Postanowienia noworoczne - jak je ustalić, by wytrwać w nich jak najdłużej
przeczytasz w 9 minut
Koniec roku to czas podsumowań. Myślimy o tym, co wydarzyło się w ciągu ostatnich miesięcy. Sprawdzamy nasz bilans plusów i minusów, wykorzystanych czy utraconych szans, podjętych lub niepodjętych decyzji. Wnioski z takich wyliczeń są często powodem do planowania nowych wyzwań. Do tego w nowym roku życzymy sobie i bliskim: zdrowia, spokoju, dalekich podróży, nowej pracy, realizacji planów. Stawiamy sobie też noworoczne postanowienia, że np. zaczniemy ćwiczyć, rzucimy palenie czy też dostaniemy awans w pracy. Tylko czy aby spełnić te wszystkie pragnienia powinniśmy czekać z założonymi rękami i zostawić je tylko w sferze planów? Nie! Przekonamy Cię,
że z nami ustalisz ważne cele, które jesteś w stanie spełnić, w których wytrwasz i które zrealizujesz bez zbędnego wysiłku.
Spis treści:
-
Podtrzymuj dobrą formę i dodawaj kolejne metody, aby wytrwać
-
Jak nasza aplikacja pomoże Ci w noworocznych postanowieniach o oszczędzaniu?
-
Postanowienie - chcę lepiej zarządzać swoimi pieniędzmi - oszczędzam swój czas
-
Postanowienie - oszczędzę sobie szukania drobnych w portfelu
-
Postanowienie - ułatwię sobie życie - oszczędzam sobie wysiłek przy potwierdzaniu zleceń
-
Postanowienie - będę płacić BLIKIEM - oszczędzam na wypłatach z bankomatu
Postanowienia noworoczne na 2023 rok
Około 72 % Polaków planuje postanowienia noworoczne. Aż 40% z nich najczęściej wskazuje, że będą chcieli uporządkować swoje finanse, aby walczyć z rosnącymi kosztami życia. (badanie na próbie 2 000 Polaków przez sieć inwestowania społecznościowego eToro). Osoby, które chcą poprawić stan swoich finansów, najczęściej jako cel wybierają sobie oszczędzanie na ważny zakup (39 %) lub podjęcie dodatkowej pracy, aby mieć dodatkowe dochody. Z kolei 37 % chce lepiej radzić sobie z budżetem, a 35 % planuje zacząć inwestować w swoją przyszłość1. Tylko jak do tego planowania postanowień się zabrać? Jeśli i Ty masz podobne noworoczne postanowienia i chcesz spełnić swoje życzenia - zrób listę jakie chcesz osiągnąć cele.
Lista postanowień noworocznych - dobry plan to podstawa
Gdy planujemy realizację naszych celów, sięgamy po różne sposoby. Jedni spisują swoje priorytety, co chcieliby osiągnąć, na kartce papieru. Kartkę wieszają na lodówce i szybko o niej zapominają.
Inni nagradzają najpierw siebie. Kupują od razu nowe buty czy sprzęty i próbują w ten sposób motywować się do regularnego uprawiania sportu. Jeszcze inni planują zrealizować wielkie marzenia. Planują rzucić palenie, zrzucić zbędne kilogramy, podjąć naukę języka obcego, przeczytać więcej książek itd. Jednak każdy z tych celów wymaga misternego planu, bo dotyczy zmiany Twoich życiowych nawyków. Jeśli zależy Ci, aby zmienić swoje przyzwyczajenia i mieć lepsze życie zawodowe czy prywatne przygotuj dobry plan.
A dobry plan wcale nie jest skomplikowany. Składa się z 3 prostych kroków.
Co
Ile
Kiedy
Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych na dłużej?
Jeśli już wiesz, co chcesz osiągnąć i wiesz, że potrzebujesz do tego budżetu, to co zrobić, by realizacja planów finansowych nie zakończyła się tylko na ich zaplanowaniu na Twojej liście postanowień noworocznych? Pomoże Ci w tym nasz sprawdzony sposób na wytrwanie w postanowieniach – Moje cele oszczędnościowe Uruchomi się w nowym okniew naszej aplikacji bankowej. Dobrym pomysłem jest nazwanie swojego celu, tak, jak chcesz. Możesz już teraz go sobie wyobrazić – użyj do tego wybranej przez siebie grafiki. Określ ile chcesz odłożyć pieniędzy na cel i ile czasu Ci to zajmie. Na koniec wybierz, jak będziesz odkładać pieniądze na swój cel - postanowienie noworoczne.
Wytrwanie w realizacji celu można porównać do uprawiania sportu. Jeśli trenujesz regularnie, możesz ćwiczyć dłużej. Gdy jesteś w dobrej formie, możesz też stopniowo dodać kolejne ćwiczenia. Tak samo jest w oszczędzaniu pieniędzy. Gdy wypracujesz w sobie nawyk odkładania, możesz dodawać kolejne metody oszczędzania i dopasować je do swojego stylu życia i możliwości finansowych.
