Szukaj na stronie

Aplikacja Inwestor mobile, szybki i bezpieczny dostęp do rachunku inwestycyjnego

Oświadczenia

Ogólne zastrzeżenia prawne

Ogólne zastrzeżenia prawne - dla opracowań opublikowanych przed 7 grudnia 2020 r.

Ogólne zastrzeżenia prawne
DOTYCZĄCE CHARAKTERU PUBLIKOWANYCH OPRACOWAŃ ORAZ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA ICH SPORZĄDZENIE, TREŚĆ I UDOSTĘPNIANIE

Niniejszy dokument dotyczy wszystkich materiałów analizy technicznej (dalej „Opracowań”) publikowanych przez Santander Biuro Maklerskie: Atrakcja Dnia (ATrakcje dnia), Zagraniczna okazja dnia, Raport surowcowy, Tydzień na GPW, Tydzień na giełdach zagranicznych, Analiza futures, Analiza futures średnioterminowa, Analizy indeksów, Analizy wideo.

Wszystkie poglądy wyrażone w każdym z Opracowań dokładnie odzwierciedlają osobiste poglądy Analityka z Biura Doradztwa i e-Biznesu w Santander Biuro Maklerskie, będącego odrębną jednostką organizacyjną Santander Bank Polska S.A. z siedzibą w Warszawie („Santander Bank Polska”), który jest wskazany jako autor raportu. Działalność Santander Biuro Maklerskie podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie. Santander Biuro Maklerskie jest podmiotem podlegającym przepisom Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o nadzorze nad rynkiem kapitałowym.
Opracowania są adresowane do Klientów Santander Biuro Maklerskie uprawnionych do otrzymywania rekomendacji na podstawie umów o świadczenie usług.
Santander Bank Polska przysługują prawa autorskie do prezentowanych opracowań. Powielanie bądź publikowanie któregokolwiek Opracowania lub jego części bez pisemnej zgody Santander Bank Polska jest zabronione.
W Santander Bank Polska implementowane są regulacje wewnętrzne, które mają na celu zapobieganie konfliktom interesów dotyczących rekomendacji. Ustanowiono bariery fizyczne, bariery logiczne oraz zasady ochrony dokumentacji w wymiarze adekwatnym do rodzaju prowadzonej przez Santander Bank Polska działalności. Poza tym Santander Bank Polska wprowadził szereg obowiązków oraz obostrzeń, dotyczących ochrony przepływu informacji poufnych pomiędzy poszczególnymi jednostkami organizacyjnymi. Santander Biuro Maklerskie nie jest obowiązane do zapewnienia, czy instrumenty finansowe, do których odnoszą się publikowane Opracowania, są odpowiednie dla danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora właściwe, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym. Żaden z zapisów zawartych w Opracowaniach nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej ani podatkowej, ani też nie jest wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja lub strategia jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora.
Opracowania są aktualne na moment ich sporządzenia i mogą zmienić się w czasie. Santander Biuro Maklerskie mogło wydać w przeszłości lub może wydać w przyszłości inne dokumenty, przedstawiające inne wnioski, niespójne z przedstawionymi w danym Opracowaniu. Takie Opracowania mogą odzwierciedlać różne założenia, punkty widzenia oraz metody analityczne przyjęte przez przygotowujących je analityków. Santander Biuro Maklerskie nie jest zobowiązane do zapewnienia, iż wszystkie Opracowania przygotowywane przez Santander Biuro Maklerskie będą podawane do wiadomości adresatów każdego pojedynczego Opracowania. Santander Biuro Maklerskie informuje, że trafność rekomendacji zawartych we wcześniejszych Opracowaniach nie jest gwarancją ich trafności w przyszłości.
Za wyjątkiem wynagrodzenia ze strony Santander Biuro Maklerskie, Analitycy nie przyjmują innej formy wynagrodzenia za sporządzane Opracowania. Wynagrodzenie otrzymywane przez osoby sporządzające Opracowania może być w sposób pośredni zależne od wyników finansowych uzyskiwanych w ramach transakcji z zakresu bankowości inwestycyjnej, dotyczących instrumentów finansowych emitowanych przez Emitenta, dokonywanych przez Santander Bank Polska lub podmioty z nim powiązane.
Informacje i opinie zawarte w Opracowaniach zostały zebrane lub opracowane przez Santander Biuro Maklerskie ze źródeł uznawanych za wiarygodne, w tym: GPW, PAP, Reuters, Bloomberg, EPFR, GUS, NBP, Santander Biuro Maklerskie, investing.com, etf.com, stooq.pl, prasa finansowa, inne internetowe serwisy finansowo-ekonomiczne, przy zachowaniu należytej staranności, jednak Santander Biuro Maklerskie nie może zapewnić ich dokładności oraz kompletności. Inwestor będzie odpowiedzialny za przeprowadzenie na własną rękę badań oraz analiz informacji zawartych w niniejszym dokumencie i za ocenę zalet oraz ryzyka związanego z instrumentami finansowymi będącymi przedmiotem danego Opracowania. Informacje i opinie zawarte w danym Opracowaniu mogą się zmienić bez konieczności poinformowania o tym fakcie.
Santander Biuro Maklerskie nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione przez klienta na skutek decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie rekomendacji udzielonych przez Santander Biuro Maklerskie, o ile przy ich udzielaniu zostały zachowane należyta staranność i rzetelność.
Żadne z Opracowań, ani też żadne z postanowień w nich zawartych nie może stanowić podstawy do zawarcia umowy lub powstania zobowiązania. Opracowania publikowane są dla Klientów wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być kopiowane lub przekazywane osobom trzecim. W szczególności, ani żadne z Opracowań, ani ich kopie nie mogą zostać rozpowszechnione, publikowane oraz dystrybuowane bezpośrednio ani pośrednio, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, Australii, Kanadzie, Japonii. Rozpowszechnianie, publikowanie oraz dystrybuowanie bezpośrednio lub pośrednio w tych państwach lub wśród obywateli tych państw lub osób w nich przebywających może stanowić naruszenie prawa lub regulacji dotyczących instrumentów finansowych obowiązujących w tych krajach. Rozpowszechnianie, publikowanie oraz dystrybuowanie któregokolwiek z Opracowań na terytorium innych państw może być ograniczone przez odpowiednie przepisy prawa i regulacje. Osoby udostępniające lub rozpowszechniające ten dokument są obowiązane znać te ograniczenia i ich przestrzegać. W Wielkiej Brytanii Opracowania mogą być jedynie rozpowszechniane wśród osób, które posiadają profesjonalną wiedzę w zakresie inwestowania zgodnie z odpowiednimi regulacjami. Opinii zawartych w Opracowaniach nie należy traktować jako autoryzowanych lub zatwierdzonych przez emitenta. Zawarte w nich opinie są wyłącznie opiniami Santander Biuro Maklerskie. Santander Biuro Maklerskie informuje, iż inwestowanie środków w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Santander Biuro Maklerskie zwraca uwagę, iż na cenę instrumentów finansowych ma wpływ wiele różnych czynników, które są lub mogą być niezależne od emitenta i wyników jego działalności. Można do nich zaliczyć m. in. zmieniające się warunki ekonomiczne, prawne, polityczne i podatkowe. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w dokumencie Informacje o instrumentach finansowych i ryzyku. Decyzje inwestycyjne w zakresie instrumentów finansowych powinny być podejmowane wyłącznie na podstawie prospektu, oferty lub innych powszechnie dostępnych dokumentów i materiałów opublikowanych zgodnie z obowiązującymi przepisami polskiego prawa.

