Informacje zawarte na stronie mogą zawierać treści reklamowe, które nie stanowią umowy ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, a także nie zawierają informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnych zapoznaj się z prospektem informacyjnym funduszu zawierającym między innymi pełną listę ryzyk.

Czy mogę zdecydować, kto otrzyma pieniądze z funduszu po mojej śmierci

Możesz ustanowić zapis na wypadek śmierci, w którym wskażesz osoby, które w przypadku Twojej śmierci otrzymają pieniądze z funduszu.

Warto wiedzieć, co stanie się z Twoimi pieniędzmi w funduszach po Twojej śmierci. Masz kilka możliwości:

  • 1

    jako uczestnik funduszu możesz ustanowić zapis na wypadek śmierci, w którym wskażesz osobę, która w przypadku Twojej śmierci otrzyma pieniądze z funduszu, bez konieczności postępowania spadkowego. W przypadku IKE, IKZE i PPK możesz wskazać więcej niż jedną osobę,

  • 2

    jednostki uczestnictwa zmarłego, które pozostaną w funduszu po opłaceniu osób wskazanych w zapisie na wypadek śmierci i pokryciu kosztów pogrzebu, wejdą do masy spadkowej i będą podlegały dziedziczeniu,

  • 3

    Twoje pieniądze w funduszu będą mogły być wykorzystane do pokrycia kosztów Twojego pogrzebu,

  • 4

    pamiętaj, że pełnomocnictwa ustanowione przez uczestnika funduszu uprawniają do reprezentowania go za życia i zwykle wygasają z chwilą jego śmierci.

Zapis na wypadek śmierci – ważne informacje

  • 1

    Kwota wypłaty nie może być wyższa, niż przypadające na ostatni miesiąc przed śmiercią uczestnika dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Według danych GUS w kwietniu 2023 r. wynagrodzenie to wyniosło 7430,65 zł. Oznacza to, że maksymalna wartość wypłaty to około 150 tys. zł.

  • 2

    Zapis na wypadek śmierci dotyczy funduszu. Jeżeli masz jednostki uczestnictwa więcej niż jednego subfunduszu w funduszu parasolowym, to zapis ten obejmuje wszystkie subrejestry w tym parasolu. Jeśli masz jednostki uczestnictwa w dwóch funduszach parasolowych, to do każdego z tych funduszy możesz wskazać po jednej osobie uprawnionej do otrzymania środków.

  • 3

    Od środków objętych zapisem nie będzie pobrany podatek dochodowy od zysków kapitałowych. Pobrany zostanie jednak podatek od spadków i darowizn, o ile osoba upoważniona nie jest bliską rodziną spadkobiercy.

  • 4

    W każdym momencie możesz złożyć, zmienić lub odwołać dyspozycję. Wskazana w dyspozycji osoba nie musi być z Tobą spokrewniona.

Materiał jest prezentowany w celach marketingowych, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa.

Materiał nie powinien być wyłączną podstawą podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Wartość aktywów netto niektórych subfunduszy funduszy Santander cechuje się dużą zmiennością ze względu na skład portfela inwestycyjnego. Niektóre subfundusze mogą inwestować więcej niż 35% aktywów w papiery wartościowe emitowane, gwarantowane lub poręczane przez Skarb Państwa lub NBP.

Korzyściom wynikającym z inwestowania w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka. Opis czynników ryzyka, dane finansowe oraz informacje na temat opłat znajdują się w prospektach informacyjnych, dokumentach zawierających kluczowe informacje oraz tabelach opłat dostępnych w języku polskim na Santander.pl/TFI/dokumenty i u dystrybutorów funduszy Santander. Streszczenie praw inwestorów znajduje się w prospekcie informacyjnym (Rozdział III, pkt 4).

Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego, a przyszłe wyniki podlegają opodatkowaniu, które zależy od sytuacji osobistej każdego inwestora i które może ulec zmianie w przyszłości. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej uczestnik powinien wziąć pod uwagę opłaty związane z subfunduszem oraz uwzględnić ewentualne opodatkowanie zysku. Uczestnik musi liczyć się z możliwością straty przynajmniej części wpłaconych środków.

Inwestując w fundusze inwestycyjne uczestnik nabywa jednostki uczestnictwa tych funduszy, a nie aktywa bazowe będące przedmiotem inwestycji samego funduszu.

2024 © Santander Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Spółka Akcyjna. Wszelkie prawa zastrzeżone. Nazwa Santander i logo „płomień” są zarejestrowanymi znakami towarowymi.

Stan na 03.09.2024 r.