przeczytasz w 5 minut

Zarządzenie domowym budżetem może stanowić nie lada wyzwanie w szczególności, gdy konto bankowe, oszczędnościowe, kredyt hipoteczny i kartę kredytową masz w trzech różnych bankach. Na szczęście jest na to sposób! Sprawdź kilka najważniejszych informacji o otwartej bankowości.

Spis treści:

Pierwsze konto osobiste, drugie, trzecie... ile można ich mieć

Konto osobiste jest bardzo przydatnym produktem bankowym – ułatwia zarządzanie swoimi finansami. Zgodnie z wdrożoną dyrektywą PAD rachunek bankowy może otworzyć każda osoba w dowolnym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Jednak musisz pamiętać, że gdy zechcesz z niego skorzystać, musisz zastosować się do przepisów w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy w UE[1]. Konto bankowe przyda Ci się, gdy zechcesz np.:

  • wypłacić gotówkę z bankomatu z pomocą karty czy BLIKA;
  • zlecić przelew;
  • sprawdzić wydatki;
  • zapłacić za zakupy w sklepie online lub stacjonarnym.

Jednak czy można mieć kilka, a nawet kilkanaście kont osobistych jednocześnie? Jak najbardziej, a każde z nich możesz otworzyć w tym samym lub innym banku. Przykładowo, na rachunek osobisty otrzymasz swoje wynagrodzenie, natomiast na koncie oszczędnościowym możesz odłożyć pieniądze. Z kontem firmowym opłacisz np. ZUS czy zobowiązania związane z urzędem skarbowym, a walutowe przyda Ci się, gdy wyjedziesz za granicę.

Co tu dużo mówić – drugie konto osobiste i każde kolejne przyczyniają się do poprawy jakości bankowania. Rachunek w innej instytucji finansowej przyda Ci się też np. podczas przerw technicznych. To także deska ratunku w sytuacji, gdy zgubisz portfel z najczęściej używaną kartą płatniczą. Z dodatkowym kontem osobistym nadal możesz zlecać przelewy czy płacić w internecie.

[1] Informację oparto na: https://eur-lex.europa.eu/PL/legal-content/summary/opening-switching-bank-accounts-and-information-on-fees.html (dostęp: 24.08.2023).

Czym jest otwarta bankowość

Masz kilka różnych kont bankowych i chcesz zarządzać nimi w jednym miejscu? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Z naszą otwartą bankowością zyskasz dostęp do swoich rachunków z różnych instytucji np. w jednej aplikacji mobilnej. Dzięki niej sprawdzisz saldo, czy historię każdego z kont oraz zrobisz porządek w swoich finansach.

Ciekawostka: Przeprowadzane w 2022 roku badania pokazują, że już prawie 18,7 mln Polaków aktywnie korzysta z bankowych aplikacji mobilnych. Liczba klientów, którzy logują się do banku przez serwis internetowy, wynosi natomiast 21,9 mln[2].

W aplikacjach i serwisach zlecasz przelewy, sprawdzasz saldo konta, a czasem zaciągasz szybkie pożyczki. Dzięki otwartej bankowości łatwo dodasz konta z innych banków. Zrobisz to przez aplikację mobilnąW jednym miejscu zgromadzisz całą wiedzę na temat swoich finansów. To zasługa wdrożenia w Polsce unijnej dyrektywy PSD2, która powstała z potrzeby dostosowania unijnego prawa do rozwoju np. płatności elektronicznych. Do jej celów należą m.in.:

  • zwiększenie Twojego bezpieczeństwa podczas bankowania online;
  • poprawę zabezpieczeń płatności zbliżeniowych;
  • powiększenie konkurencyjności ofert bankowych[3].

W Santander open łatwo dodasz konta z innych banków. Zrobisz to przez nasz serwis internetowy lub aplikację mobilną. Zajmie Ci to dosłownie kilka minut – wystarczy, że będziesz postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie smartfona lub komputera.

[2] Informację oparto na: https://www.rp.pl/banki/art37658001-juz-blisko-18-7-mln-polakow-korzysta-z-bankowosci-mobilnej (dostęp: 24.08.2023).

[3] Informacje oparto na: https://pep.pl/poradnik/czym-jest-dyrektywa-psd2-i-jaki-ma-wplyw-na-platnosci/ (dostęp: 24.08.2023).