Metody analityczne terminologia fachowa

Metody analityczne Terminologia fachowa - dla opracowań opublikowanych przed 7 grudnia 2020 r.

Przy sporządzaniu opracowań analizy technicznej (dalej: „Opracowań”) Santander Biuro Maklerskie korzystało z jednej lub kilku następujących metod analitycznych:
1. Techniki Fibonacciego,
2. Analizy oparte na technice: Andrews Pitchfork,
3. Teoria fal Elliott’a,
4. Klasyczne narzędzia analizy technicznej.

Techniki Fibonacciego bazujące na ciągu liczb Fibonacciego służą do określania optymalnych momentów inicjowania transakcji giełdowych. Przy wykorzystaniu tych technik konstruuje się strefy cenowe na wykresach, w których istnieje duże prawdopodobieństwo występowania ważnych punktów zwrotnych. Mocnymi stronami tej metody są: łatwe do konstruowania obszary cenowe na wykresach, w których często dochodzi do formowania się istotnych dołków i szczytów, generowanie przejrzystych sygnałów kupna/sprzedaży po przekroczeniu danej strefy cenowej, łatwość ustawiania zleceń zabezpieczających - pod bądź nad - określoną strefą cenową Fibonacciego. Do wad tej metody należy zaliczyć: zmniejszoną efektywność w okresach niższej płynności rynków finansowych, skłonność rynku do naruszeń stref cenowych Fibonacciego oraz związane z tym generowanie błędnych sygnałów transakcyjnych w okresach występowania gwałtownych i emocjonalnych ruchów cenowych, charakterystyczny dla wszystkich metod opartych na analizie technicznej czynnik subiektywnej oceny rynku i doświadczenia analityka.
Technika: Andrews Pitchfork bazuje na trzech liniach wytyczanych z określonych punktów zaczepienia na wykresie. Została opracowana przez Alana Andrewsa i jest obecnie powszechnie używana przez analityków technicznych i inwestorów giełdowych. Mocnymi stronami tej metody są: łatwość konstruowania, przejrzystość odnośnie generowania sygnałów transakcyjnych, częste „respektowanie” linii przez płynne instrumenty finansowe. Do wad tej metody należy zaliczyć: subiektywność w doborze punktów zaczepienia, naruszenia linii skutkujące błędnymi wskazaniami inwestycyjnymi (zwłaszcza w okresach gwałtownych wahań cenowych).
Teoria fal Elliotta zakłada, że ceny poruszają się w określonych układach falowych, które są determinowane przez emocje, które wpływają na każdego inwestora, a tym samym na cały rynek. Ta technika analizy wykresów opisuje wszystkie możliwe scenariusze zachowania się ceny, pokazując dokładny obraz rynku, dzięki czemu można zidentyfikować trendy długoterminowe, średnioterminowe, jak i krótkoterminowe. Do mocnych stron tej metody analitycznej należy zaliczyć: możliwość precyzyjnego określenia momentu otwarcia pozycji, łatwość wyznaczania zlecenia zabezpieczającego (poziom negujący dany układ falowy), łatwość wyznaczenia miejsca realizacji zysku (na podstawie projekcji falowych). Do wad tej metody należy zaliczyć: zmniejszoną efektywność w okresach niższej płynności rynków finansowych, mnogość scenariuszy falowych (warianty alternatywne), które mogą utrudniać właściwą identyfikację bieżącego układu cenowego oraz czynnik subiektywnej oceny rynku i doświadczenia analityka. Szczegółowy opis Teorii fal Elliotta znajduje się na stronie internetowej Santander Biuro Maklerskie.
Klasyczne narzędzia analizy technicznej:
a. Analiza trendu,
b. Analiza formacji,
c. Średnie kroczące.
Podstawowym narzędziem jest wykorzystanie pojęcia trendu. Analityk sporządzający materiał przyjmuje rozumienie trendu jako sekwencji coraz wyższych lokalnych minimów, po których walor osiąga nowe maksima w przypadku trendu wzrostowego. W przypadku trendu spadkowego kolejne szczyty wyznaczane są na coraz niższych poziomach, a następujące po nich spadki osiągają nowe minima. O trendzie bocznym czy też konsolidacji można mówić w momencie, gdy ceny przemieszczają się w ograniczonym zakresie zmienności. W procesie analizy, wykorzystywane są też średnie ruchome (proste arytmetyczne), nieprzesunięte zazwyczaj z 50 i 200 okresów oraz formacje cenowe zarówno kontynuacji jak i odwrócenia trendu. Szczegółowy opis narzędzi analizy technicznej znajduje się na publicznie dostępnych portalach internetowych takich jak np.: https://pl.wikipedia.org/wiki/Analiza_techniczna
Żadna z metod analitycznych wykorzystanych do przygotowania Opracowania nie jest techniką wyceny. Wszystkie wykorzystane metody bazują na analizie technicznej i nie odnoszą się do wartości wewnętrznej instrumentu finansowego. Analizy są sporządzone w oparciu o subiektywne interpretacje wykresów, przy czym nie są brane pod uwagę aspekty natury fundamentalnej, informacje z rynku itp. Wyjaśnienia terminologii fachowej użytej w Opracowaniu:
CIĄG FIBONACCIEGO: to liczby naturalne tworzące ciąg o takiej własności, że kolejny wyraz (z wyjątkiem dwóch pierwszych) jest sumą dwóch poprzednich. Początkowe wartości tego ciągu to: 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89.........
TECHNIKI FIBONACCIEGO: to metody analityczne bazujące na ciągu liczb Fibonacciego, których używa się do konstruowania wsparć i oporów na wykresach płynnych instrumentów finansowych. Przy tego typu konstrukcjach wykorzystuje się zależności matematyczne istniejące pomiędzy określonymi ruchami cenowymi, dające wyrazić się przy pomocy szerokiej palety współczynników Fibonacciego.
METODA ANALITYCZNA ANDREWS PITCHFORK: została opracowana przez Alana Andrewsa i wykorzystuje w swym podstawowym założeniu trzy linie. Punktami ich zaczepienia na wykresach cenowych są ściśle określone miejsca (zazwyczaj istotne szczyty bądź dołki). Przy dokonywaniu transakcji wykorzystuje się przebicia bądź naruszenia linii Pitchforka. Wyróżniamy dwa główne typy struktur falowych: impuls (1-2-3-4-5) i korektę (A-B-C), które razem tworzą podstawowy układ falowy. Impuls zawsze zbudowany jest z pięciu fal, przy czym fale 1, 3 oraz 5 poruszają się w głównym kierunku ruchu (ruch wzrostowy w przypadku impulsu wzrostowego lub ruch spadkowy w przypadku impulsu spadkowego), natomiast fale 2 i 4 są „zakłóceniami”, które poruszają się w kierunku przeciwnym do głównego ruchu (w przypadku korekty główny ruch dotyczy fal A i C, a „zakłóceniem” jest fala B). Fale zgodne z głównym ruchem dzielą się na pięć podfal (1-3-5-A-C), z kolei „zakłócenia” zbudowane są z trzech podfal (A-B-C). W opracowaniach zastosowano system oznaczania fal, który może się różnić od sposobu zaprezentowanego w książce Roberta Prechtera: „Elliott wave principle: key to market behavior”, co ma swoje uzasadnienie w czytelności analiz i łatwości nanoszenia oznaczeń falowych w programach do analizy technicznej (np. Amibroker) . Stopnie fal (w kolejności od najwyższego, do najniższego) przyjęto w sposób zaprezentowany poniżej.
Dla impulsu: I-II-III-IV-V - 1-2-3-4-5; (1)-(2)-(3)-(4)-(5); i-ii-iii-iv-v; (i)-(ii)-(iii)-(iv)-(v); [i]-[ii]-[iii]-[iv]-[v]; Dla korekty: A-B-C; a-b-c; (a)-(b)-(c); [a]-[b]-[c].
Ze względu na konieczność zapewnienia czytelności analizy (prezentowanego wykresu), niektóre stopnie fal (np. (1)-(2)-(3)-(4)-(5) lub A-B-C) mogą zostać pominięte. Co więcej, mogą zostać zastosowane wyróżnienia kolorystyczne, które mają ułatwić identyfikację struktur falowych. Poszczególne fale w trójkącie (a-b-c-d-e) mogą być oznaczone kolorem niebieskim, poszczególne fale klina (kończącego lub wprowadzającego) mogą być oznaczone kolorem pomarańczowym, zaś układy falowe wyższego stopnia mogą być oznaczone kolorem brązowym.
Opór (tzw. sufit) - poziom gdzie pojawia się podaż, czyli potencjalnie wzrost może się zakończyć. Zazwyczaj opory wynikają z wcześniejszych ekstremów cenowych, średnich kroczących czy też zniesienia wcześniejszego ruchu cenowego. Pokonanie oporu ma pozytywne przesłanie - otwiera drogę do dalszej aprecjacji.
Poziom wsparcia, obrony (tzw. podłoga) - poziom gdzie spadki winny się kończyć i z tego poziomu winny zostać zainicjowane wzrosty. Wsparcia wynikają również z wcześniejszych dołków, średniej ruchomej czy też zniesienia wcześniejszego ruchu cenowego.
Poza wymienionymi metodami, Santander Biuro Maklerskie może korzystać również z innych, powszechnie używanych metod analizy technicznej.