Zacznij od prostych ćwiczeń
Jeśli nie masz pomysłu jak to zrobić, znajdź sposób, by zwiększyć szansę na ich realizację. Aby postanowienia na nowy rok miały sens, przygotowaliśmy dla Ciebie najprostszą metodę oszczędzania - oszczędzaj, zanim wydasz Uruchomi się w nowym oknie
Za każdym razem, gdy na Twoje konto wpłyną pieniądze, możesz automatycznie odłożyć określony % tej kwoty na koncie Twojego celu. I tu masz wiele możliwości, jak dopasować tę metodę do siebie i swoich potrzeb. Wpływem na Twoje konto bankowe może być dowolny przelew, świadczenie 500+, Twoja pensja, dochód z wynajmu lub zwykła wpłata gotówkowa.
Zastanów się, ile ma wynosić Twój procent, który chcesz odłożyć. Pamiętaj, że możesz wybrać od jakich wpływów chcesz odkładać %. To nie muszą być wszystkie wpływy - możesz je określić kwotą minimalną i maksymalną. Np. chcesz odkładać 5% z wpływów, które wynoszą min. 500 zł, maks. 1000 zł.
I to co jest najlepsze w tej metodzie, wszystko dzieje się automatycznie, jakby samo. W ten sposób łatwiej będzie Ci odłożyć pieniądze na konkretne postanowienia. Najprostsze rozwiązanie, by osiągnąć cel może okazać się najbardziej skutecznym.
Podtrzymuj dobrą formę i dodawaj kolejne metody, aby wytrwać
W usłudze Moje cele możesz odkładać na wiele sposobów, aby realizować swoje plany. Ich określenie zajmie Ci mniej niż jeden dzień. A przecież realizować je będziesz w ciągu roku. Wybierz automatyczne odkładanie pieniędzy, a zobaczysz, że aplikacja pomoże Ci odkładać pieniądze. Metody odkładania, które wybierzesz, możesz w każdej chwili zmienić. Dzięki tej elastyczności dotrzesz do celu na swoich warunkach. Pamiętaj, że wytrwanie w postanowieniu z Moimi celami, nie będzie dla Ciebie wymagające i żmudne.
Sprawdzaj, jak Ci idzie
Dokąd zmierzasz i ile Ci jeszcze zostało. Warto znać odpowiedzi na te pytania, nie ważne na jakiej ścieżce Twojego życia jesteś. I tu znowu Moje cele sprawią, że wytrwasz w postanowieniu noworocznym łatwiej. W każdej chwili możesz sprawdzić swoje postępy w oszczędzaniu. Ułatwi Ci to pasek postępu w naszej aplikacji Santander mobile, który pokaże, ile procent celu masz zrealizowane. To ważny drogowskaz, by wiedzieć, czy zdążysz odłożyć w wyznaczonym czasie. Jeśli zaciekawiły Cię automatyczne metody odkładania pieniędzy na realizację swoich postanowień, przeczytaj o innych metodach odkładania na cele oszczędnościowe Uruchomi się w nowym oknie
Jak nasza aplikacja pomoże Ci w noworocznych postanowieniach i oszczędzaniu?
Jeśli szukasz inspiracji na swoje postanowienia noworoczne, skorzystaj z naszych gotowych rozwiązań. Ich realizacja z pewności wpłynie na jakość Twojego życia. Sprawdź nasze podpowiedzi.
Postanowienie - chcę lepiej zarządzać swoim budżetem - oszczędzam swój czas
Zarządzanie swoimi pieniędzmi nie jest trudne. Najłatwiej, gdy będziesz mieć wszystko pod kontrolą, w jednym wygodnym miejscu czyli w swojej aplikacji Santander mobile. W swoim telefonie, zawsze w jednym miejscu, znajdziesz informacje o swoim stanie konta. Szybko uregulujesz płatność darmowym przelewem natychmiastowym. Zapłacisz koleżance za kupiony obiad przelewem BLIK - bez wpisywania numeru konta. Kupisz wodę w sklepie podczas biegania.
Tak wiele możesz już teraz ułatwić sobie z naszą aplikacją, aby spełnianie postanowień noworocznych było dla Ciebie prostsze i realne do zrobienia.
Postanowienie - oszczędam sobie szukania drobnych w portfelu
Zastanów się ile razy zdarzyła Ci się taka sytuacja - chcesz zaparkować samochód, i nie masz drobnych na bilet parkingowy? Co może zastąpić szukanie drobnych w portfelu, bankomatu czy sklepu, w którym rozmienisz banknoty? Odpowiedź jest prosta - nasza aplikacja z funkcją płacenia za parking. A jeśli chcesz oszczędzać podczas parkowania, wybierz opcję parkowania - Dopóki nie zakończę. Aplikacja sama wyliczy czas parkowania i pobierze z Twojego konta dokładnie tyle, ile faktycznie czasu Twój samochód był zaparkowany. A jeśli Twoje postanowienia na nowy rok jest takie, że w ogóle nie chcesz nosić portfela ze sobą, po prostu dodaj swoją kartę do aplikacji i płać wygodnie telefonem.
