Wymiana waluty na wakacjach za granicą - dlaczego warto założyć konto walutowe

Ceny biletów, hoteli i zorganizowanych wycieczek rosną z roku na rok. Z tego powodu coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: jak oszczędzać na wakacjach? Jednym z pomysłów jest zmniejszenie opłat za wymianę walut. Pomogą Ci w tym konto walutowe oraz karta wielowalutowa.

To dobre rozwiązania zwłaszcza dla osób, które nie tylko uwielbiają wyjeżdżać na zagraniczne wakacje, ale też:

  • mieszkają za granicą;
  • chętnie robią zakupy w zagranicznych sklepach internetowych;
  • pracują poza granicami Polski i otrzymują wynagrodzenie w walucie obcej;
  • otrzymują rentę w walucie obcej.

Konto walutowe i karta wielowalutowa to także strzał w dziesiątkę dla każdego, kto ma wewnętrzne opory przed zabieraniem większej gotówki w podróż. Jeśli cenisz wygodę, jaką dają płatności bezgotówkowe, obawiasz się kradzieży pieniędzy z portfela czy ewentualnych problemów z wymianą waluty na miejscu, to obie opcje są stworzone właśnie dla Ciebie.

Jak działa konto walutowe

Konto24 walutowe możesz otworzyć u nas m.in. w walucie: EUR, USD lub GBP np. w aplikacji Santander mobile. Założysz je też przez naszą bankowość internetową Santander Internet lub w jednym z oddziałów.

Konto walutowe w EUR, USD, GBP pozwala na swobodne i łatwe zarządzanie pieniędzmi zarówno wtedy, kiedy jesteś w Polsce, jak i podczas wypoczynku za granicą . Aby móc płacić w walucie kraju (EUR, GBP, USD), do którego podróżujesz, nie musisz otwierać konta w banku poza granicami Polski. Wszystko załatwiasz u nas, a po dotarciu na miejsce, możesz skupić się już na wypoczynku i zwiedzaniu pięknych zakątków.

Zapamiętaj!

Podróżuj po świecie, a płać jak u siebie - w podróży, możesz wypłacać gotówkę bez opłat z bankomatów Grupy Santander.

Co do zasady, na konto walutowe przelewasz pieniądze w interesującej Cię walucie (EUR, USD lub GBP). Jeśli chcesz, możesz je wcześniej przewalutować w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej w naszym Kantorze Santander. Zrobisz to szybko i komfortowo, bez wychodzenia z domu i udania się do kantoru stacjonarnego. To wygodne rozwiązanie dostępne 7 dni w tygodniu, przez 24 godziny na dobę . Zapomnij o tradycyjnych kantorach, konieczności dojazdu do nich czy spieszenia się, by zdążyć przed zamknięciem.

Jak działa karta wielowalutowa

Jeśli masz tradycyjną kartę plastikową do swojego konta bankowego w złotówkach, możesz ją połączyć z kontem walutowym w EUR lub USD lub funtach brytyjskich. Włączenie usługi wielowalutowość w karcie nic nie kosztuje. Aby z niej skorzystać, również i w tym przypadku zajrzyj do naszej aplikacji Santander mobile. Możesz ją włączyć także, u doradcy 19999, w Santander internet lub w placówce banku.

U nas z kontem walutowym możesz połączyć kartę Dopasowaną lub Visa Select. W ten sposób korzystasz z jednej karty do wielu kont w różnych walutach. To bardzo wygodne i rozwiązanie. Nie musisz mieć wielu kart - zamiast tego w Polsce i gdy podróżujesz po świecie używasz tylko jednej, dobrze Ci znanej karty. Pamiętaj jednak, żeby mieć pieniądze na koncie, z którego chcesz zapłacić. Jeśli płacisz w dolarach, to na koncie w dolarach musisz mieć wystarczającą ilość pieniędzy. W przeciwnym wypadku, zapłacisz z konta w złotówkach, a to będzie się wiązało z dodatkowym kosztem przewalutowania.

Karta wielowalutowa rewelacyjnie sprawdza się m.in. do płacenia np. za bilety lotnicze, wycieczki objazdowe czy za zakupy w zagranicznych sklepach internetowych .

Przeczytaj również:

>> Bezpieczne zakupy i płatności w Internecie
>> Nie daj się cyberprzestępcom. Poznaj ich metody

Wymiana walut online - komfort i wygoda w podróży

Załóżmy, że wybierasz się na wakacje do Włoch. Przed wyjazdem zasilasz konto w euro, a na miejscu płacisz tą samą kartą, której używasz w Polsce (wcześniej musisz ją połączyć z kontem walutowym w euro). Na miejscu wszystkie płatności za kupowane pamiątki, lokalne jedzenie czy inne atrakcje pobierane są z konta w euro – bez przeliczania walut i bez prowizji.

Jeśli w trakcie wakacji okaże się, że na koncie walutowym nie masz wystarczająco dużo pieniędzy, wtedy płatności będą pobierane z konta złotówkowego i przewalutowane na euro. Między innymi z tego właśnie powodu warto pamiętać, aby na koncie walutowym mieć odpowiednią kwotę pieniędzy. Stan konta możesz łatwo i na bieżąco sprawdzać w aplikacji mobilnej m.in. w tzw. szybkim podglądzie. Co ważne - nie musisz się nawet logować - dzięki temu oszczędzasz jeszcze więcej czasu. Na podobnych zasadach działa wypłata gotówki z bankomatów za granicą czy zakupy w zagranicznych sklepach internetowych. Posiadanie kont i karty do wielu walut może się opłacać!