AD, Wideo: GPW

Zastrzeżenia dla opracowań AD, Wideo: GPW - opublikowanych przed 7 grudnia 2020 r.

ZASTRZEŻENIA DOTYCZĄCE CHARAKTERU OPRACOWAŃ ORAZ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA ICH SPORZĄDZENIE, TREŚĆ I UDOSTĘPNIANIE

Niniejszy dokument dotyczy następujących opracowań analitycznych (dalej „Opracowań”) publikowanych przez Santander Biuro Maklerskie: ATrakcje dnia, Tydzień na GPW.

Definicje rekomendacji:
W opracowaniach analizy technicznej Santander Biuro Maklerskie nie stosuje bezpośrednich zaleceń inwestycyjnych (kup / sprzedaj / trzymaj; lub równoważnych), a wszelkie opinie i elementy oceny analityków są zawarte w samym opracowaniu, w formie opisowej. Okres ważności Opracowań, których dotyczy niniejszy dokument wynosi maksymalnie 30 dni, przy czym publikacja nowego opracowania dla danego instrumentu finansowego oznacza, że opracowanie poprzednio wydane traci ważność. Ze względu na krótki horyzont czasowy Opracowań, Santander Biuro Maklerskie nie zakłada ich regularnych aktualizacji. W opinii Santander Biuro Maklerskie, Opracowania są sporządzane z zachowaniem należytej staranności i z wykluczeniem jakiegokolwiek konfliktu interesów, który mógłby wpłynąć na ich treść. Santander Biuro Maklerskie nie ma obowiązku podejmowania jakichkolwiek działań, które miałyby spowodować, że instrumenty finansowe, będące przedmiotem Opracowań będą wycenione przez rynek zgodnie z wyceną zawartą w tych Opracowaniach. Różne Opracowania i materiały analityczne wydawane przez Santander Biuro Maklerskie mogą równocześnie odnosić się do tego samego instrumentu finansowego ale przedstawiać rozbieżne wnioski. Każde Opracowanie należy traktować indywidualnie, w szczególności ze względu na fakt, że każde z nich może odnosić się do innych założeń oraz horyzontów czasowych. Data i godzina na pierwszej stronie danego Opracowania wskazuje termin zakończenia jego sporządzenia oraz pierwszej publikacji. Wszystkie ceny instrumentów finansowych, które zostały wymienione w danym Opracowaniu odpowiadają kursom, z dnia, w którym przygotowano Opracowanie, chyba, że w Opracowaniu wskazano inaczej. UWAŻA SIĘ, ŻE KAŻDY KTO PRZYJMUJE LUB WYRAŻA ZGODĘ NA PRZEKAZANIE MU NINIEJSZEGO DOKUMENTU, WYRAŻA ZGODĘ NA TREŚĆ POWYŻSZYCH ZASTRZEŻEŃ.

UJAWNIENIA

W ciągu ostatnich 12 miesięcy Santander Bank Polska był menedżerem wiodącym lub współkierującym w ofercie publicznej dotyczącej instrumentów finansowych emitowanych przez: Cyfrowy Polsat SA, KGHM Polska Miedź SA, Kruk SA, Murapol SA, Polenergia SA.

