Od jakiegoś czasu na polskim rynku działają podmioty, tzw. “pośrednicy”, którzy wyszukują klientów firm leasingowych z dobrą historią kredytową. Proponują im, aby zaangażowali się w pozornie zyskowny biznes, który polega na oddaniu w najem leasingowanego samochodu.
Na czym to polega
Najczęściej firmą, która bierze taki samochód w najem od klienta firmy leasingowej, jest podmiot lub wypożyczalnia zagraniczna, np. francuska, hiszpańska czy też z innych krajów. Tacy pośrednicy obiecują klientowi łatwy zarobek. Nie informują go jednak o ogromnym ryzyku jakie się z tym wiąże, a tym bardziej o tym, że takie działanie klienta jest bezprawne i stanowi, lub może stanowić, poważne naruszenie umowy leasingu.
Po co te samochody są wynajmowane: najczęściej uczestniczą w nielegalnych wyścigach, są wykorzystywane przez dilerów narkotyków lub w innym nielegalnym celu.
Wiele przypadków wskazuje na to, że taki najem kończy się całkowitym zniszczeniem lub utratą samochodu i w efekcie nie wraca on do klienta.
Jakie są konsekwencje
Konsekwencje takiego wynajmu dla klienta firmy leasingowej są wyjątkowo dotkliwe. Zakłady ubezpieczeń z reguły odmawiają pokrycia szkód w takich samochodach i wypłaty odszkodowania. Z kolei firma leasingowa:
- rozwiązuje umowę,
- żąda zwrotu pojazdu (którego klient nie może przecież zwrócić),
- a po rozliczeniu umowy - żąda od klienta pokrycia kwot z rozliczenia.
W większości przypadków proceder ten dotyczy drogich luksusowych samochodów, tym samym klient zostaje z kłopotami i ogromnym długiem, którego spłaty domaga się leasingodawca.
Zobacz jak wyglądają samochody:
Pamiętaj! To Ty ponosisz konsekwencje działania podmiotów, którym oddajesz samochód i to na Ciebie spadnie konieczność spłaty zniszczonego samochodu.
Jak to działa
- Zgłasza się do Ciebie pośrednik, który proponuje Ci udział w zysku z wynajmu leasingowanego samochodu, najczęściej do klientów zagranicznych (np. Francja, Hiszpania, kraje Beneluxu, ale nie tylko).
- Przekonuje Cię, że możemy nie wyrazić zgody na oddanie pojazdu do używania innej osobie, dlatego lepiej jest nas nie informować o tym, że samochód zostanie wynajęty.
- Możesz dostać do podpisania z pośrednikiem umowę i przez kilka miesięcy otrzymujesz ustaloną kwotę. Niestety później najczęściej pieniądze przestają wpływać, a kontakt z pośrednikiem urywa się.
- Pośrednik od razu po oddaniu przez Ciebie samochodu przekazuje go do wypożyczalni, która często działa niezgodnie z prawem lub używa samochodu do działań niezgodnych z prawem (nielegalne wyścigi, handel narkotykami itp).
- Samochód użytkowany jest najczęściej w sposób ekstremalny - szkody całkowite, jak np. spalenie zdarzają się stosunkowo często.
- W przypadku, gdy zagraniczna policja informuje nas o zatrzymaniu samochodu i konieczności jego odbioru z zagranicznego parkingu, to Ty ponosisz wysokie koszty transportu z zagranicy.
- O tym, co działo się z samochodem, dowiadujesz się często dopiero od nas. Znane nam są przypadki, że nie można było odebrać samochodu od użytkownika lub wypożyczalni, z grożeniem lub zastraszaniem klientów włącznie.
- Nie akceptujemy takich zasad korzystania z oddanego w leasing samochodu, więc w efekcie umowa, którą podpisałeś z firmą leasingową zostaje rozwiązana, a Ty zobowiązany jesteś zapłacić pełną kwotę z umowy wraz z wszystkimi kosztami dodatkowymi.
- Zgłoszone przez Ciebie szkody najczęściej kończą się odmową wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela. Przyczyną odmowy bywa przywłaszczenie samochodu przez osoby trzecie, użytkowanie pojazdu w nielegalnych lub związanych z przestępstwem celach, niezachowanie odpowiedniej ostrożności.
- W efekcie zostajesz bez samochodu, z wysokim zobowiązaniem do zapłaty.
Zapoznaj się z zasadami dotyczącymi korzystania z przedmiotu
- Używanie przedmiotu przez Twoich pracowników oraz domowników jest zgodne z umową i nie wymaga uzyskania odrębnej zgody.
- Nie wyrażamy zgody na:
- przekazanie przedmiotu do wypożyczalni, zarówno polskiej, jak i zagranicznej (zakaz ten nie dotyczy wypożyczalni prowadzonej przez Ciebie w Polsce w ramach działalności gospodarczej)
- dalsze przekazywanie przedmiotu przez osoby trzecie do używania innym podmiotom
- oddanie przedmiotu do używania osobom lub podmiotom, które są objęte polskimi lub międzynarodowymi sankcjami lub środkami ograniczającymi
Masz obowiązek sprawdzić i wykonać zalecenia, które wynikają z umowy ubezpieczenia, przewidziane na wypadek oddania przedmiotu do używania osobie trzeciej!
- nie oddawaj w najem lub do używania leasingowanego samochodu osobom trzecim bez naszej zgody, nawet jeśli otrzymasz z pozoru legalnie wyglądającą umowę najmu pojazdu; nie daj się skusić obietnicami pozornie wysokich zysków z takiego najmu,
- poinformuj nas niezwłocznie, jeśli już otrzymałeś taką ofertę najmu, rozważymy czy wymaga to zgłoszenia organom ścigania; sam też możesz złożyć zawiadomienie na policję, jeśli uważasz że sprawa wygląda podejrzanie
- przekazanie samochodu do używania osobom trzecim bez naszej zgody stanowi istotne naruszenie umowy leasingu i jest podstawą do jej rozwiązania w trybie natychmiastowym,
- oszuści mogą być zainteresowani samochodami które są finansowane leasingiem, ale nie tylko; mogą być zainteresowani samochodami które używasz na podstawie umowy najmu lub też na który zaciągnąłeś pożyczkę
Artykuły dotyczące tematu
Auto Świat: Zagraniczna młodzież bawi się na koszt Polaków. "Samochody są nie do odzyskania"
Rzeczpospolita: Firmy leasingowe ostrzegają przed nowym sposobem działania przestępców