do przyjmowania płatności bezgotówkowych (kartą, BLIKIEM lub portfelem elektronicznym). Jeśli chcesz go użyć, wpisz na kasie fiskalnej usługę beauty i należną kwotę. Następnie podaj klientowi terminal.

Wystarczy, że zbliży on kartę, telefon lub zegarek z NFC do urządzenia albo wpisze kod BLIK. Terminal płatniczy przetworzy zlecenie i wyśle informację do banku klienta. Po weryfikacji terminal kończy proces i drukuje potwierdzenie. Cała operacja trwa kilka sekund.

Polacy lubią płatności bezgotówkowe

Według danych zbieranych przez Narodowy Bank Polski Polacy chętnie płacą bezgotówkowo. Wśród osób korzystających z karty, aż 94% z nich używa jej do płatności internetowych lub w terminalach płatniczych. Tylko 6% operacji to wypłaty gotówki.

Zdecydowaną większość (w drugim kwartale 2022 roku było to aż 98,5%) płatności bez gotówki Polacy wykonali zbliżeniowo. Z czego ponad 13% płatności zbliżeniowych klienci dokonali smartfonem lub smartwatchem.

Polacy coraz częściej rezygnują z gotówki, a nasz terminal płatniczy to standard. Klienci oczekują go również u kosmetyczki, fryzjera czy stylistki paznokci.

Rodzaje terminali płatniczych dla branży beauty

Jeśli chcesz wygodnie przyjąć płatności bezgotówkowe za pomocą terminala płatniczego, musisz wybrać odpowiednie urządzenie.

Oferujemy terminale, które pasują do Twoich potrzeb i specyfiki branży beauty. Znajdziesz u nas:

Terminal stacjonarny IP lub GPRS

Terminal ten łączy się z internetem przez linię telefoniczną lub router. Wymagateż stałego podłączenia do prądu. Sprawdzi się u Ciebie, jeśli obsługujesz wielu klientów w swoim salonie. Możesz go umieścić np. na recepcji obok kasy fiskalnej.Jedną z jego zalet jest niski koszt dzierżawy.

Przenośny terminal płatniczy GPRS

Łączy się z siecią przez transmisję danych GPRS i kartę SIM. Działa na baterię i możesz go ładować. Przyjmiesz nim płatności nawet z dala od kasy.

SoftPOS w telefonie lub tablecie

Możesz mieć terminal płatniczy w telefonie lub tablecie! To świetna opcja dla przedsiębiorcy z telefonem służbowym, ale nie tylko. Ten wygodny dostęp do usług płatniczych sprawdzi się, jeśli masz mobilną działalność. Wykonasz pracę np. w domu klientki, a ona szybko i sprawnie zapłaci kartą.

Brak terminala nie jest korzystny dla przedsiębiorcy

Posiadanie terminala płatniczego lub pobranie aplikacji SoftPOS to ważny krok w Twoim biznesie. Twoi klienci coraz rzadziej używają gotówki. Płatności bezgotówkowe są szybsze i wygodniejsze.

Dzięki nim możesz mieć przewagę nad konkurencją.

Zgodnie z prawem przedsiębiorców nie musisz mieć terminala. Możesz przyjmować płatności np. BLIKIEM. Według danych Narodowego Banku Polskiego w II kwartale 2022 roku Polacy dokonali aż 2 miliardów transakcji zbliżeniowych. Większość z nas woli płacić kartą – fizyczną lub dodaną do portfela elektronicznego.

Jeśli nie masz terminala i nie dajesz innej opcji płatności bez gotówki, musisz liczyć się z konsekwencjami. W takiej sytuacji nie przysługuje Ci zwrot różnicy podatku VAT w przyspieszonym terminie. Dotyczy to okresu rozliczeniowego:

  • w którym naruszasz ten obowiązek oraz w 6 kolejnych,
  • za który wykazujesz zwrot różnicy podatku.

Nie rozliczysz się też z podatku VAT kwartalnie przez określony czas.

Wybierz terminal płatniczy połączony z kontem firmowym Santander

Pamiętaj! Terminal w Twojej firmie ułatwi Ci prowadzenie biznesu.

Najważniejsze zalety tego rozwiązania:

  • szybsza obsługa klientów,
  • mniej gotówki w kasie do przeliczenia,
  • mniejsze ryzyko kradzieży,
  • klienci nie są ograniczeni sumą gotówki w portfelu, więc zainteresujesz ich dodatkową usługą,
  • pieniądze trafiają na Twoje Konto Firmowe Santander już kolejnego dnia rano.

Szczegóły dotyczące korzyści, jakie daje terminal, znajdziesz tu: Terminal płatniczy dla firm.

zespół Bluerank

Santander Bank Polska współpracuje z Elavon Financial Services Designated Activity Company. Polecenie stanowi przekazanie informacji o podmiocie zainteresowanym ofertą Elavon w wyniku rozmowy Klienta zainteresowanego ofertą z doradcą lub konsultantem infolinii.


Elavon Financial Services Designated Activity Company (Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością o Wyznaczonym Przedmiocie Działalności) Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie, ul. Puławska 17, 02-515 Warszawa, zarejestrowany w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 287836, numer REGON 300649197, NIP 2090000825, kapitał zakładowy Elavon Financial Services Designated Activity Company 6.400.001,00 euro. Elavon Financial Services DAC prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą Elavon Merchant Services i podlega nadzorowi Centralnego Banku Irlandii.


Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Artykuł Bluerank został przygotowany na nasze zlecenie. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie tego artykułu.
Stan na 18.04.2024 r.


Szczegóły oferty oraz informacje o opłatach i prowizjach dostępne są w oddziałach i na Santander.pl oraz pod numerem 1 9999 (opłata zgodna z taryfą operatora).