Santander Biuro Maklerskie pełni rolę animatora rynku / dostawcy płynności, dla instrumentów finansowych emitowanych przez: 11 BIT SA, Alior Bank SA, Allegro EU SA, Amrest Holdings SE, ASBIS Enterprises Plc , Asseco Business Solutions SA, Asseco Poland SA, Astarta Holding NV, Auto Partner SA, Bank Handlowy w Warszawie SA, Bank Millennium SA, Bank Ochrony Środowiska SA, Bank Polska Kasa Opieki SA, Benefit Systems SA, BNP Paribas Bank Polska SA, Budimex SA, Bumech SA, CCC SA, CD Projekt SA, Celon Pharma SA, CI Games SA, Cognor Holding SA, Comarch SA, Cyber Folks SA, Cyfrowy Polsat SA, Datawalk SA, Decora SA, Develia SA, Dino Polska SA, Dom Development SA, Enea SA, Enter Air SA, Erbud SA, Eurocash SA, Fabryki  Mebli FORTE SA, Giełda Papierów Wartościowych SA, GreenX Metals Ltd., Grenevia SA, Grupa Azoty SA, Grupa Kęty SA, Grupa Pracuj SA, Huuuge Inc., ING Bank Śląski SA, Inter Cars SA, Jastrzębska Spółka Węglowa SA, KGHM Polska Miedź SA, Kruk SA, LPP SA, Lubawa SA, Lubelski Węgiel Bogdanka SA, Mabion SA, Mangata Holding SA, mBank SA, Mercator Medical SA, Mirbud SA, ML System SA, Mostostal Zabrze SA, Murapol SA, Neuca SA, Orange Polska SA, Orlen SA, Pepco Group NV, PGE Polska Grupa Energetyczna SA, PKP Cargo SA, Polenergia SA, Polimex-Mostostal SA, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA, Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA, Rainbow Tours SA, Rafako SA, Ryvu Therapeutics SA, Selvita SA, Sunex SA, Synektik SA, Synthaverse SA, Tauron Polska Energia SA, Ten Square Games SA, Text SA, Wirtualna Polska SA, X-Trade Brokers Dom Maklerski SA, Zespół Elektrociepłowni Wroclawskich Kogeneracja SA, Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA, na zasadach określonych w Regulaminie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. (GPW) i z tego tytułu posiada instrumenty finansowe emitowane przez tych emitentów. 

W ciągu ostatnich 12 miesięcy Santander Bank Polska otrzymał wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług z zakresu bankowości inwestycyjnej, na rzecz: Asseco Business Solutions SA, Asseco Poland SA, Cyfrowy Polsat SA, KGHM Polska Miedź SA, Kruk SA, Murapol SA, Pepco Group NV, Polenergia SA.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy Santander Bank Polska otrzymał wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług innych niż bankowość inwestycyjna, na rzecz: AB SA, Agora SA, Alior Bank SA, Allegro EU SA, Ambra SA, Amica SA, Amrest Holdings SE, Arctic Paper SA, Asseco Business Solutions SA, Asseco Poland SA, Auto Partner SA, Benefit Systems SA, Boryszew SA, Budimex SA, CCC SA, CD Projekt SA, Celon Pharma SA, Comarch SA, Creepy Jar SA, Cyfrowy Polsat SA, Datawalk SA, Decora SA, Develia SA, Echo Investment SA, Elektrotim SA, Enea SA, Enter Air SA, Erbud SA, Eurocash SA, Ferro SA, Giełda Papierów Wartościowych SA, Grupa Azoty SA, Grupa Pracuj SA, ING Bank Śląski SA, Inter Cars SA, Jastrzębska Spółka Węglowa SA, KGHM Polska Miedź SA, Kruk SA, LPP SA, Lubawa SA, Mabion SA, mBank SA, Murapol SA, Neuca SA, Newag SA, Oncoarendi Therapeutics SA, Onde SA, Oponeo.pl SA, Orange Polska SA, Orlen SA, PCC Rokita SA, Pepco Group NV PGE Polska Grupa Energetyczna SA, Photon Energy N.V., PlayWay SA, Polenergia SA, Polimex-Mostostal SA, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA, Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA, Poznańska Korporacja Budowlana PEKABEX SA, Rainbow Tours SA, Rafako SA, Sanok Rubber Company SA, Scope Fluidics SA, Selena FM SA, Spyrosoft SA, Stalexport Autostrady SA, Synektik SA, Synthaverse SA, Tauron Polska Energia SA, Torpol SA, Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA.

Emitent / emitenci będący przedmiotem niniejszego Opracowania mogą posiadać akcje Santander Bank Polska, w łącznej liczbie stanowiącej mniej niż 5% kapitału zakładowego.
Santander Bank Polska lub inny podmiot z Grupy Santander Bank Polska może, w zakresie dopuszczonym prawem, uczestniczyć lub inwestować w transakcje finansowe w relacjach z emitentem / emitentami, do których odnosi się niniejsze Opracowanie, świadczyć usługi na rzecz lub pośredniczyć w świadczeniu usług na rzecz tego emitenta / emitentów lub mieć możliwość lub realizować transakcje instrumentami finansowymi emitowanymi przez tych emitentów (w tym w szczególności poprzez PTE Santander Allianz SA), a w rezultacie Santander Bank Polska może być pośrednio powiązany z tymi emitentami.
Santander Bank Polska nie wyklucza możliwości nabycia przez któryś z podmiotów z nim powiązanych, w okresie obowiązywania niniejszej rekomendacji, akcji emitenta / emitentów, do których odnosi się niniejsze Opracowanie, instrumentów finansowych, powodującego osiągniecie łącznej liczby stanowiącej co najmniej 0,5% kapitału zakładowego tych emitentów.
Grupa Santander Bank Polska, jej podmioty zależne, przedstawiciele lub pracownicy mogą okazjonalnie przeprowadzać transakcje, lub mogą być zainteresowani nabyciem instrumentów finansowych spółek bezpośrednio lub pośrednio związanych z emitentem / emitentami, do których odnosi się niniejsze Opracowanie.
Poza wspomnianymi powyżej, emitenta / emitentów, do których odnosi się niniejsze Opracowanie, nie łączą żadne inne stosunki umowne z Santander Bank Polska, które mogłyby wpłynąć na obiektywność rekomendacji zawartych w niniejszym Opracowaniu.
Nie jest jednak wykluczone, że w okresie następnych 12 miesięcy, włącznie z okresem obowiązywania niniejszej rekomendacji, Santander Bank Polska składać będzie ofertę świadczenia usług na rzecz tych emitentów, lub których wartość zależna jest od wartości instrumentów finansowych wyemitowanych przez tych emitentów.
Za wyjątkiem wynagrodzenia ze strony Santander Biuro Maklerskie, Analitycy nie przyjmują innej formy wynagrodzenia za sporządzane Opracowania. Wynagrodzenie otrzymywane przez osoby sporządzające niniejsze Opracowanie może być w sposób pośredni zależne od wyników finansowych uzyskiwanych w ramach transakcji z zakresu bankowości inwestycyjnej, dotyczących instrumentów finansowych emitowanych przez emitenta / emitentów, do których odnosi się niniejsze Opracowanie, dokonywanych przez Santander Bank Polska lub podmioty z nim powiązane.
Część: Ujawnienia, dotycząca ujawnień interesów lub konfliktów interesów będzie aktualizowana nie rzadziej niż raz w miesiącu kalendarzowym. Wykaz Opracowań danego analityka dotyczących jakiegokolwiek instrumentu finansowego lub Emitenta, które zostały rozpowszechnione w okresie ostatnich 12 miesięcy znajduje się w serwisie Inwestor online, w zakładce Serwis informacyjny / Rekomendacje i analizy. Statystyki globalne zawierające informację, jaką część wszystkich rekomendacji stanowią rekomendacje „kup” i „sprzedaj” lub równoważne w okresie ostatnich 12 miesięcy, oraz jaką część emitentów można przypisać do każdej z powyższych kategorii, dla których Santander Bank Polska świadczył istotne usługi firm inwestycyjnych określone w sekcjach A i B załącznika I do Dyrektywy 2014/65/UE w okresie ostatnich 12 miesięcy, są prezentowane na stronie www.santander.pl/inwestor/global-statistics Uruchomi się w nowym oknie.

