2 listopada 2023 roku subfundusz Santander Strategia Stabilna zmienił się w Santander Prestiż Prosperity, który inwestuje do 100% wartości aktywów subfunduszu w tytuły uczestnictwa subfunduszu Santander Prosperity wydzielonego w ramach Santander SICAV. Zmiana polityki inwestycyjnej stwarza klientom kolejną możliwość inwestowania w produkt oparty na filozofii ESG.
Santander Prestiż Prosperity to jedno z wciąż niewielu rozwiązań na europejskim rynku potocznie nazywanych „ciemnozielonymi”(zgodnych z art. 9 rozporządzenia SFDR*), czyli takich które nie tylko promują aspekt środowiskowy lub społeczny, ale wręcz przyjmujących zrównoważone inwestycje jako swój cel inwestycyjny.
Santander Prosperity jest globalnym, wielotematycznym subfunduszem akcyjnym skupiającym się na długoterminowym wzroście i dochodowych inwestycjach, które przyczyniają się do poprawy naszego dobrobytu jako społeczeństwa.
* rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych
Jaki jest nowy subfundusz?
innowacyjny
zyskowny
zaangażowany społecznie
W tym subfunduszu zrównoważone inwestycje realizuje się na 3 sposoby:
* Aby firma spełniała warunki, przynajmniej 30% jej przychodów musi pochodzić z aktywności powiązanych z SDG, jakkolwiek fundusz może również inwestować w inne firmy, które w opinii zarządzającego inwestycją, wnoszą znaczący i wyróżniający się wkład w rozwiązywanie głównych wyzwań społecznych.
Santander Prosperity inwestuje w spółki, których działalność koncentruje się na
3 podstawowych obszarach:
ochrona zdrowia i well-being
Coraz bardziej długowieczne społeczeństwo, postęp technologiczny i potrzeba dostarczania wysokiej jakości usług leków w rozsądnych cenach to niektóre z przyczyn rewolucji w sektorze opieki zdrowotnej i wzrostu firm zajmujących się zapewnieniem ochrony zdrowia i well-being.
9,9% to szacowany roczny wzrost sektora well-being do 2025 r .*
*Global Wellness Institute
żywność i odżywianie
Wzrost liczby ludności i zmiana klimatu wpływają zarówno na popyt na żywność, jak i na wydajność produkcji. Przemysł spożywczy jako całość musi zostać przekształcony, aby w sposób zrównoważony sprostać rosnącym potrzebom.
Przewidywany jest 70% wzrost popytu na żywność do 2050 roku .*
* Oliver Wyman
edukacja i przeciwdziałanie finansowemu wykluczeniu
Rosnąca klasa średnia i przyspieszenie technologiczne podczas pandemii spowodowały powstanie przemysłu, który nie tylko rośnie, ale ewoluuje. Jest to również jeden z tematów najbardziej bezpośrednio związanych z Celami Zrównoważonego Rozwoju, ponieważ ma większy wpływ na społeczeństwo.
Liczba płatności elektronicznych na świecie potroi się do 2030 roku, osiągając liczbę 3 bilionów transakcji .*
* PWC. Payments 2025 & beyond
Skrót polityki inwestycyjnej
Santander Prestiż Prosperity inwestuje do 100% wartości aktywów subfunduszu w tytuły uczestnictwa subfunduszu Santander Prosperity wydzielonego w ramach Santander SICAV otwartego funduszu inwestycyjnego o zmiennym kapitale z siedzibą w Luksemburgu.
Santander Prosperity uwzględnia kryteria ESG w procesie inwestycyjnym. Fundusz źródłowy inwestuje większość swoich aktywów bezpośrednio w akcje spełniające kryteria zrównoważonego rozwoju*.
Intencją zarządzającego jest utrzymanie stałego, wysokiego zaangażowania w tytuły uczestnictwa ww. subfunduszu w przedziale od 80% do 100% aktywów.
Subfundusz, co do zasady, zabezpiecza ekspozycję walutową. Szczegółowy opis polityki inwestycyjnej subfunduszu określać będzie statut funduszu Santander Prestiż SFIO. Pełen opis planowanych zmian znajduje się w komunikacie.
*spółki, które co najmniej 30% swoich przychodów osiągają z działalności związanej z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDGs), chociaż fundusz może inwestować również w inne spółki, które w opinii zarządzających wnoszą znaczący i wyróżniający wkład w rozwiązywanie głównych wyzwań społecznych.
Materiał jest prezentowany w celach marketingowych, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Materiał nie powinien być wyłączną podstawą podejmowania decyzji inwestycyjnych.
Korzyściom wynikającym z inwestowania w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka. Opis czynników ryzyka, dane finansowe oraz informacje na temat opłat znajdują się w prospektach informacyjnych, dokumentach zawierających kluczowe informacje oraz tabelach opłat dostępnych w języku polskim na Santander.pl/TFI/dokumenty i u dystrybutorów funduszy Santander. Streszczenie praw inwestorów znajduje się w prospekcie informacyjnym (Rozdział III, pkt 4).
Subfundusz nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego, a przyszłe wyniki podlegają opodatkowaniu, które zależy od sytuacji osobistej każdego inwestora i które może ulec zmianie w przyszłości. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej uczestnik powinien wziąć pod uwagę opłaty związane z subfunduszem oraz uwzględnić ewentualne opodatkowanie zysku. Uczestnik musi liczyć się z możliwością straty przynajmniej części wpłaconych środków.
Inwestując w fundusze inwestycyjne uczestnik nabywa jednostki uczestnictwa tych funduszy, a nie aktywa bazowe będące przedmiotem inwestycji samego funduszu.
Wartość aktywów netto subfunduszu Santander Prestiż Prosperity może cechować się dużą zmiennością ze względu na skład portfela inwestycyjnego.