Informacje zawarte na stronie mogą zawierać treści reklamowe, które nie stanowią umowy ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, a także nie zawierają informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnych zapoznaj się z prospektem informacyjnym funduszu zawierającym między innymi pełną listę ryzyk.

Komentarz specjalny - koronawirus

22 kwietnia 2020

Dziś wśród inwestorów więcej optymizmu.

Po wczorajszych szokujących informacjach o ujemnych cenach kontraktów na ropę – inwestorzy znów szukają optymistycznych prognoz na przyszłość, dalszego wsparcia gospodarki, dobrych informacji o wygasaniu pandemii. Rynki dziś się zielenią i chociaż wydaje się, że aby przebić niepewność związaną z sytuacją na rynku ropy naftowej potrzebny jest większy pozytywny bodziec związany z pandemią, to jednak i działania rządów i banków centralnych pomagają indeksom piąć się w górę.

A działań tych (lub ich planów) nie brakuje. Amerykański Senat przyjął wczoraj kolejny program pomocowy kierowany do tzw. małego biznesu, oraz szpitali - teraz ustawą zajmie się Izba Reprezentantów. Przedstawiciele EBC rozważają możliwość poluzowania kryteriów dla zabezpieczeń dla udzielanych pożyczek (oznacza to, że dopuszczone mogłyby być papiery z gorszym ratingiem).

Rynek jest także wrażliwy na przecieki i spekulacje związane z jutrzejszym szczytem Unii Europejskiej, gdzie ze strony włoskich i hiszpańskich polityków widać mocne naciski na konkretne programy pomocowe, powraca też wątek dotyczący emisji obligacji.

Każde kolejne działanie rządu czy banku centralnego dla wsparcia gospodarki, powinno być odbierane pozytywnie przez inwestorów – także na polskim rynku, gdzie dziś entuzjazmu nie osłabiły nawet wczorajsze słabe dane na temat sprzedaży detalicznej (w ujęciu rocznym jest to spadek o 7,1%).


Materiał jest prezentowany w celach informacyjnych i nie powinien być wyłączną podstawą podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Wartość aktywów netto niektórych subfunduszy funduszy Santander cechuje się dużą zmiennością ze względu na skład portfela inwestycyjnego. Niektóre subfundusze mogą inwestować więcej niż 35% aktywów w papiery wartościowe emitowane, gwarantowane lub poręczane przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski.

Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej Uczestnik powinien wziąć pod uwagę opłaty związane z subfunduszem oraz uwzględnić ewentualne opodatkowanie zysku. Uczestnik musi liczyć się z możliwością straty przynajmniej części wpłaconych środków.

Dane finansowe subfunduszy, opis czynników ryzyka oraz informacje na temat opłat związanych z uczestnictwem w subfunduszach znajdują się w prospektach informacyjnych oraz tabelach opłat dostępnych w języku polskim na stronie SantanderTFI.pl i u dystrybutorów funduszy.

Niniejszy dokument nie może być kopiowany, cytowany lub rozpowszechniany w jakikolwiek sposób bez uprzedniego pisemnego zezwolenia Santander TFI S.A. Informacje zawarte w dokumencie są dobierane zgodnie z najlepszą wiedzą jego autorów i pochodzą ze źródeł uznawanych za wiarygodne, jakkolwiek autorzy nie gwarantują ich dokładności i kompletności. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji inwestycyjnych podjętych wskutek interpretacji powyższego dokumentu.