Kilka kont w jednej aplikacji – jakie są zalety otwartej bankowości

Chcesz mieć większą kontrolę nad finansami? Z usługą open banking z pewnością poprawisz swój komfort korzystania z różnych produktów bankowych. Jest to szczególnie istotne, gdy korzystasz z kilku różnych produktów wybranej instytucji finansowej jak np. kredytu gotówkowego czy karty kredytowej.

Santander open to spore ułatwienie w codziennym korzystaniu z usług bankowych. Dzięki niej możesz:

  • sprawdzić, ile masz pieniędzy na kontach w różnych bankach;
  • zobaczyć historię transakcji;
  • zrobić przelew z dowolnego konta, o ile zostało ono dodane do open banking.

Co więcej, dzięki otwartemu bankowaniu nie musisz przelogowywać się między bankami i zarządzać każdym kontem oddzielnie.

Jak dodać kolejne konta z innych banków

Jeżeli masz naszą aplikację mobilną, wystarczy, że:

  1. Na Pulpicie, na samym dole ekranu, wybierzesz opcję Więcej…, a następnie w sekcji Konta, kafel Dodaj bank.
  2. Zaakceptujesz regulamin i zgody.
  3. Wybierzesz bank oraz konto, które chcesz dołączyć do otwartego bankowania.
    Po tym przekierujemy Cię do wskazanego banku, gdzie dokończysz przypisanie konta. Pamiętaj, że możesz dodać nieograniczoną liczbę kont osobistych – to Ty decydujesz, do których z nich będziesz mieć dostęp.
    Po wykonaniu tych kroków przekierujemy Cię do serwisu wskazanej instytucji finansowej, gdzie wyrazisz zgodę na agregację kont z pomocą narzędzi autoryzacyjnych wybranego banku.

Drugi sposób opiera się na dostępie do naszej bankowości internetowej:

  1. Na Pulpicie lub w Ustawieniach w sekcji Udostępnione konta wybierasz Dodaj konta z innych banków.
  2. Zaakceptujesz regulamin i zgody.
  3. Wybierasz bank oraz konto, które chcesz dołączyć do otwartego bankowania.
    Po wykonaniu tych kroków przekierujemy Cię do serwisu banku, gdzie wyrazisz zgodę na agregację kont z pomocą mobilnej autoryzacji.

Jak widzisz, warto mieć kilka kont bankowych. Z usługą otwartej bankowości  ich prowadzenie będzie łatwiejsze i bardziej komfortowe. Korzystanie z niej jest bezpłatne i nie wymaga od Ciebie wizyty w oddziale. Dzięki usłudze zyskasz kontrolę nad finansami, niezależnie od tego, czy masz większą liczbę rachunków bankowych, czy aktualnie prowadzisz jedynie konto walutowe i złotówkowe.

zespół Bleurank

Chcesz otworzyć konto? Sprawdź nasze promocje!

Zyskaj do 500 zł na start z Kontem Santander

Więcej Uruchomi się w nowym oknie

Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Artykuł Bluerank został przygotowany na nasze zlecenie. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie tego artykułu. 
Stan na 6.11.2023 r.

Lista banków, z których możesz dodać konta jest dostępna po zalogowaniu do bankowości internetowej i aplikacji mobilnej oraz stronie santander.pl/klient-indywidualny/bankowosc-internetowa/santander-open

Dodatkowe źródła:

  • https://eur-lex.europa.eu/PL/legal-content/summary/opening-switching-bank-accounts-and-information-on-fees.html (dostęp: 24.08.2023).

  • https://www.rp.pl/banki/art37658001-juz-blisko-18-7-mln-polakow-korzysta-z-bankowosci-mobilnej (dostęp: 24.08.2023).

  • https://pep.pl/poradnik/czym-jest-dyrektywa-psd2-i-jaki-ma-wplyw-na-platnosci/ (dostęp: 24.08.2023).

  • https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/oszczedzanie/ile-mozna-miec-kont-bankowych-czy-warto-miec-ich-kilka/r2fk8w3 (dostęp 24.08.2023).

Szczegóły oferty oraz informacje o opłatach i prowizjach dostępne są w oddziałach i na Santander.pl oraz pod numerem 1 9999 (opłata zgodna z taryfą operatora).

Słowniczek pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych, wynikających z rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie wykazu usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, dostępny jest na stronie santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.

  • Konto, konto oszczędnościowe, konto walutowe to rachunek płatniczy.
  • Aplikacja Santander mobile, bankowość internetowa i Santander open to usługi bankowości elektronicznej.
  • Infolinia to usługa bankowości telefonicznej.
  • Wypłata gotówki za pomocą BLIKA to wypłata gotówki
  • Przelew to polecenie przelewu