ZOD, RS, Futures, Wideo: futures, zagranica

Zastrzeżenia dla opracowań ZOD, RS, Futures, Wideo: futures, zagranica - opublikowanych przed 7 grudnia 2020 r.

ZASTRZEŻENIA DOTYCZĄCE CHARAKTERU OPRACOWAŃ ORAZ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA ICH SPORZĄDZENIE, TREŚĆ I UDOSTĘPNIANIE

Niniejszy dokument dotyczy następujących opracowań analitycznych (dalej „Opracowania”) publikowanych przez Santander Biuro Maklerskie: Zagraniczna okazja dnia, Raport surowcowy, Tydzień na giełdach zagranicznych, Analiza futures na WIG20 przed otwarciem, Analiza futures na WIG20 intraday, Analiza futures - komentarze wideo, Analiza futures średnioterminowa.

Definicje rekomendacji:
W Opracowaniach nie stosuje się bezpośrednich zaleceń inwestycyjnych (kup / sprzedaj / trzymaj, lub równoważnych), a wszelkie opinie i elementy oceny analityków są zawarte w samym opracowaniu w formie opisowej.
Przedmiotem Opracowania mogą być instrumenty finansowe typu ETF, które odzwierciedlają zachowanie ceny danego instrumentu bazowego (np. surowca). W przypadku Opracowania dotyczącego takiego instrumentu finansowego, analiza techniczna w nim zawarta może odnosić się do instrumentu bazowego, gdyż od ruchu ceny instrumentu bazowego zależeć będzie zmiana kursu danego ETF. W praktyce rynkowej dokonuje się analizy instrumentów bazowych i na jej podstawie stosuje się odpowiednią strategię inwestycyjną dotyczącą ETF odzwierciedlającego cenę danego instrumentu bazowego. Analiza instrumentu bazowego a nie konkretnego ETF daje tę przewagę, że umożliwia lepszy dostęp do danych w dłuższym okresie, co może być kluczowe w niektórych metodach analizy technicznej.
Ponadto w sytuacji, gdy dany ETF odwzorowuje odwrotność zachowania ceny danego instrumentu bazowego, bądź jeśli dany ETF odwzorowuje dwukrotność lub trzykrotność zachowania ceny/odwrotności zachowania ceny, wówczas właściwa jest analiza techniczna instrumentu bazowego, a nie samego ETF.
W przypadku Opracowań dotyczących instrumentów pochodnych - przełamanie danej strefy Fibonacciego (wsparcia/oporu) staje się czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnego ruchu cenowego. Bardzo często dany walor podąża wówczas w kierunku kolejnej zapory popytowej/podażowej Fibonacciego (tzw. zasada przyciągania zdefiniowana w książce Roberta Minera „Dynamic Trading”). Strefy Fibonacciego mogą być konstruowane w różny sposób (między innymi wykorzystuje się tutaj: technikę grupowania zniesień, metodę APP czyli Alternate Price Projection, technikę ekspansji itd.) i przy pomocy różnych współczynników Fibonacciego, dlatego mogą cechować się różnym poziomem obiektywizmu. Nie można zatem jednoznacznie stwierdzić, że w następstwie pokonania danego węzła, kolejna strefa Fibonacciego zostanie przetestowana. Często określa się natomiast prawdopodobieństwa realizacji takiego scenariusza.
Okres ważności Opracowań, których dotyczy niniejszy dokument, wynosi maksymalnie 30 dni. Ze względu na krótki horyzont czasowy Opracowań, których niniejszy dokument dotyczy, Santander Biuro Maklerskie nie zakłada ich regularnych aktualizacji chyba, że w danym Opracowaniu wskazano inaczej.
W opinii Santander Biuro Maklerskie Opracowania są sporządzane z zachowaniem należytej staranności i z wykluczeniem konfliktów interesów, który mógłby wpłynąć na ich treść. Różne opracowania analityczne wydawane przez Santander Biuro Maklerskie mogą równocześnie odnosić się do tego samego instrumentu finansowego ale przedstawiać rozbieżne wnioski. Każde opracowanie należy traktować indywidualnie, w szczególności ze względu na fakt, że każdy z nich odnosi się do innych założeń oraz horyzontów czasowych.
Santander Biuro Maklerskie nie ma obowiązku podejmowania jakichkolwiek działań, które miałyby spowodować, że instrumenty finansowe, będące przedmiotem Opracowań będą wycenione przez rynek zgodnie z oceną zawartą w tych Opracowaniach.
Data i godzina na pierwszej stronie wskazuje termin zakończenia sporządzenia Opracowania oraz czas jego publikacji.
Wszystkie ceny instrumentów finansowych, które zostały wymienione w Opracowaniach odpowiadają kursom, po jakim na poprzedniej sesji nastąpiła ostatnia transakcja na danym instrumencie finansowym chyba, że w danym Opracowaniu wskazano inaczej.
UWAŻA SIĘ, ŻE KAŻDY KTO PRZYJMUJE LUB WYRAŻA ZGODĘ NA PRZEKAZANIE MU TEGO DOKUMENTU, WYRAŻA ZGODĘ NA TREŚĆ POWYŻSZYCH ZASTRZEŻEŃ.

