Informacje o lekcji
Uczestnicy
Uczniowie w wieku 7 – 9 lat, od 15 do 24 osób
Cele warsztatu
- uświadomienie dzieciom roli banku
- przybliżenie pojęć: karta płatnicza, konto bankowe, przelew internetowy, oszczędności, kredyt, odsetki, bankomat
- uwrażliwienie dzieci na potrzeby osób z niepełnosprawnościami
- rozwijanie umiejętności rozumowania i wnioskowania
- kształtowanie otwartej postawy wobec świata i innych ludzi
Wprowadzenie
3 minuty
Zapraszam was dzisiaj razem z rodziną Finansiaków na wyprawę do bardzo ciekawego miejsca. Jest to takie miejsce, z którego często korzystają dorośli. Korzystają z niego również przez Internet. Ma ono związek z pieniędzmi, przelewami, kartami płatniczymi, gotówką, kredytami. Co to za miejsce?
Zadanie 1
Rola banku – dyskusja
5 minut
Powiedzcie mi, co to jest bank. Czym się bank zajmuje? Co możemy robić w banku? Jakie urządzenia znajdują się w banku?
Zadanie 2
Finansiaki przedstawiają bank
15 minut
Przyjrzyjcie się kartom i ustalcie, które z nich dotyczą roli banku i jego usług. Macie na to 3 minuty. Za chwilę każda z grup przeczyta nam jedną wybraną kartę i, jeśli zaakceptujemy wybór, to grupa szuka tej odpowiedzi na tablicy i otacza ją kółkiem.
Zadanie 3
Podsumowanie – rola banku – miniwykład
5 minut
Ludzie mogą przechowywać pieniądze w skarbonce, portfelu lub w banku. Wpłacenie gotówki do banku i korzystanie z niego jest bardzo wygodne oraz bezpieczne. Wygodne, bo możemy płacić kartą lub przez Internet, wysyłać pieniądze do osób będących w innym mieście czy kraju. Nasze pieniądze są bezpieczne, ponieważ bank jest bardzo trudno okraść. Nawet jeśli komuś uda się obrabować bank, to ten i tak odda nam pieniądze, które do niego wpłaciliśmy. Dzieje się tak, ponieważ o bezpieczeństwo naszych pieniędzy dbają Komisja Nadzoru Finansowego i Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Nie ma jednak żadnej instytucji, która zwróci nam pieniądze ze zgubionego portfela czy okradzionego mieszkania. Wpłacając pieniądze do banku, możemy zdecydować, czy chcemy je tam tylko przechowywać i mieć do nich ciągły dostęp, czy wolimy zarobić. Jeśli zdecydujemy się na ulokowanie swoich pieniędzy na oprocentowanym koncie oszczędnościowym lub lokacie, bank wypłaci nam odsetki za to, że przez pewien określony czas przechowamy w nim nasze pieniądze. W ten sposób zarabiamy dodatkowe pieniądze, nie robiąc nic. Każdy klient banku ma swoje własne konto i w każdej chwili może – osobiście w banku, przez telefon lub Internet – sprawdzić, ile ma na nim pieniędzy. Ludzie jeszcze z jednego powodu korzystają z banku, a są nim kredyty. Gdy ktoś potrzebuje sporej kwoty, na przykład na zakup mieszkania czy zainwestowanie w swoją firmę, może poprosić bank o pożyczenie pieniędzy, czyli o kredyt. Bank pożycza klientom pieniądze, a ci je oddają. Klient zawsze oddaje bankowi więcej pieniędzy, niż pożyczył. Zwraca całą pożyczoną kwotę, a do tego odsetki, czyli opłatę za korzystanie z pieniędzy banku.
Zadanie 4
Finansiakowe kalambury bankowe
10 minut
Jak to dobrze, że jest weekend. Mogę wreszcie odpocząć – westchnął tata. Nudzi mi się – zapiszczał Tymon i wskoczył tacie na kolana. Ten jęknął - Aj, jaki ty ciężki jesteś chłopaku. Zagramy w kalambury? – zapytała Nina, wciskając się obok brata.
Zadanie 5
Bank dla każdego – dyskusja
5 minut
Czy każdy człowiek może być klientem banku?
Jakie warunki trzeba spełnić? Czy dziecko może mieć własne konto w banku?
Czy osoba niewidząca lub niedowidząca może korzystać z bankomatu?
Czy osoba niesłysząca może korzystać z banku?
A jak radzi sobie posługując się bankomatem czy idąc do banku osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim?
Zadanie 6
Zadanie dodatkowe na zakończenie lub praca domowa
2 minuty
Świetnie się orientujecie w roli banku, więc z pewnością sprawnie rozwiążecie ten krótki quiz.