Informacje zawarte na stronie mogą zawierać treści reklamowe, które nie stanowią umowy ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, a także nie zawierają informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnych zapoznaj się z prospektem informacyjnym funduszu zawierającym między innymi pełną listę ryzyk.

Cykl koniunkturalny

Znajomość etapów cyklu koniunkturalnego pozwoli Ci lepiej przygotować się do trudniejszych momentów na inwestycyjnej drodze.

Występowanie cykli koniunkturalnych to charakterystyczny element dzisiejszych gospodarek. To zjawisko pojawiania się krótko i średnioterminowych wahań koniunktury przy jednoczesnym zachowaniu wzrostu w długim terminie. Mówiąc prościej – gospodarki generalnie rosną w długim terminie, ale wzrost ten nie jest liniowy. Cechuje go występowanie okresów dynamicznego wzrostu i okresów spowolnienia.

wykres - x czas y wzrost PKB - zaznaczono szczyty i dołki

Z punktu widzenia inwestora szczególnie ważne jest to, jak na poszczególnych etapach cyklu kształtuje się sytuacja na rynkach finansowych.
W tym celu warto podzielić cykl koniunkturalny na więcej faz, które rozróżniamy w oparciu zarówno o cechy charakterystyczne dla gospodarki, jak i poszczególnych kategorii aktywów finansowych.

Ożywienie

 
to okres, w którym inflacja jest umiarkowana i może nadal spadać, a rentowności obligacji są zazwyczaj niskie. Na rynku akcji obserwujemy wtedy wzrosty cen, które mogą być dynamiczne ze względu na to, że ryzyko przedłużającej się recesji maleje.

Pierwsza faza wzrostu (ekspansja)

 
to moment, w którym sytuacja w gospodarce wyraźnie się poprawia - bezrobocie zaczyna spadać, a zyski spółek rosnąć. Ceny akcji zwykle rosną.

Druga faza wzrostu (ekspansja)

 
chartakteryzuje się niskim bezrobociem, wysokimi zyskami spółek, rosnącymi wynagrodzeniami i inflacją. Stopy procentowe zwykle zaczynają wzrastać. Rynki akcji rosną, ale mogą być zmienne i nerwowe, ponieważ inwestorzy próbują wykryć oznaki zbliżającej się recesji.

Spowolnienie

 
gospodarka spowalnia zwykle w odpowiedzi na rosnące stopy procentowe. Inflacja i stopy procentowe zbliżają się do swoich szczytów. Jest to często trudny okres zarówno dla akcji, jak i obligacji, zwłaszcza w początkowej jego fazie.

Recesja

 
w tej fazie bank centralny luzuje politykę monetarną i obniża stopy procentowe. Firmy zmniejszają produkcję, zyski spadają i rośnie bezrobocie. Rentowności obligacji zwykle spadają (ceny rosną). Ceny akcji mogą na początku spadać, po czym następuje odbicie.

1 Wiedza o tym, jak kształtuje się sytuacja w gospodarce i na rynkach finansowych na poszczególnych etapach cyklu koniunkturalnego, pozwoli Ci lepiej przygotować się do trudniejszych momentów na Twojej inwestycyjnej drodze. Inwestując długoterminowo musisz bowiem liczyć się z tym, że przejdziesz przez okresy bardzo dobre, ale nie zabraknie również tych trudnych. Kluczem do sukcesu jest pozostanie wtedy w inwestycji. Warto również traktować momenty przeceny, jako okazje do zakupów.

2 Dane historyczne pokazują, że warto o inwestowaniu myśleć długoterminowo. W w perspektywie ponad 20 lat (12.2002–12.2022), według danych zebranych przez Analizy Online, aż 51 z 52 (niemal 100%) funduszy detalicznych z polskiego rynku, które działały w tym okresie, osiągnęło dodatnią stopę zwrotu. Analizy Online to wyspecjalizowana, niezależna firma analityczna, która na bieżąco monitoruje i szczegółowo analizuje sytuację w poszczególnych obszarach rynku kapitałowego, w tym na rynku funduszy inwestycyjnych.

Materiał jest prezentowany w celach marketingowych, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa.

Materiał nie powinien być wyłączną podstawą podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Wartość aktywów netto niektórych subfunduszy funduszy Santander cechuje się dużą zmiennością ze względu na skład portfela inwestycyjnego. Niektóre subfundusze mogą inwestować więcej niż 35% aktywów w papiery wartościowe emitowane, gwarantowane lub poręczane przez Skarb Państwa lub NBP.

Korzyściom wynikającym z inwestowania w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka. Opis czynników ryzyka, dane finansowe oraz informacje na temat opłat znajdują się w prospektach informacyjnych, dokumentach zawierających kluczowe informacje oraz tabelach opłat dostępnych w języku polskim na Santander.pl/TFI/dokumenty i u dystrybutorów funduszy Santander. Streszczenie praw inwestorów znajduje się w prospekcie informacyjnym (Rozdział III, pkt 4).

Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego, a przyszłe wyniki podlegają opodatkowaniu, które zależy od sytuacji osobistej każdego inwestora i które może ulec zmianie w przyszłości. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej uczestnik powinien wziąć pod uwagę opłaty związane z subfunduszem oraz uwzględnić ewentualne opodatkowanie zysku. Uczestnik musi liczyć się z możliwością straty przynajmniej części wpłaconych środków.

Inwestując w fundusze inwestycyjne uczestnik nabywa jednostki uczestnictwa tych funduszy, a nie aktywa bazowe będące przedmiotem inwestycji samego funduszu.

2024 © Santander Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Spółka Akcyjna. Wszelkie prawa zastrzeżone. Nazwa Santander i logo „płomień” są zarejestrowanymi znakami towarowymi.

Stan na 03.09.2024 r.