UJAWNIENIA
Ilekroć w niniejszym dokumencie mowa jest o „Przedmiotowym instrumencie finansowym” należy przez to rozumieć instrument finansowy będący przedmiotem Opracowań, których niniejszy dokument dotyczy. W przypadku, gdy dane Opracowanie dotyczy kilku instrumentów finansowych, pojęcie „Przedmiotowy instrument finansowy” będzie odnosić się do wszystkich tych instrumentów. Ilekroć w niniejszym dokumencie mowa jest o „Emitencie” należy przez to rozumieć emitenta Przedmiotowego instrumentu finansowego, będącego przedmiotem danego Opracowania analitycznego. W przypadku, gdy dane Opracowanie dotyczy kilku Przedmiotowych instrumentów finansowych, pojęcie „Emitenta” będzie odnosić się do wszystkich emitentów tych instrumentów finansowych.
Publikowane Opracowania nie są ujawniane Emitentowi przed ich publikacją. Członkowie władz Emitenta lub osoby im bliskie mogą być członkami władz Santander Bank Polska. Osoby zaangażowane w przygotowanie raportu lub bliskie im osoby mogą pełnić funkcję w organach Emitenta, lub zajmować stanowiska kierownicze w tym podmiocie lub mogą być stroną umowy z Emitentem, która byłaby zawarta na warunkach odmiennych niż inne umowy, których stroną jest Emitent i konsumenci.
Grupa Santander Bank Polska, jej podmioty zależne, przedstawiciele lub pracownicy mogą okazjonalnie przeprowadzać transakcje Przedmiotowym instrumentem finansowym, lub mogą być zainteresowani nabyciem instrumentów finansowych spółek bezpośrednio lub pośrednio związanych z Emitentem.
Santander Biuro Maklerskie pełni rolę animatora rynku dla kontraktów terminowych na WIG20 i WIG40 na zasadach określonych w Regulaminie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i z tego tytułu może posiadać te instrumenty finansowe.
Santander Biuro Maklerskie pełni rolę Wprowadzającego Animatora Rynku GlobalConnect.
Emitent może posiadać akcje Santander Bank Polska.
Podmioty powiązane z Santander Bank Polska mogą, w zakresie dopuszczonym prawem realizować transakcje Przedmiotowym instrumentem finansowym oraz uczestniczyć lub inwestować w transakcje finansowe w relacjach z Emitentem, świadczyć usługi lub pośredniczyć w świadczeniu usług na rzecz Emitenta, a w rezultacie Santander Bank Polska może być pośrednio powiązany z Emitentem. Santander Bank Polska nie wyklucza możliwości nabycia przez któryś z podmiotów z nim powiązanych, w okresie sporządzania danego Opracowania Przedmiotowego instrumentu finansowego, co może spowodować osiągniecie łącznej liczby stanowiącej co najmniej 0,5% kapitału zakładowego. Poza wspomnianymi powyżej, Emitenta nie łączą żadne inne stosunki umowne z Santander Bank Polska, które mogłyby wpłynąć na obiektywność rekomendacji zawartych w Opracowaniach. Nie jest jednak wykluczone, że w okresie następnych dwunastu miesięcy, włącznie z okresem obowiązywania niniejszej rekomendacji, Santander Bank Polska składać będzie ofertę świadczenia usług na rzecz Emitenta, jak również będzie nabywać lub zbywać Przedmiotowy instrument finansowy lub instrumenty finansowe wyemitowane przez Emitenta lub których wartość zależna jest od wartości instrumentów finansowych wyemitowanych przez Emitenta. Santander Biuro Maklerskie nie jest stroną żadnej umowy – z wyjątkiem umów brokerskich z klientami, w wykonaniu których Santander Biuro Maklerskie sprzedaje i kupuje Przedmiotowy instrument finansowy bądź instrumenty finansowe wyemitowane prze Emitenta na zlecenie swoich klientów - której świadczenie byłoby zależne od wyceny Przedmiotowego instrumentu finansowego.
Santander Biuro Maklerskie może, w zakresie dopuszczalnym prawem polskim, brytyjskim oraz pozostałymi prawami oraz przepisami, przeprowadzać transakcje instrumentami finansowymi lub transakcje dotyczące ich emitentów, będącymi przedmiotem niniejszego materiału, zanim zostanie on przedstawiony odbiorcom.
Wykaz wszystkich Opracowań danego analityka opublikowanych w okresie ostatnich 12 miesięcy znajduje się w serwisie Inwestor online, w zakładce Serwis informacyjny / Rekomendacje i analizy.
Statystyki globalne zawierające informację, jaką część wszystkich rekomendacji stanowią rekomendacje „kup”, „sprzedaj”, „trzymaj” lub równoważne, w okresie ostatnich 12 miesięcy, oraz jaką część emitentów można przypisać do każdej z powyższych kategorii, dla których Santander Bank Polska świadczył istotne usługi firm inwestycyjnych określone w sekcjach A i B załącznika I do Dyrektywy 2014/65/UE w okresie ostatnich 12 miesięcy, są prezentowane na stronie https://www.santander.pl/inwestor/global-statistics Uruchomi się w nowym oknie.

Komentarze

ZASTRZEŻENIA DOTYCZĄCE CHARAKTERU OPRACOWAŃ ORAZ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA ICH SPORZĄDZENIE, TREŚĆ I UDOSTĘPNIANIE
 
Niniejszy dokument dotyczy następujących opracowań analitycznych publikowanych przez Santander Biuro Maklerskie: Komentarz rynkowy.