Jak działa kantor internetowy - wymiana pieniędzy i kursy walut

Zastanawiasz się, jak działa kantor online w praktyce? Wróćmy do Twoich wymarzonych wakacji, np. we Włoszech lub innym, wybranym przez Ciebie miejscu. Wyobraź sobie, że zaglądasz do swojej aplikacji i widzisz, że na koncie EUR kończą Ci się pieniądze. Wiesz, że czekają Cię kolejne atrakcje i nie chcesz z nich rezygnować. Taka sytuacja nie stanowi żadnego problemu, jeśli wiesz, jak działa kantor internetowy i jak z niego korzystać.

Kantor Santander w Santander mobile i bankowości internetowej działa 24/7. Oznacza to, że możesz zapomnieć o nieco przestarzałej już konieczności podróży do kantoru stacjonarnego czy konieczności stania w kolejce w placówkach zagranicznych banków. Internetowy kantor wymiany walut masz pod ręką i aby z niego skorzystać, nie musisz nawet wstawać z łóżka. Masz go dosłownie na wyciągnięcie ręki. Z kantoru walutowego w takim wydaniu swobodnie korzystasz, gdy chcesz wymienić walutę lub po prostu sprawdzić aktualny kurs. Najważniejsze jest jednak to, że w większości przypadków możesz w nim wymienić waluty po korzystniejszym kursie niż w kantorach stacjonarnych . To kolejna oszczędność na wakacjach lub na etapie planowania kolejnej zagranicznej podróży.

Więcej informacji na temat tego, jak działa Kantor Santander i wymiana walut znajdziesz w artykule: Wymiana walut online - jak działa kantor internetowy

Dlaczego karta wielowalutowa i kantor internetowy są przydatne na wakacjach

Z kontem walutowym, kartą wielowalutową i internetowym kantorem możesz szybko, wygodnie i taniej (w porównaniu do kantorów stacjonarnych) wymieniać waluty online. To duża wygoda, a także realna oszczędność czasu i pieniędzy. Możesz dokupić brakującą walutę nawet z leżaka czy ze stoku narciarskiego. Nie musisz szukać najbliższego stacjonarnego kantoru. Unikasz też niekorzystnego przewalutowania, dodatkowych opłat i prowizji za wymianę – możesz więc pozwolić sobie na dodatkowe wakacyjne atrakcje i zakupy, np. pamiątek z podróży.

Na co jeszcze uważać podczas wakacji za granicą - DCC i Surcharge

Zawsze pamiętaj, aby na etapie robienia rozmaitych transakcji (wpłat, wypłat czy płatności kartą w punktach handlowo-usługowych) być czujnym i uważnym. Na co szczególnie warto zwracać uwagę?

Przede wszystkim zwróć uwagę na poza bankową usługę DCC (z ang. Dynamic Currency Conversion) - to nic innego jak usługa polegająca na automatycznym przewalutowaniu. Umożliwia wybór waluty transakcji na etapie płacenia kartą w terminalach lub podczas wypłacania gotówki z bankomatu. Dzięki DCC wiesz dokładnie, jaka jest kwota obciążenia Twojego rachunku. Za sprawą DCC możesz płacić za rozmaite rzeczy w innej walucie, niż waluta kraju, w którym akurat jesteś. To, czy zdecydujesz się na DCC jest wyłącznie Twoją decyzją. Pamiętaj jednak, że usługa ta wiąże się z przewalutowaniem i jest droższa (zwykle pobierana jest opłata obliczana według wyższego kursu). Na tym jednak nie koniec, ponieważ jeśli zdecydujesz się zapłacić w złotówkach, Twój rachunek zostanie obciążony podwójnym przewalutowaniem.

Kolejną potencjalną pułapką, w którą możesz wpaść podczas podróży jest Surcharge, czyli opłata za wypłatę gotówki z bankomatu, którą pobierają operatorzy bankomatów. Standardowo jest doliczana do kwoty transakcji. Pamiętaj, że nie mamy wpływu na to, jaka kwota może być pobrana z Twojego rachunku przez właściciela bankomatu lub terminalu. Jeśli wypłacasz gotówkę za granicą, zwróć szczególną uwagę na komunikaty wyświetlane na ekranie urządzenia. Pamiętaj, aby w bankomacie zawsze wybierać lokalną walutę. Jeśli jesteś naszym klientem, z bankomatów Grupy Santander możesz wypłacać pieniądze bez naszych opłat.

zespół Bluerank

Dodatkowe źródła
https://pieniadze.rp.pl/ (dostęp: 31.08.2023)

Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Artykuł Bluerank został przygotowany na nasze zlecenie. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie tego artykułu. Stan 12.03.2024 r.
Korzystanie z Kantoru Santander w Santander internet lub aplikacji Santander mobile dostępne jest dla klientów, którzy zawarli z Santander Bank Polska S. A. Umowę usług Santander online dla klientów indywidualnych.
Słowniczek pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych, wynikających z rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie wykazu usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, dostępny jest na stronie santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.
•    Konto24 walutowe to rachunek płatniczy.
•    Aplikacja Santander mobile i bankowość internetowa to usługi bankowości elektronicznej.
•    Wypłata za granicą to  transgraniczna transakcja gotówkowa.
•    Płatność kartą za granicą to transgraniczna transakcja płatnicza przy użyciu karty debetowej do płatności bezgotówkowych
Szczegóły oferty, informacje o opłatach, prowizjach i oprocentowaniu znajdziesz w placówkach banku, na santander.pl i pod numerem telefonu 1 9999 (opłata zgodna z taryfą danego operatora). Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego.