przeczytasz w 4 minuty

Wakacje to czas, w którym przestępcy szukają łatwego zarobku. Przeczytaj o przykładowych oszustwach, które mogą spotkać także Ciebie. Sprawdź nasze porady, jak się przed nimi ustrzec.

Spis treści:

Fałszywa oferta na wynajem

W okresie wakacyjnym nadal bardzo popularną metodą oszustwa jest tzw. „wynajem apartamentu/domku/kwatery”, którego tak naprawdę nie ma. Oszuści zamieszczają ogłoszenie o wynajmie na portalach ogłoszeniowych, dodając piękne zdjęcia danego miejsca/noclegu. Zdjęcie często są spreparowane lub zabrane z prawdziwego ogłoszenia od innej osoby. Oferta wynajmu z reguły jest atrakcyjna cenowo, dodatkowo lokalizacja miejsca jest idealna na udany wypoczynek. Kontaktując się z wynajmującym okazuje się, że zostało ostanie miejsce i wiele osób jest tą ofertą zainteresowanych. W taki sposób przestępca stara się wywrzeć na nas presję, by szybko podjąć decyzję o wpłacie zaliczki, aby zarezerwować sobie dogodny termin przyjazdu. Najczęściej po wpłacie pieniędzy na wskazane konto bankowe, kontakt z wynajmującym się urywa.

Często okazuje się, że oferta była fałszywa – dane miejsce w ogóle nie istnieje lub ktoś podszył się (wykorzystał) pod faktycznie legalną ofertę, ale podał „oszukańczy” rachunek do wpłaty pieniędzy.

Co zrobić aby uniknąć takiej przykrej sytuacji?

  • super okazje powinny budzić Twoją czujność – porównaj ofertę z innymi ogłoszeniami pod kątem ceny, dostępności – jeżeli cena jest bardzo atrakcyjne i dużo niższa od innych ofert, zweryfikuj informacje, które wysłał Ci Wynajmujący
  • zapytaj o dokładny adres, możliwości kontaktu z wynajmującym
  • sprawdź czy numer telefonu wynajmującego jest tożsamy z telefonem z ogłoszenia
  • zbierz jak najwięcej informacji na temat danego obiektu
  • zachowaj korespondencję z wynajmującym – mogą stanowić w przypadku odzyskania wpłaconych pieniędzy
  • nie wpłacaj całości kosztów pobytu od razu

Bilety na koncert, na który nie pojedziesz

Lato to czas wielu koncertów i wydarzeń plenerowych. Często są one wyprzedane i dostanie wejściówki graniczy z cudem. I niestety wykorzystują to oszuści.

Jeżeli szukasz biletów uważaj na ogłoszenia, które pojawiają się na różnych grupach w mediach społecznościowych.

Oszuści bardzo często próbują nas namówić do zakupu, za który możemy zapłacić tylko przelewem i to najlepiej szybko, bo kolejka chętnych czeka.

Pamiętaj, że istnieją oficjalne serwisy, które zajmują się odsprzedażą biletów. Ogólnie takie zakupy najlepiej realizować na platformach sprzedażowych, które oferują ochronę kupującego.

Przed zakupem skontaktuj się z organizatorem wydarzenia, aby sprawdzić jak można zweryfikować, że zakupiony bilet jest prawdziwy.

Twoje podejrzenia powinien wzbudzić również fakt, że sprzedający nie zgadza się na możliwość osobistego odbioru biletów.

Wakacyjna okazja czyni złodzieja

Kolejnym oszustwem, na które trzeba uważać w trakcie wypoczynku jest po prostu kradzież. W zatłoczonych miejscach (restauracje, plaże), zwiększa się ryzyko kradzieży portfela czy telefonu. Dlatego, aby cieszyć się letnim wypoczynkiem bez przykrych sytuacji, polecamy klika rad dotyczących waszego bezpieczeństwa oraz waszych pieniędzy.

  • noś przy sobie tylko jedną kartę. Jeżeli zgubisz portfel, strata będzie mniejsza
  • chroń pin – nie zapisuj go nigdzie i nie noś przy sobie; przy wypłacie gotówki, zasłaniaj klawiaturę w bankomacie
  • ustal niskie limity wypłat w bankomacie oraz płatności bezgotówkowych – w przypadku kradzieży/zagubienia karty lub utraty danych do logowania , strata będzie mniejsza
  • przy płatnościach kartą, nie trać karty z oczu, bądź zawsze przy dokonywaniu transakcji
  • sprawdzaj czy wysokość transakcji w terminalu, jest zgodna z kwotą z kasy fiskalnej (paragon z kasy fiskalnej v. wydruk z terminala płatniczego)

Chroń siebie na co dzień i na wakacjach

A do tego pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na wakacjach

  • chroń swoje dane do logowania – nikomu ich nie podawaj,
  • nie loguj się do bankowości z niezabezpieczonych hasłem sieci WiFi,
  • uważnie sprawdź adres stronu banku, na której się logujesz - wprowadzasz poufne dane,
  • sprawdź certyfikat strony banku,
  • uważnie czytaj SMS-y,
  • nie klikaj w linki z nieznanych źródeł,
  • uważaj jak i gdzie przechowujesz swój telefon oraz portfel.

Przed wyjazdem na urlop, postaraj się wykasować poufne dane, które z pewnością nie przydadzą Ci się w tym czasie.

W portfelu przechowuj jak najmniejszą ilość dokumentów tożsamości, zmniejsza to ryzyko ich kradzieży.

Pamiętaj o tym jakie informacje umieszczasz o sobie i swoich wakacjach w social mediach – Twoje mieszkanie/dom zostały bez Twojej opieki, a złodzieje mogą je obserwować w trakcie Twojej nieobecności.

Zapisz sobie ważne telefony, które mogą przydać Ci się w trakcie urlopu w przypadku kradzieży karty, dokumentu tożsamości lub innych.

Potrzebujesz wsparcia banku, skontaktuj się z nami pod numerem 1 9999.

Przeczytaj także https://www.santander.pl/klient-indywidualny/bankowosc-internetowa/bezpieczne-bankowanie/pierwsze-kroki#pierwszekroki=1

zespół Santander Bank Polska 

Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie tego artykułu. Stan na 24.07.2023 r.
 



Szczegóły oferty, informacje o opłatach, prowizjach i oprocentowaniu dostępne są w placówkach banku oraz na santander.pl. 
Wyjaśnienia pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym objętych tym materiałem znajdziesz na santander.pl/PAD.
•    Konto bankowe to rachunek płatniczy.
•    Bankowość internetowa to usługa bankowości elektronicznej.