Postanowienie - ułatwiam sobie życie - oszczędam sobie wysiłek przy potwierdzaniu zleceń
Jak zrealizować postanowienie noworoczne, aby cały rok logować się oraz potwierdzać zlecenia szybciej i wygodnie? Wystarczy włączyć mobilną autoryzację. Swoje zlecenia możesz potwierdzać na 3 różne sposoby: własnym PIN-em, odciskiem swojego palca, a nawet rozpoznawaniem twarzy. To takie proste rozwiązanie, a daje tyle wygody. PIN możesz ustawić samodzielnie – dobrze wiesz, jakie kombinacje cyfr będzie Ci najłatwiej zapamiętać. Odcisku palca czy rozpoznawania twarzy nie musisz zapamiętywać, masz je zawsze ze sobą. Dodatkowym ułatwieniem jest fakt, że przy akceptacji zleceń nie musisz przepisywać smsKod-ów. Dzięki włączonej mobilnej autoryzacji, wiele czynności, m.in. przelewy, zmianę danych czy i inne zlecenia w Santander Internet, zatwierdzisz po prostu w aplikacji.
Postanowienie - będę bardziej eko - oszczędzam naturę
Wiemy nie od dziś, że nawet najdrobniejszy krok, aby chronić naszą planetę jest bardzo ważny. Pamiętaj, że jeśli korzystasz z naszych usług, Twój plan o byciu eko możesz dodać do listy swoich postanowień noworocznych. Dokumenty, które od nas otrzymujesz teraz listownie, możesz otrzymywać i przechowywać bezpiecznie elektronicznie w naszej aplikacji. Będziesz potrzebować do tego naszej aplikacji. Wybierz Ustawienia w swojej aplikacji bankowej Santander mobile lub w bankowości internetowej. Zmień w nich formę otrzymywania korespondencji od nas na elektroniczną. Jeśli to zrobisz, to Twoje postanowienie noworoczne zrealizujesz bez wysiłku w parę sekund.
Postanowienie - będę płacić BLIKIEM - oszczędzam na wypłatach
z bankomatu
Na Twojej liście postanowień noworocznych nie może zabraknąć nowych sposobów płatności. Jeśli przy każdej płatności użyjesz BLIKA, zobaczysz, jakie to jest proste. Im więcej będziesz korzystać z BLIKA, tym większa szansa, że te łatwe i wygodne płatności wejdą Ci w krew. Nie musisz nosić ze sobą portfela, BLIKIEM zapłacisz za większość swoich zakupów czy potrzeb.
A dodatkowo, gdy znajdziesz się w sytuacji i będziesz potrzebować gotówkę z bankomatu, to postanowienie noworoczne zrealizujesz jeszcze szybciej. Przy tym możesz zaoszczędzić dodatkowo parę złotych za wypłatę z bankomatu, która w przypadku BLIKA jest darmowa. Aby z niego korzystać na co dzień, pobierz naszą aplikację Santander mobile. Szybko, wygodnie i za 0 zł - tak skorzystasz z BLIKA u nas. I to jest dobre postanowienie dla Ciebie nie tylko na nowy rok, ale i na cały rok!
1 Źródło badania eToro: Przemysław Szubański https://pieniadze.rp.pl/planowanie-wydatkow/art37624151-noworoczne-postanowienie-polakow-na-2023-uporzadkowac-finanse Uruchomi się w nowym oknie
Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje, które podejmiesz na jego podstawie.
Stan na 2.01.2023 r.
Słowniczek pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych, wynikających z rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie wykazu usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, dostępny jest na stronie santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.
-
Santander internet/mobile (bankowość internetowa/mobilna) to usługa bankowości elektronicznej.
-
Konto osobiste i oszczędnościowe to rachunek płatniczy.
-
Moje cele to rachunek do celowego oszczędzania.
-
Przelew to polecenie przelewu lub polecenie przelewu wewnętrznego.
-
BLIK oznacza transakcję BLIK, która jest poleceniem przelewu albo poleceniem przelewu wewnętrznego.
-
Wypłata BLIK w bankomacie to autoryzawana kodem BLIK wypłata gotówki.
Przelew na telefon można wykonać do osób, które zarejestrowały swój numer w bazie powiązań BLIK. Bilety komunikacji miejskiej w Santander mobile kupisz w wybranych miastach w Polsce. Funkcja Bilety, parkingi, taksówki jest dostępna w wybranych miastach w Polsce.