Kara za brak OC właściciela pojazdu – ile wynosi i jak jej uniknąć?
przeczytasz w 4 minuty
1 lipca 2024 roku wzrosła płaca minimalna. Dlatego wzrosły też kary za brak ubezpieczenia OC. Kierowca, który zdecyduje się jeździć samochodem bez ważnej polisy OC, zapłaci za to wysoką kwotę. Dowiedz się, ile wynosi kara za brak OC i czy można jej uniknąć.
Spis treści:
Czym jest ubezpieczenie OC
Obowiązkowe ubezpieczenie OC Uruchomi się w nowym oknie chroni Ciebie przed kosztami związanymi ze szkodą, którą spowodujesz swoim samochodem lub innym pojazdem mechanicznym. To znaczy, że gdy spowodujesz wypadek lub kolizję, ubezpieczyciel zapłaci za szkody osobowe i materialne wyrządzone poszkodowanym. Przypominamy, że polisa OC zapewnia pomoc finansową innemu uczestnikowi ruchu oraz tym, którzy podróżowali ze sprawcą zdarzenia. Nie pokrywa ona kosztów naprawy Twojego auta ani Twojego leczenia czy rehabilitacji.
Dlaczego za brak ubezpieczenia OC grozi kara
Jako posiadacz samochodu, masz obowiązek zawrzeć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Wynika to z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Osoba, która wyrządza innym szkodę, musi ją naprawić. Polisa OC ułatwia ten proces i skutecznie zapewnia pomoc finansową poszkodowanym. Dzięki temu każdy poszkodowany w wypadku drogowym otrzymuje odszkodowanie bez względu na sytuację materialną sprawcy. Brak ważnego OC zaburza działanie tego systemu, dlatego grozi za to kara.
Ile wynosi kara za brak ubezpieczenia OC nakładana przez UFG
Wysokość kary za brak polisy OC zależy od rodzaju pojazdu i długości przerwy w ubezpieczeniu. Od 2025 roku kary za brak ciągłości w ubezpieczeniu OC wynoszą:
- za samochód osobowy:
- do 3 dni – 1 870 zł;
- od 4 do 14 dni – 4 670 zł;
- powyżej 14 dni – 9 330 zł;
- za samochód ciężarowy, autobus lub ciągnik:
- do 3 dni – 2 800 zł;
- od 4 do 14 dni – 7 000 zł;
- powyżej 14 dni – 14 000 zł;
- za pozostałe pojazdy:
- do 3 dni – 310 zł;
- od 4 do 14 dni – 780 zł;
- powyżej 14 dni – 1 560 zł.
Przypominamy, że minimalna i maksymalna kara za brak OC zmieniają się wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia.
Brak ciągłości OC – kiedy musisz zapłacić karę za brak polisy OC
Najczęstsze przyczyny braku ważnego ubezpieczenia OC to:
- Koniec ważności ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela pojazdu – gdy kupisz używany samochód, polisa zbywcy nie przedłuży się automatycznie, a Ty musisz kupić nowe ubezpieczenie.
- Przekonanie, że nieużywany lub niesprawny pojazd nie musi być ubezpieczony – musisz mieć polisę OC przez okres zarejestrowania pojazdu. Ten obowiązek spoczywa na Tobie, dopóki nie wyrejestrujesz lub nie sprzedasz auta, bez względu na jego stan techniczny.
- Nieopłacona w całości składka za OC – ubezpieczenie nie przedłuży się automatycznie, jeśli zalegasz z opłaceniem składki.
Jeśli chcesz uniknąć wysokiej kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu, nie zapominaj o wykupieniu polisy.
Jak uniknąć kary za brak OC
Jeśli nie chcesz opłacić kary za brak ważnej polisy OC, musisz po prostu pamiętać, aby ją wykupić. Posiadanie ważnego ubezpieczenia OC to jedyny sposób, by uniknąć kary za jego brak.
Karę z UFG możesz złagodzić, jeśli masz trudną sytuację materialną, majątkową lub życiową. Zgodnie z art. 94 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych UFG może umorzyć opłatę w części lub całości albo przyznać ulgę w jej spłacie. W takim przypadku składasz odwołanie do UFG. Jego wzór znajdziesz na stronie instytucji.
Warto wiedzieć, że po nałożeniu kary finansowej przez UFG nadal masz obowiązek wykupić OC pojazdu.
Pamiętaj, aby zawsze upewnić się, że pojazd jest ubezpieczony. Dotyczy to również sytuacji, w której prowadzisz samochód, którego właścicielem jest inna osoba.
Jak uniknąć przerwy w OC – warto wiedzieć
Oferujemy obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu, które możesz kupić przed upływem ważności obecnego OC. Podaj datę Uruchomi się w nowym oknie końca polisy w Santander internet lub mobile. Skontaktujemy się z Tobą, gdy termin Twojego obecnego ubezpieczenia będzie dobiegał końca. W ten sposób unikniesz zapłaty kary za brak OC.
zespół Bluerank
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.
Dodatkowe źródła:
- businessinsider.com.pl
- Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
Ochrona ubezpieczeniowa w ramach umowy Ubezpieczenia samochodu (świadczona jest przez: COMPENSA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Vienna Insurance Group, InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjna Vienna Insurance Group, Generali Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., LINK4 Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.. Szczegółowe informacje, w tym: Ogólne Warunki Ubezpieczenia Zielona Karta dla Klientów Santander Bank Polska S.A., Ogólne Warunki Ubezpieczenia Autocasco dla Klientów Santander Bank Polska S.A., Ogólne Warunki Ubezpieczenia Assistance dla Klientów Santander Bank Polska S.A., Ogólne Warunki Ubezpieczenia Następstw Nieszczęśliwych Wypadków dla Klientów Santander Bank Polska S.A., Wyciąg z ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2003 r., nr 124, poz. 1152 z późn. zm.) określające m.in. zakres ubezpieczenia, zasady odstąpienia oraz wypowiedzenia umowy ubezpieczenia, wyłączenia lub ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, Dokument zawierający informacje o produkcie, Informacje dodatkowe dostępne są na stronie internetowej: santander.pl. Informacja o wysokości składki ubezpieczeniowej dostępna jest po zalogowaniu się do Santander internet albo Santander mobile oraz w placówkach banku.
Bank jest agentem ubezpieczeniowym COMPENSA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Vienna Insurance Group, InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjna Vienna Insurance Group, Generali Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., LINK4 Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.. Bank jest wpisany pod nr 11135943/A do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, który prowadzi KNF. Infolinia 1 9999 (lub +48 61 81 1999, dla osób które dzwonią z zagranicy) - opłata zgodna z taryfą danego operatora. Stan na 7.08.2023 r.
Santander Bank Polska S.A. z siedzibą w Warszawie. Numer w Rejestrze Agentów Ubezpieczeniowych: 11135943/A.