Dokumenty korporacyjne

Adekwatność kapitałowa

Generalny kodeks postępowania

Santander Bank Polska S.A. stosuje standardy etyczne spisane w Generalnym Kodeksie Postępowania. Nowy Kodeks reguluje podstawowe normy zachowań i stanowi istotny element kultury organizacyjnej. Bank przy podejmowaniu decyzji biznesowych, kieruje się nie tylko wymogami prawa, oczekiwaniem regulatorów, ale także przyjętymi standardami etycznymi.

Zgłaszanie naruszeń

Santander Bank Polska S.A informuje, że zgodnie z ustawą o ochronie sygnalistów z dnia 14 czerwca 2024 r. ustala się następujące sposoby przekazywania przez Sygnalistów zgłoszeń dotyczących naruszeń prawa uzyskanych w kontekście związanym z pracą w zakresie określonym przez wyżej wymienioną ustawę oraz Procedurą zgłoszeń wewnętrznych (ochrona sygnalistów):

  1. skrzynka mailowa sygnalista@santander.pl
  2. list przesłany pocztą tradycyjną do komórki ds. zgodności na adres: Komórka ds. zgodności, ul. Kolorowa 10, 60-198 Poznań, z dopiskiem „ETYKA - POUFNE”,
  3. list wysłany pocztą tradycyjną do Członka Zarządu zarządzającego Pionem Zgodności i Przeciwdziałania Przestępczości Finansowej (zgłoszenia dotyczące pracownika komórki ds. zgodności) lub Przewodniczącego Rady Nadzorczej (zgłoszenie dotyczące Prezesa lub Członka Zarządu) - na adres: al. Jana Pawła II 17; 00-854 Warszawa, z dopiskiem „DO RĄK WŁASNYCH - ETYKA - POUFNE”,

Sygnalistami, czyli osobami uprawnionymi do zgłaszania naruszeń w trybie ustawy są w szczególności: pracownicy, w tym tymczasowi; osoby świadczące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej; przedsiębiorcy; prokurenci; akcjonariusze lub wspólnicy; członkowie organu Banku; osoby świadczące pracę pod nadzorem i kierownictwem wykonawcy, podwykonawcy lub dostawcy; stażyści; wolontariusze; osoby uczestniczące w rekrutacji.

Przez naruszenia prawa rozumie się działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mające na celu obejście prawa, dotyczące:

  1. korupcji;
  2. zamówień publicznych;
  3. usług, produktów i rynków finansowych;
  4. przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu;
  5. bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami;
  6. bezpieczeństwa transportu;
  7. ochrony środowiska;
  8. ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego;
  9. bezpieczeństwa żywności i pasz;
  10. zdrowia i dobrostanu zwierząt;
  11. zdrowia publicznego;
  12. ochrony konsumentów;
  13. ochrony prywatności i danych osobowych;
  14. bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych;
  15. interesów finansowych Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, jednostki samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej;
  16. rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w tym publicznoprawnych zasad konkurencji i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych;
  17. konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela – występujące w stosunkach jednostki z organami władzy publicznej i niezwiązane z dziedzinami wskazanymi w pkt 1)-16).

Szczegółowe informacje znajdują się w Procedurze zgłoszeń wewnętrznych (ochrona sygnalisty).
 

 


Po wejściu w życie ustawy o ochronie sygnalistów dla podmiotów publicznych, zostaną wskazane kanały właściwe dla zgłoszeń zewnętrznych.

 

Niezależnie od Procedury zgłoszeń wewnętrznych (ochrona sygnalisty), Bank udostępnia dostawcom i klientom kanał informowania o naruszeniach prawa, regulacji wewnętrznych i standardów etycznych, innych niż reklamacje: skrzynka mailowa:etyka@santander.pl.
(w przypadku reklamacji, czyli zastrzeżeń dotyczących usług świadczonych przez Bank, właściwe są kanały wskazane pod linkiem: Reklamacje dla Klientów Indywidualnych - Santander)

 

Kodeks etyki bankowej

Informacja o transakcjach z podmiotami powiązanymi

Santander Bank Polska S.A. informuje, że od dnia wejścia w życie przepisów Rozdziału 4b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, nie zawarł transakcji istotnej z podmiotem powiązanym, o której mowa we wskazanych wyżej przepisach podlegającej obowiązkowi informacyjnemu zgodnie z art. 90i w/w ustawy.