Opracowania, których dotyczy niniejszy dokument, przygotowane przez Santander Biuro Maklerskie, będące wyodrębnioną organizacyjnie jednostką Santander Bank Polska S.A., mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty ani rekomendacji zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego, produktu lub towaru.
Opracowania nie stanowią porady inwestycyjnej, ani też nie są wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja lub strategia jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora.
Publikowane Opracowania nie stanowią aktualizacji rekomendacji, cen docelowych czy prognozowanych wyników finansowych spółek. Opisane w nich okoliczności nie mają wpływu na inne Opracowania i rekomendacje dotychczas opublikowane przez Santander Bank Polska.
Ewentualne komentarze do wyników spółek nie stanowią zalecenia inwestycyjnego. System rekomendacyjny Santander Biuro Maklerskie opiera się na wyznaczaniu cen docelowych i ich relacji do ceny bieżącej instrumentów finansowych. Zawarte w Opracowaniach, których dotyczy niniejszy dokument, informacje nie spełniają tych wymogów. Ponadto w zależności od okoliczności mogą one stanowić podstawę do podjęcia różnych zachowań inwestycyjnych (także o przeciwstawnych kierunkach) dla poszczególnych inwestorów.
Informacje i opinie zawarte w Opracowaniach zostały zebrane lub opracowane przez Santander Biuro Maklerskie ze źródeł uznawanych za wiarygodne, przy zachowaniu należytej staranności, jednak Santander Biuro Maklerskie nie może zapewnić ich dokładności oraz kompletności.
Źródłem danych są GPW, PAP, Reuters, Bloomberg, GUS, NBP, EPFR, Santander Biuro Maklerskie, Akcje.net, stooq.pl, prasa finansowa lub internetowe serwisy finansowo-ekonomiczne. Wszelkie znaki towarowe, oznaczenia usług i loga użyte w niniejszym dokumencie są znakami towarowymi, oznaczeniami usług lub zarejestrowanymi znakami towarowymi lub oznaczeniami usług Santander Bank Polska lub podmiotów z Grupy Santander Bank Polska.
Opracowania i zawarte w nich komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autorów i nie powinny być inaczej interpretowane. Inwestorzy korzystający z Opracowań nie mogą zrezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych okoliczności aniżeli te, które zostały wskazane w danym Opracowaniu. Santander Biuro Maklerskie nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w danym Opracowaniu, o ile przy jego sporządzaniu dołożył należytej staranności. Santander Biuro Maklerskie mogło wydać w przeszłości lub może wydać w przyszłości inne dokumenty, przedstawiające inne wnioski, niespójne z przedstawionymi w niniejszym dokumencie. Takie dokumenty odzwierciedlają różne założenia, punkty widzenia oraz metody analityczne przyjęte przez przygotowujących je analityków. Santander Biuro Maklerskie nie jest zobowiązane do zapewnienia, iż takie dokumenty będą podawane do wiadomości adresatów niniejszego dokumentu.
Niniejszy materiał nie zawiera ani nie stanowi oferty sprzedaży papierów wartościowych ani też zaproszenia do złożenia oferty objęcia lub nabycia papierów wartościowych albo skorzystania z usług inwestycyjnych w Stanach Zjednoczonych Ameryki, ani dowolnej innej jurysdykcji, w której taka oferta lub zaproszenie do złożenia oferty byłoby sprzeczne z prawem. W szczególności ani żadne Opracowanie, ani jego kopia nie mogą zostać rozpowszechnione, publikowane oraz dystrybuowane bezpośrednio ani pośrednio, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, Australii, Kanadzie, Japonii. Rozpowszechnianie, publikowanie oraz dystrybuowanie bezpośrednio lub pośrednio w tych państwach lub wśród obywateli tych państw lub osób w nich przebywających może stanowić naruszenie prawa lub regulacji dotyczących instrumentów finansowych obowiązujących w tych krajach.
Przyjęte w Santander Biuro Maklerskie polityki, regulaminy i procedury zapewniają osobom sporządzającym analizy niezależność, a także zachowanie należytej staranności i rzetelności przy ich sporządzaniu. Stosowane w Santander Biuro Maklerskie odpowiednie polityki, regulaminy i procedury mają na celu przeciwdziałanie powstawaniu konfliktów interesów, a w przypadku ich powstania, pozwalają nimi zarządzać w sposób zapewniający ochronę słusznych interesów Klientów.
Autorem dokumentu jest Santander Biuro Maklerskie. Santander Bank Polska przysługują prawa autorskie do niniejszego opracowania. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody Santander Bank Polska jest zabronione.

Drogowskaz inwestycyjny

Usługa doradztwa inwestycyjnego – Drogowskaz inwestycyjny świadczona jest dla Państwa na podstawie dyspozycji rozszerzającej zakres umowy maklerskiej, Regulaminu świadczenia usług maklerskich przez Santander Biuro Maklerskie oraz Zarządzenia w sprawie określenia zasad świadczenia usług doradztwa inwestycyjnego w Santander Biuro Maklerskie Uruchomi się w nowym oknie w ramach dedykowanej funkcjonalności serwisu Inwestor online. Santander Biuro Maklerskie dokonuje aktualizacji portfela modelowego nie rzadziej niż raz na kwartał kalendarzowy.
Decydując się na skorzystanie z usługi Drogowskaz inwestycyjny otrzymają Państwo informację o przygotowanym przez Santander Biuro Maklerskie odpowiednim dla Państwa rekomendowanym składzie portfela modelowego oraz rekomendowanych przez Santander Biuro Maklerskie instrumentach finansowych, które w ocenie Santander Biuro Maklerskie są dla Państwa odpowiednie, biorąc pod uwagę Państwa wiedzę i doświadczenie oraz sytuację finansową i cele inwestycyjne, w tym pod względem jego tolerancji ryzyka i wszelkich preferencji w zakresie zrównoważonego rozwoju. Rekomendacja inwestycyjna zostanie przygotowana na podstawie informacji, które przekazaliście Państwo Santander Biuro Maklerskie, wypełniając odpowiednią ankietę (ocenę odpowiedniości). Biuro Maklerskie dołoży starań, aby przy świadczeniu usługi zrealizować Państwa oczekiwania w zakresie inwestowania zgodnie z preferencjami w zakresie zrównoważonego rozwoju. W przypadku braku w naszej ofercie produktowej instrumentów finansowych uwzględniających Państwa preferencje w zakresie zrównoważonego rozwoju, nie możemy zagwarantować uwzględnienia Państwa preferencji. W takim wypadku wydanie rekomendacji może nie być możliwe. Swoje preferencje w zakresie zrównoważonego rozwoju mogą Państwo zmienić wypełniając ponownie odpowiednią ankietę dotyczącą usługi doradztwa inwestycyjnego w serwisie Inwestor online.
Ankietę możecie Państwo wypełnić w każdej chwili, korzystając z przygotowanej funkcjonalności serwisu Inwestor online. Ankietę można wypełniać wielokrotnie. Santander Biuro Maklerskie przyjmuje, iż informacje zawarte w niniejszej ankiecie ważne są przez dwa lata od momentu wypełnienia. Po upływie tego okresu, w celu dalszego korzystania z usługi niezbędne będzie ponowne wypełnienie ankiety, w innym przypadku usługa "Drogowskaz Inwestycyjny" nie będzie mogła być dla Państwa świadczona. Ponadto w przypadku istotnej zmiany informacji dotyczącej Państwa potrzeb i sytuacji, a w szczególności wiedzy i doświadczenia w zakresie inwestowania w instrumenty finansowe, sytuacji finansowej oraz celów inwestycyjnych, w tym pod względem jego tolerancji ryzyka i wszelkich preferencji w zakresie zrównoważonego rozwoju, prosimy o ponowne wypełnienie ankiety, gdyż takie informacje powinny znaleźć odzwierciedlenie w aktualizacji rekomendowanych instrumentów finansowych. Zgromadzenie pełnych informacji jest ważne z punktu widzenia możliwości zalecenia przez Santander Biuro Maklerskie odpowiednich inwestycji.
Santander Biuro Maklerskie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego w sposób zależny, to oznacza, że przy świadczeniu usługi doradztwa inwestycyjnego Santander Biuro Maklerskie analizuje ograniczony zakres instrumentów finansowych. Są to:

