przeczytasz w 5 minut
W wielu codziennych czynnościach, także podczas korzystania z usług finansowych, kluczowe jest bezpieczeństwo. Pierwszym krokiem do zapewnienia bezpieczeństwa naszych finansów jest świadomość zagrożeń ze strony cyberprzestępców oraz znajomość i stosowanie zasad bezpiecznego bankowania. Bardzo wiele zależy od nas samych. Poniżej znajdziesz wskazówki, które mogą Ci podpowiedzieć jak nie dać się oszukać w różnych sytuacjach życiowych.
Spis treści:
Życiowe sytuacje
- Dzwoni do Ciebie bank.. ale czy na pewno? Jak zdemaskować oszusta?
- Nadajesz i wysyłasz paczki? Opłacasz cykliczne rachunki? Przestępcy podszywają się pod znane firmy
- Interesujesz się inwestowaniem? Uważaj na oszustwa inwestycyjne
- Często kupujesz online? Szukasz okazji i promocji? Uważaj na oszustwa internetowe
- Korzystasz z platform sprzedażowych? Jak zachować bezpieczeństwo?
- Korzystasz z komputera i wyszukujesz stron z oprogramowaniem? Na co zwrócić uwagę?
- Jesteś seniorem i nie wiesz jak zacząć bezpiecznie korzystać z banku zdalnie? A może chcesz tego nauczyć swojego rodzica lub dziadka?
Wsparcie dla Ciebie
Życiowe sytuacje
Dzwoni do Ciebie bank.. ale czy na pewno? Jak zdemaskować oszusta?
Wiele spraw można dziś załatwić przez telefon. Dzwonimy i odbieramy wiele połączeń. Niestety również przestępcy wykorzystują rozmowy telefoniczne, by wyłudzać pieniądze. Dzwoni do Ciebie osoba podająca się za pracownika banku? A może za przedstawiciela służb mundurowych lub.. Twojego dawno niewidzianego krewnego? Podpowiadamy jak rozpoznać oszustów telefonicznych.
Nadajesz i wysyłasz paczki? Opłacasz cykliczne rachunki? Przestępcy podszywają się pod znane firmy
Przestępcy chcą uśpić Twoją czujność i podszywają się pod popularne firmy i instytucje, by wyłudzić pieniądze. Sms z informacją braku możliwości dostarczenia paczki lub o dodatkowej opłacie celnej? E-mail o zaległości w opłatach za prąd lub platformę streamingową? Nie klikaj w załączone linki i nie wpisuj danych na podejrzanych stronach www. Dowiedz się więcej o metodach oszustów.
Interesujesz się inwestowaniem? Uważaj na oszustwa inwestycyjne
Gdy jesteś na etapie życia, w którym zaczynasz budować swoją poduszkę finansową i pomnażać środki, możesz zainteresować się inwestowaniem. Musisz zachować ostrożność, zwłaszcza gdy trafisz na ofertę, która obiecuje pewny zysk z inwestycji. Fałszywi brokerzy mogą próbować nakłonić Cię do zainstalowania oprogramowania, które wykorzystuje zdalny pulpit i w ten sposób wykraść Twoje dane. Mogą też podszywać się pod przedstawicieli znanych firm inwestycyjnych. Podpowiadamy jak wystrzegać się fałszywych inwestycji.
Często kupujesz online? Szukasz okazji i promocji? Uważaj na oszustwa internetowe
Kupowanie przez internet to dla Ciebie sposób na szybsze i tańsze zakupy? Znajdujesz stronę internetową, wybierasz produkt, płacisz przelewem lub BLIKiem i wychodzisz. To proste i wygodne, ale może być niebezpieczne, gdy trafisz na fałszywy e-sklep. Ostrożnie podchodź do superpromocji i loterii wystawianych przez nieznaną firmę. Jakie są zasady bezpiecznych zakupów online? Dowiedz się więcej:
Korzystasz z platform sprzedażowych? Uważaj, możesz paść ofiarą ataku cyberprzestępców
Robisz remont i wyprzedajesz niepotrzebne meble? A może Twoje dziecko wyrosło z ubranek i chcesz zrobić miejsce w szafie? Jest wiele powodów, dla których korzystamy z platform sprzedażowych. Warto poznać metody działania przestępców, którzy chcą wyłudzić wrażliwe dane, by dostać się do środków na Twoim koncie. Dowiedz się więcej:
- Oszustwo na kupującego Uruchomi się w nowym oknie
- Santander Bank Polska - Nie wierz w bajki dla dorosłych "Lisia Aukcja": Uruchomi się w nowym oknie
Korzystasz z komputera i wyszukujesz stron z oprogramowaniem? Na co zwrócić uwagę?
