Informacje zawarte na stronie mogą zawierać treści reklamowe, które nie stanowią umowy ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, a także nie zawierają informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnych zapoznaj się z prospektem informacyjnym funduszu zawierającym między innymi pełną listę ryzyk.

Komentarz specjalny - koronawirus

28 kwietnia 2020

Pomimo problemów rynków surowcowych, giełdy mają się dobrze. Oczekiwania co do odmrażania gospodarek i dalszego wsparcia banków centralnych powodują, że na rynkach akcji udaje się utrzymać pozytywne nastroje – zarówno w Polce jak i na świecie.

Na rynku ropy nadal utrzymuje się tendencja spadkowa. Wydaje się, że jest ona spowodowana dużą podażą, i przy ograniczonym popycie oraz przestrzeni magazynowej, trudno jest oczekiwać wzrostu cen. W tej sytuacji mogą pomóc ograniczenia wprowadzone przez OPEC oraz faktyczne, a nie deklaratywne, „odmrożenie” gospodarek.

Dziś także rosną indeksy na warszawskiej giełdzie. Pomaga im fakt, że Komisja Europejska zatwierdziła w większości polski program wsparcia w ramach Tarczy Finansowej. Akceptację uzyskała pomoc o wartości 75 mld zł dla mikrofirm oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zmienność – choć przypuszczalnie znacząco mniejsza niż w marcu - towarzyszyć będzie nam najpewniej jeszcze przez pewien czas. Nie znamy pełnego wpływu pandemii na światową gospodarkę, nie wiemy jak będzie przebiegać otwieranie rynków i czy nie wpłynie ono na wzrost zachorowań. Można jednak postawić tezę, że spora część tej niepewności jest w cenach, a każdy pozytywny sygnał będzie dawał impuls do wzrostów.


Materiał jest prezentowany w celach informacyjnych i nie powinien być wyłączną podstawą podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Wartość aktywów netto niektórych subfunduszy funduszy Santander cechuje się dużą zmiennością ze względu na skład portfela inwestycyjnego. Niektóre subfundusze mogą inwestować więcej niż 35% aktywów w papiery wartościowe emitowane, gwarantowane lub poręczane przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski.

Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej Uczestnik powinien wziąć pod uwagę opłaty związane z subfunduszem oraz uwzględnić ewentualne opodatkowanie zysku. Uczestnik musi liczyć się z możliwością straty przynajmniej części wpłaconych środków.

Dane finansowe subfunduszy, opis czynników ryzyka oraz informacje na temat opłat związanych z uczestnictwem w subfunduszach znajdują się w prospektach informacyjnych oraz tabelach opłat dostępnych w języku polskim na stronie SantanderTFI.pl i u dystrybutorów funduszy.

Niniejszy dokument nie może być kopiowany, cytowany lub rozpowszechniany w jakikolwiek sposób bez uprzedniego pisemnego zezwolenia Santander TFI S.A. Informacje zawarte w dokumencie są dobierane zgodnie z najlepszą wiedzą jego autorów i pochodzą ze źródeł uznawanych za wiarygodne, jakkolwiek autorzy nie gwarantują ich dokładności i kompletności. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji inwestycyjnych podjętych wskutek interpretacji powyższego dokumentu.