Komentarz specjalny: Brexit
Brytyjskie społeczeństwo zagłosowało za opuszczeniem Unii Europejskiej. Co prawda przewaga zwolenników opuszczenia Sojuszu była niewielka (51,9%), a decyzja musi zostać potwierdzona przez parlament, ale jednak wszystko wskazuje na to, że Unia stanie się uboższa o jednego ze swoich członków.
Trzeba pamiętać, że dyskusja na ten temat trwała długo, rynki już ją częściowo wyceniały (w zależności od wyników publikowanych sondaży). Dlatego reakcja jest szybka i mniej gwałtowna niż można się było spodziewać.
Kilka dni temu, na łamach Parkietu Jacek Grel, Zarządzający Funduszami BZ WBK TFI mówił:
„W przypadku decyzji o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej możemy prognozować spadki wszystkich aktywów ryzykownych. Oznacza to największe spadki na funduszach akcji, w mniejszym stopniu spadki na obligacjach. Najmniej ucierpieć powinny fundusze gotówkowe. Powodem spadków jest strach przed nieznanym.”
Ten scenariusz sprawdza się w tej chwili w 100%. W pierwszych godzinach po ogłoszeniu wyników giełdy spadają, inwestorzy wycofują się z ryzykownych aktywów, a waluty uznawane za bezpieczne (CHF, JPY, USD) wyraźnie się wzmacniają. Jak długo potrwa taka sytuacja? Wiele zależy od tego jakie będą reakcje polityków w innych krajach Unii. Sądzimy jednak, że rynki normują się już niedługo. W ostatnich latach polityka ma znacznie większy wpływ na rynki finansowe, niż racjonalne twarde dane ekonomiczne. Ale to oznacza, że efekt, w tym przypadku negatywny, będzie krótkoterminowy.
Średni termin to oswojenie się uczestników rynku z nową rzeczywistością. W dłuższym terminie – czeka nas ustalanie nowych relacji gospodarczych pomiędzy EU i UK i sytuacja się uspokoi. Jedno jest pewne: świat wróci do normy, rynki się uspokoją choć norma ta będzie nieco inna.
Komunikaty, będziemy publikować teraz z większą częstotliwością – by mieli Państwo informacje na bieżąco i cały czas aktualne. Kolejny komunikat przewidujemy w poniedziałek – chyba, że nastąpią zmiany – zostaną o nich Państwo bezzwłocznie poinformowani.