Jeśli często korzystasz z komputera – w pracy i do celów prywatnych, na pewno nie raz zdarzyło Ci się zainstalować na nim programy i aplikacje. Nie każdy z nas jest specjalistą w zakresie technologii, ale każdy może zastosować środki ostrożności zanim narazi na niebezpieczeństwo swoje wrażliwe dane. Sprawdź jak chronić swoje dane osobowe i hasła do bankowości elektronicznej podczas korzystania z komputera.
Jesteś seniorem i nie wiesz jak zacząć bezpiecznie korzystać z banku zdalnie? A może chcesz tego nauczyć swojego rodzica lub dziadka?
Kiedy będziesz otrzymywać swoją emeryturę na konto może zwiększyć to Twoje bezpieczeństwo finansowe. Korzystanie z karty płatniczej do konta (płatności zbliżeniowe), zamiast gotówki ogranicza też ryzyko, że padniesz ofiarą oszustów, którzy stosują znane metody np. „na wnuczka” czy „na policjanta”. Zawsze warto zachować ostrożność, a szczególnie w sieci. Zobacz jak zacząć korzystać z bankowości internetowej i jakich zasad bezpieczeństwa przestrzegać.
Wsparcie dla Ciebie
Zobacz poniżej, z jakiego wsparcia możesz skorzystać
Przydatne informacje
- Bezpieczne bankowanie: Najnowszy komunikat bezpieczeństwa Uruchomi się w nowym oknie
- 5 zasad bezpieczeństwa Uruchomi się w nowym oknie
- 11 zasad bezpiecznych zakupów w internecie Uruchomi się w nowym oknie
- Nie wierz w Bajki dla dorosłych! Zachowaj bezpieczeństwo i czujność w internecie Uruchomi się w nowym oknie
- Sprawdź się w szkoleniu CyberHeroes Grupy Santander, które ma na celu poprawę Twojego bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni Uruchomi się w nowym oknie
Inne organizacje, u których możesz znaleźć informacje
Na stronach instytucji zewnętrznych możesz znaleźć dodatkowe informacje, które mogą się okazać przydatne. Pamiętaj, każda sytuacja jest inna i może wymagać od Ciebie dodatkowej analizy lub kontaktu z ekspertem przed podjęciem działań
Powiązane tematy
Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Stan na 31.05.2023 r.
Bank nie ponosi odpowiedzialności za informacje zawarte na tych stronach zewnętrznych wskazanych w treści.
Szczegóły oferty oraz informacje o opłatach i prowizjach dostępne są w oddziałach i na Santander.pl oraz pod numerem 1 9999 (opłata zgodna z taryfą operatora).
Podmiotem świadczącym usługę CyberRescue jest CyberRescue Sp. z o.o.. z siedzibą w Warszawie, ul. Modlińska 129/U10, 03-186 Warszawa, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000767083, NIP 5242880817 oraz numer REGON 382315147. W celu korzystania z usługi konieczne są akceptacja i złożenie Wniosku dostępnego na stronie https://pl.cyberrescue.me/santander/.
Słowniczek pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych, wynikających z rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie wykazu usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, dostępny jest na stronie santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.
-
Konto to rachunek płatniczy.
-
Aplikacja Santander mobile i bankowość internetowa to usługi bankowości elektronicznej
-
Infolinia to usługa bankowości telefonicznej. Opłata za połączenie z infolinią banku zgodna z taryfą danego operatora.
-
SMS to powiadomienie SMS.
Bank nie ponosi odpowiedzialności za informacje zawarte na stronach zewnętrznych wskazanych w tekście.