  • akcje znajdujące się w obrocie na polskim rynku regulowanym w zakresie akcji wchodzących w skład następujących indeksów:
    • WIG20 – indeks giełdowy w skład którego wchodzi 20 największych i najbardziej płynnych spółek akcyjnych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie
    • mWIG40 – indeks giełdowy w skład którego wchodzi 40 średnich spółek akcyjnych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie
    • sWIG80 – indeks giełdowy w skład którego wchodzi 80 małych spółek akcyjnych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie
  • akcje znajdujące się w obrocie na zagranicznych rynkach regulowanych w zakresie akcji wchodzących w skład następujących indeksów:
    • S&P500 - indeks giełdowy w skład którego wchodzi 500 największych i najbardziej płynnych spółek akcyjnych notowanych na New York Stock Exchange i NASDAQ
    • Stoxx Europe 600 - indeks giełdowy w skład którego wchodzi 600 największych i najbardziej płynnych spółek akcyjnych notowanych na giełdach europejskich
    • DAX - indeks giełdowy w skład którego wchodzi 30 największych i najbardziej płynnych spółek akcyjnych notowanych na Giełdzie Niemieckiej.
  • ETFy na indeksy giełdowe oraz surowce notowane na giełdach:
    • Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie
    • Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych (New York Stock Exchange)
    • Londyńska Giełda Papierów Wartościowych (London Stock Exchange)
    • Giełda Niemiecka (Deutsche Börse)

Santander Biuro Maklerskie nie łączą stosunki z emitentami lub dostawcami instrumentów finansowych, które mogłyby wpływać na obiektywność sporządzanych rekomendacji.
Santander Biuro Maklerskie w związku ze świadczeniem usługi Drogowskazu inwestycyjnego na rzecz klientów nie przyjmuje, ani nie pobiera wynagrodzenia, prowizji ani jakichkolwiek korzyści pieniężnych lub niepieniężnych, wypłacanych lub przekazywanych przez jakąkolwiek osobę trzecią lub osobę działającą w imieniu osoby trzeciej, ujawniając ewentualne drobne korzyści niepieniężne, które mogą zwiększyć jakość usługi świadczonej klientowi i których, sądząc po ich wielkości i charakterze, nie można uważać za czynniki wpływające negatywnie na przestrzeganie przez Santander Biuro Maklerskie obowiązku działania zgodnie z najlepiej pojętym interesem klienta.
Nieodłączną częścią korzystania zarówno z usług maklerskich, jak i podejmowania każdej innej inwestycji, jest ryzyko. Poziom ryzyka jest zróżnicowany i zależy od rodzaju instrumentu finansowego, który jest przedmiotem usługi maklerskiej lub inwestycji. Na cenę instrumentów finansowych ma wpływ wiele różnych czynników, które są lub mogą być niezależne od emitentów i wyników ich działalności. Można do nich zaliczyć m.in. zmieniające się warunki ekonomiczne, prawne, polityczne i podatkowe. Inwestycja w zagraniczne instrumenty finansowe związana jest z ryzykiem walutowym, tj. ryzykiem negatywnego wpływu zmiany ceny jednej waluty wobec innych walut na wycenę transakcji oraz na sytuację finansową inwestora.
Do głównych rodzajów ryzyka związanych z korzystaniem z usługi doradztwa inwestycyjnego zalicza się:

  • Ryzyko nieodpowiednich rekomendacji – rekomendacje inwestycyjne przygotowywane są na podstawie informacji przekazanych przez klienta Santander Biuro Maklerskie poprzez wypełnienie odpowiedniej ankiety służącej do przeprowadzenia oceny odpowiedniości. Celem tej ankiety jest dostosowanie świadczonych usług do indywidualnej sytuacji klienta i tym samym działanie w jego najlepiej pojętym interesie. Istnieje ryzyko, iż przekazywane klientowi rekomendacje inwestycyjne nie będą uwzględniały jego indywidualnej sytuacji, a ryzyko to powstaje w szczególności w przypadku wystąpienia istotnej zmiany w zakresie dotyczącym wiedzy, doświadczenia inwestycyjnego, sytuacji finansowej lub celów inwestycyjnych klienta oraz niepoinformowania o niej Santander Biuro Maklerskie.
  • Ryzyko niewłaściwie oszacowanej wartości lub ryzyko nietrafionej oceny kierunku zmian ceny rekomendowanego instrumentu finansowego (w tym założonego okresu inwestycyjnego, w którym zmiana ceny powinna się dokonać). Niewłaściwie oszacowana wartość, nietrafiona ocena dotycząca kierunku zmian cen lub przyjęcie niewłaściwego horyzontu czasowego inwestycji i związane z tym zalecone zachowanie inwestycyjne mogą bowiem powodować, iż wyniki z inwestycji będą gorsze od oczekiwanych. W szczególności istnieje możliwość poniesienia straty pierwotnie zainwestowanego kapitału.
  • Ryzyko dezaktualizacji rekomendacji – istnieje ryzyko związane z ograniczoną w czasie aktualnością rekomendacji inwestycyjnej przekazanej klientowi.

Klient korzystający z usługi doradztwa inwestycyjnego, podejmując decyzję inwestycyjną, powinien mieć na uwadze ryzyko związane z tą usługą. Należy liczyć się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Klient powinien mieć także na uwadze fakt, iż przedmiotem rekomendacji inwestycyjnej są wyłącznie instrumenty finansowe będące w ofercie Santander Biuro Maklerskie lub instrumenty finansowe, w obrocie których Santander Biuro Maklerskie pośredniczy .
Więcej informacji o ryzyku związanym z inwestowaniem w instrumenty finansowe znajduje się w dokumencie „Informacje wstępne”.
Informacje dotyczące sprzedaży krzyżowej w Santander Biuro Maklerskie Do świadczenia usługi doradztwa inwestycyjnego – Drogowskaz inwestycyjny konieczne jest zawarcie umowy o świadczenie usług maklerskich, rozszerzenie umowy o dyspozycję rozszerzającą umowę maklerską o świadczenie usług maklerskich w zakresie doradztwa inwestycyjnego (drogowskaz inwestycyjny) oraz posiadanie rachunku papierów wartościowych.
Koszty usług wynikające ze sprzedaży krzyżowej w porównaniu do kosztów poszczególnych usług, gdyby te świadczone były przez Santander Biuro Maklerskie na podstawie odrębnych umów, ustalone byłyby na tym samym poziomie lub wyższym.
Ryzyko wynikające ze sprzedaży krzyżowej ww. usług, w porównaniu do ryzyka właściwego dla poszczególnych usług, gdyby te świadczone były przez Santander Biuro Maklerskie na podstawie odrębnych umów nie zmienia się, z zastrzeżeniem, iż w przypadku sprzedaży krzyżowej stanowi ono sumę ryzyk poszczególnych usług. Koszty związane z korzystaniem z usług określa Taryfa opłat i prowizji Santander Biuro Maklerskie.